Czasem trudno określić, czy krwawienie z pochwy jest bezpośrednio związane z seksem, czy właśnie wtedy je zaobserwowałaś. Nie ma to większego znaczenia dla dalszego postępowania. Jeśli plamisz między miesiączkami, sprawę zawsze trzeba wyjaśnić z ginekologiem. Owszem, przyczyną mogą być zmiany hormonalne (np. drobne plamienie podczas owulacji), źle dobrane pigułki antykoncepcyjne, ale także endometrioza, polip, , torbiel, inna zmiana nowotworowa (czytaj więcej: 12 pytań o miesiączkę ).
Bywa, że sam ginekolog, podczas wizyty kontrolnej, rozpoznaje krwawienie kontaktowe , gdyż dochodzi do niego w trakcie badania ginekologicznego. Wówczas najczęściej zaleca pogłębioną diagnostykę.
Zdarza, że krwawienie kontaktowe to skutek zbyt ostrego seksu. Jeśli w pochwie jest sucho, nietrudno o drobne otarcia. Najlepsze lekarstwo: dłuższa, staranniejsza gra wstępna i wsparcie w postaci lubrykantów.
Jeśli do plamień dochodzi zaraz po zakończeniu menstruacji, w rzeczywistości może się okazać, że nieco się pospieszyłaś i tak naprawdę to jeszcze "końcówka". Gdy jednak nie masz pewności, lepiej odwiedź lekarza. Rozmowa na temat fizjologii, a przede wszystkim badania profilaktyczne, przydadzą się i zdrowej kobiecie.
Spora ilość czerwonych krwinek w wydzielinie z pochwy towarzyszy czasem infekcji bakteryjnej. Nie planuj, że ten powszechny problem (większość dorosłych kobiet dopada przynajmniej raz w życiu) wyleczysz samodzielnie, preparatami dostępnymi bez recepty. Niewłaściwie zwalczane infekcje prowadzą do nawrotowych zapaleń (także dróg moczowych), stanowią też zagrożenie dla prawidłowego przebiegu ciąży w przyszłości, a nawet płodności. Wśród infekcji bakteryjnych szczególnie groźna bywa rzeżączka, która z czasem daje na tyle dokuczliwe objawy (z gorączką i wymiotami włącznie), że raczej trafisz do lekarza. Nie ma sensu jednak pozwolić infekcji bezkarnie się rozwijać, choćby ze względu na ryzyko poważnych powikłań.
Czytaj także: Infekcje intymne: pozbądź się dolegliwości, uniknij powikłań .
W przypadku nadżerki, czyli drobnego uszkodzenia nabłonka szyjki macicy, czasem pojawia się krwawienie kontaktowe , rzadko także bóle brzucha lub "krzyża". Najczęściej jednak nadżerka nie daje żadnych objawów, jak zresztą wiele innych problemów ginekologicznych, stąd konieczność odwiedzania lekarza profilaktycznie, przynajmniej raz w roku. Postępowanie z nadżerką zależy od wielu czynników (np. rozległość zmian, wiek pacjentki), jednak z pewnością zawsze konieczna jest diagnostyka (w tym cytologia ) i staranniejsza obserwacja.
Krwawienia podczas stosunku zdarzają się u kobiet, które mają polipy. To zmiany najczęściej łagodne, ale wymagające usunięcia podczas zabiegu w szpitalu, w znieczuleniu.
Osobiste zaproszenia na badania cytologiczne, akcje społeczne i apele: wciąż niewiele się zmienia. Polki nie robią cytologii, nie chodzą do ginekologa i co roku z powodu raka szyjki macicy umiera małe miasto... Przede wszystkim dlatego, że choroba jest wykrywana dopiero w zaawansowanym stadium.
Rozwijający się rak nie musi dawać żadnych objawów. Zarazem krwawienie kontaktowe to już poważny sygnał ostrzegawczy. Inne objawy to wszelkie odbiegające od normy krwawienia z pochwy, miesiączki zbyt obfite lub przedłużające się, krwawienia po menopauzie, obfite upławy, ból podczas stosunku, ból podbrzusza. Tak, każdy z tych objawów może oznaczać niegroźny, łatwy w leczeniu, kłopot. Może jednak także świadczyć o raku.
U kobiet, które badają się regularnie, a nawet tych, które nie lekceważą pierwszych, niepokojących sygnałów wysyłanych przez organizm, najczęściej cytologia pozwala wykryć dysplazję (nieprawidłowy wygląd komórek w ściankach szyjki macicy), czyli stan przedrakowy. Łagodną leczy się zachowawczo, potrzebne są także częstsze kontrole ginekologiczne. Bardziej zaawansowana wciąż nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia. Rak szyjki macicy w stadium przedinwazyjnym jest uleczalny w niemal 100%.
Konsultacja: dr Marzena Dębska, ginekolog położnik, Szpital Bielański w Warszawie, Dębski Clinic