Pochwa należy do narządów płciowych wewnętrznych i łączy macicę z narządami zewnętrznymi. Ma kształt tunelu o cylindrycznym, lekko spłaszczonym kształcie. Ścianki pochwy mają około 3 mm grubości, jej ściana tylna jest trochę dłuższa od ścianki przedniej. Pochwa rozszerza się w kierunki szyjki macicy.
Kobieca pochwa podczas i po stosunku narażona jest na infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, a także urazy mechaniczne. Grzybica i zapalenia pochwy o różnym podłożu są typowymi dolegliwościami waginy.
Częstym problemem kobiet jest także sucha pochwa przy stosunku, co prowadzi do mikro urazów, które zwiększają ryzyko zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego.
Wraz ze wzrostem podniecenia seksualnego przed i w trakcie stosunku pochwa zaczyna się zmieniać. Zdrowa pochwa podczas stosunku powinna wydzielać naturalny śluz, który zapewnia lepszy poślizg. Poprawia się też ukrwienie pochwy, a jej ścianki stają się rozluźnione, pochwa się powiększa.
Podczas orgazmu w początkowym odcinku pochwy pojawiają się bezwiedne skurcze.
Jakie problemy podczas stosunku powinny nas zaniepokoić? Niepokojące powinny być:
Wydzielina, która naturalnie pojawia się w pochwie, jest bardzo ważnym elementem układu rozrodczego. Pochwa każdego dnia wydziela niewielkie ilości śluzu, którego konsystencja zmienia się w zależności od momentu cyklu menstruacyjnego.
Podczas gry wstępnej, kiedy podniecenie wzrasta, zdrowa pochwa powinna stać się bardziej wilgotna. W końcu pochwa podczas stosunku jest narażona na tarcie, a naturalna wydzielina poprawia jakość stosunku i nie dopuszcza do powstania uszkodzeń w pochwie.
Sucha pochwa podczas stosunku, szczególnie jeśli w trakcie lub po pojawia się swędzenie lub pieczenie, może wskazywać na dolegliwości układu rozrodczego. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować sprawę z ginekologiem.
Może cię także zainteresować: