Pełna nazwa to bakteria Escherichia coli, czyli inaczej pałeczka okrężnicy. Jest ona bardzo potrzebna naturalnemu środowisku organizmu człowieka - znajduje się w jelicie grubym. Jej zadanie polega na uzupełnianiu procesu rozkładu pokarmu. Ale kiedy wydostanie się z organizmu człowieka (albo zwierzęcia) i ponownie do niego trafi, wówczas stanowi bardzo duże zagrożenie dla życia i zdrowia.
Bakteria jest wydalana razem z kałem i innymi wydzielinami z jelita człowieka, przedostaje się do wody i gleby. Stamtąd może trafić z powrotem do człowieka, jeśli nie są zachowane odpowiednie środki bezpieczeństwa.
Zakazić się bakterią coli jest bardzo łatwo, chociaż paradoksalnie bardzo łatwo też ją wyeliminować - ginie w temperaturze 60 stopni, niszczą ją też środki dezynfekujące.
Najbardziej typowe objawy, jakie występują przy zakażeniu, to: biegunka, bóle brzucha, zawroty głowa, gorączka, ogólne osłabienie i odwodnienie organizmu. Jeśli takie objawy (podobne zresztą do wielu innych schorzeń) utrzymują się przez przynajmniej 2 dni, wówczas trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Tylko on będzie w stanie przepisać odpowiednie leki do radzenia sobie z takim stanem rzeczy.
Bakteria coli w moczu świadczy o tym, że doszło do poważnej infekcji dróg moczowych, co może doprowadzić do zapalenia pęcherza albo nawet zapalenia nerek (można to rozpoznać po pojawiającym się bólu pleców). Spotyka to najczęściej kobiety, które zaniedbują higienę intymną.
Równie niebezpieczna jest bakteria coli u niemowlaka. Może ona prowadzić do zapalenia opon mózgowych, zapalenia otrzewnej, sepsy czy posocznicy.
Bakteria coli w pochwie to także pewne zagrożenie, jeśli wraz z jej wystąpieniem pojawiają się upławy czy pieczenie. Oczywiście trzeba natychmiast podjąć odpowiednie leczenie, które najczęściej polega na stosowaniu dopochwowych czopków. Wszystko zgodnie z zaleceniami lekarza.
Natomiast i u kobiet, i u mężczyzn bakteria coli może się pojawić podczas cewnikowania. To częsta przyczyna zakażenia.
Jak wspomniano wyżej, bakterią coli bardzo łatwo się zakazić. Ale człowiek nie pozostaje na jej łasce i niełasce - może skutecznie zapobiegać zakażeniu. Wystarczy tylko przestrzegać podstawowych zasad higieny. Szczególnie ważne jest mycie rąk po skorzystaniu z toalety, ale także przygotowywanie posiłków w czystych, sterylnych miejscach. Najważniejsze, aby nie doprowadzić jej do miejsc intymnych, bo tam może wyrządzić większe szkody niż spowodowanie samego zatrucia pokarmowego.
Leczenie polega na przyjmowaniu właściwych, przepisanych przez lekarza antybiotyków, które mogą skutecznie rozprawić się z niechcianą bakterią.