Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Pochwa (czyli wagina, z łaciny vagina), to jedna z części kobiecych dróg rodnych. Należy do narządów płciowych wewnętrznych. Łączy macicę z przedsionkiem pochwy, czyli narządy wewnętrzne z zewnętrznymi. To właśnie do pochwy wchodzi penis i tam wprowadzane jest nasienie; pochwa to "tunel" zbudowany z mięśni i błon. Przez pochwę wydostaje się krew menstruacyjna oraz płód podczas porodu.
Pochwa położona jest prawie w całości w miednicy mniejszej. Wyróżnia się część śródmiedniczną i przeponową pochwy. Między pęcherzem a pochwą znajdują się moczowody. Z przednią ścianą pochwy połączona jest cewka moczowa. Górną część waginy obejmuje otrzewna. Poniżej pochwy znajduje się przestrzeń odbytniczo-pochwowa, a po bokach - żylny splot pochwowy. Waginę otacza mięsień dźwigacz odbytu; przeponę moczowo-płciową, z którą zrasta się pochwa, obejmuje zewnętrzny mięsień zwieracza cewki moczowej. Następnie wagina łączy się z przedsionkiem pochwy.
Dolna część waginy, ze względu na cylindryczny, spłaszczony kształt, ma ścianę przednią i tylną. Niższa część pochwy u kobiet, które jeszcze nie rodziły, w przekroju poprzecznym ma kształt litery "H" i można w niej wyróżnić ściany boczne. Tylna ściana pochwy ma około 9 centymetrów długości. Długość przedniej wynosi około 7,5 centymetra. Pochwa rozszerza się stopniowo od wejścia do pochwy do szyjki macicy. W najszerszym miejscu ma od 2 do 3 centymetrów.
Ściany pochwy mają grubość około 3 milimetrów, zależy ona jednak od rozluźnienia waginy. Pochwa jest bardzo rozciągliwą częścią ciała, która może się w dużym stopniu rozluźniać i kurczyć. Dzięki temu podczas porodu pochwa ulega znacznemu rozluźnieniu. Ściany waginy składają się z 3 warstw: błony zewnętrznej, błony mięśniowej i błony śluzowej. Błona śluzowa z kolei dzieli się na blaszkę właściwą i nabłonek. Nabłonek zmienia się pod wpływem działania hormonów wydzielanych przez jajniki. Cykl zmian może stanowić podstawę do określenia czasu owulacji.
> Przeczytaj: Cykl miesiączkowy - jak się zachowuje kobiece ciało?
Dolna część waginy u dziewic kończy się błoną dziewiczą. Górny koniec pochwy to pochwowa część szyjki macicy; znajduje się tam sklepienie przednie, które można podzielić na sklepienie przednie, tylne, lewe i prawe. Sklepienie tylne jest najgłębsze ze wszystkich. Podczas stosunku seksualnego to właśnie ono zbiera nasienie; w zbiorniku nasienia zanurzona jest szyjka macicy; stamtąd plemniki same przedostają się do macicy i jajowodów.
Punkt G, o którym głośno od połowy XX wieku, według niektórych naukowców położony jest na przedniej ścianie pochwy. Stymulacja tego punktu ma doprowadzać kobietę do orgazmu. Naukowcy nie są jednak zgodni ani co do umiejscowienia punktu G, ani nawet co do jego istnienia (przeczytaj artykuł Zdetronizowany punkt G nie ma znaczenia? Szukać? Nie szukać?).
> Zobacz: 10 przeszkód na drodze do kobiecego orgazmu
Wydzielina z pochwy składa się ze śluzu szyjkowego, komórki złuszczonego nabłonka pochwy i bakterii. Nabłonek pochwy zamieszkują pałeczki kwasu mlekowego, które zamieniają obecny w nabłonku glikogen kwas mlekowy. To właśnie kwas mlekowy decyduje o pH wydzieliny, które powinno wynosić około 4,5. Kwaśny charakter wydzieliny to bariera, która zapobiega zakażeniom.
Infekcje pochwy mogą być spowodowane między innymi zakażeniem bakteriami, wirusami, grzybami czy pierwotniakami, a także urazami mechanicznymi. Do infekcji pochwy często dochodzi z powodu braku higieny lub jej nadmiaru (zdarza się, że płyny czy mydła zaburzają naturalne środowisko pH pochwy). Najczęstsze dolegliwości związane z waginą to grzybica pochwy, bakteryjne zapalenie pochwy, rzęsistkowica i nowotwór pochwy. Może o nich świadczyć ból oraz śluz o nieprzyjemnym zapachu i zmienionym kolorze. Każde schorzenie pochwy wymaga interwencji ginekologa. Nawet błaha infekcja niesie ryzyko poważnych powikłań. Częstą dolegliwością kobiecą jest również suchość pochwy, która może mieć wiele różnych przyczyn.
> Infekcje intymne kobiet - jak pozbyć się dolegliwości i uniknąć nawrotów?
> Probiotyki dla kobiet - dziwna moda czy konieczność? Kiedy warto po nie sięgnąć?
> Pot, ślina, śluz, czyli brzydkie oblicze seksu. Dlaczego oddajemy się miłosnym zabawom?