Suchość pochwy: wstydliwy problem, który czasem rujnuje życie seksualne

O suchości pochwy kobiety często nie chcą rozmawiać ani z partnerem, ani z lekarzem. Tymczasem: leczenie zwykle nie jest skomplikowane, a nawet może wzbogacić życie seksualne

Pieczenie, swędzenie, nieprzyjemne tarcie podczas seksu to najczęstsze skutki suchości pochwy. Niewystarczające nawilżenie może powodować dyskomfort nie tylko w sypialni (czytaj więcej na ten temat). Zarazem: to podczas zbliżeń są najbardziej nasilone, a jednocześnie krępujące. W skrajnych przypadkach odbywanie stosunków nie tylko nie daje już satysfakcji seksualnej, ale staje się po prostu niemożliwe, bądź kobieta po stosunku krwawi. Wiele kobiet, zamiast z problemem walczyć, zaczyna unikać seksu.

Zobacz wideo

Suchość pochwy: skąd bierze się problem?

Stopień nawilżenia pochwy zależy przede wszystkim od stężenia żeńskich hormonów płciowych, estrogenów. Ich ilość w organizmie związana jest z wiekiem kobiety, a nawet fazą cyklu (w wieku okołomenopauzalnym ich poziom wyraźnie spada, jest też niższy w trzeciej fazie cyklu miesięcznego, czyli przed miesiączką). Zarazem: nie da się wszystkiego wyjaśnić naturą.

Zaburzenia hormonalne, objawiające się za niskim poziomem estrogenów, prowadzą do poważnych konsekwencji (np. niepłodności), a zarazem czasem świadczą o problemach metabolicznych, w tym cukrzycy, a nawet patologii w przysadce mózgowej, kontrolującej produkcję estrogenów w jajnikach.

Więcej o przysadce

Więcej o jajnikach

Zatem: sam dyskomfort podczas seksu powinien być dla ciebie motywujący, by problem rozwiązać. Seks jest zdrowy i ma znaczący wpływ na harmonię w związku. Zarazem: kiedy rozważasz wizytę u lekarza, pamiętaj, że nie chodzi wyłącznie o dobry seks, ale być może o twoje zdrowie i życie.

Czytaj: 7 (zdrowotnych) powodów, żeby się kochać

Suchość pochwy: dlaczego kobiety się wstydzą?

Niestety, przekonanie kobiet do wizyty lekarskiej wcale nie jest takie proste. Wiele Polek wciąż utożsamia konieczność konsultacji ginekologicznych wyłącznie z ciążą lub połogiem, bądź antykoncepcją hormonalną. Tymczasem: kluczowe jest zdrowie i profilaktyka, która wymaga przynajmniej jednej konsultacji w roku (chyba, że ginekolog zaleci inaczej), wtedy, gdy nie ma żadnych dolegliwości.

Czytaj: Po co chodzić do ginekologa?

Zgłoszenie się do specjalisty z problemem suchości pochwy zdaje się być dla kobiet szczególnie trudne. Być może dlatego, że kojarzymy je przede wszystkim z dolegliwością pań bardzo dojrzałych, co najmniej w okresie menopauzy. Tymczasem: zdarza się w każdym wieku i nie jest wyłącznie objawem starzenia.

Poza przyczynami zdrowotnymi, o których była wcześniej mowa, suchość pochwy może być spowodowana źle dobraną pigułką antykoncepcyjną, zmęczeniem, a nawet mieć podłoże emocjonalne.

Zdarza się, że mężczyzna ma zaburzenia erekcji w sytuacji, gdy za bardzo chce się sprawdzić, np. z nową kochanką. U kobiet bywa podobnie. Wówczas problem jest przejściowy. Kiedy jednak powtarza się, ginekolog niekoniecznie może pomóc, czasem przyda się konsultacja seksuologiczna.

Suchość pochwy podczas seksu: można się leczyć w parze i w dodatku z przyjemnością

To stres związany z aktywnością seksualną czy problemy w związku blokują cię tak mocno, że produkcja śluzu dosłownie się zatrzymuje? Myślisz może o lampce wina na rozluźnienie? Seksuolog Izabela Jąderek ostrzega, że jedna może pomóc, ale nadużywanie alkoholu natomiast to kolejna przyczyna suchości pochwy...

Na rynku dostępne są specjalne preparaty do nawilżania pochwy, stosowane bezpośrednio w trakcie stosunku, jak i wcześniej (np. czopki dopochwowe), regulujące nawilżenie. Ważne, by nie zawierały substancji uczulających, były na bazie wody. Za składniki dodatkowo poprawiające stopień nawilżenia pochwy uchodzą: kwas hialuronowy, mlekowy, bądź glikogen, dlatego dobre kremy, żele czy globulki, zazwyczaj je zawierają.

Uwaga! Środki nawilżające pochwę (a zarazem penisa podczas penetracji) sprzyjają większej satysfakcji seksualnej (także te rozgrzewające czy wychładzające).

Nie wiesz, jak powiedzieć partnerowi, że chcesz spróbować? Udany seks musi opierać się na zaufaniu i pewności, że w kwestiach tak intymnych nie podlegamy ocenom.

Więcej o: