Sprawdź, czy możesz być narażony na kandydozę!

Kandydoza, inaczej zwana drożdżycą, to nic innego jak choroba grzybicza, która jest wywoływana przez drożdżaki rodzaju Candida. Co prawda, w organizmie człowieka te grzyby występują naturalnie, ale gdy następuje namnożenie ich kolonii dochodzi do infekcji skóry, błon śluzowych czy paznokci. Mimo, że choroba nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, jej objawy są wyjątkowo dokuczliwe.

Przyczyny rozwijania się drożdżycy

Kto w takim razie jest szczególnie narażony na kandydozę? Istnieje kilka czynników, które ułatwiają rozwój choroby w naszym organizmie:

  1. Nadmierna potliwość - drożdżyca znacznie lepiej rozwija się na spoconych i mokrych obszarach skóry, szczególnie między palcami, pod pachami czy w pachwinach. Grzybowi sprzyja także niewłaściwa higiena i rzadkie zmiany ubrań.
  2. Wysoki poziom cukru we krwi - ten przypadek dotyczy zarówno osób chorych na cukrzycę, otyłych, jak i tych, których dieta jest bogata w cukier. Cukier jest niezbędny do rozwoju grzybów w organizmie.
  3. Hormony - przyczyną do rozwoju kandydozy może być także inny niż zwykle poziom hormonów w organizmie. Taka sytuacja ma miejsce podczas ciąży lub w przypadku różnych zaburzeń hormonalnych.
  4. Leki i środki medyczne - długotrwała antybiotykoterapia lub chemioterapia mogą może wyniszczyć bakterie odpowiedzialne za eliminacje grzybów. Dotyczy to również stosowania przez dłuższy czas niektórych tabletek antykoncepcyjnych.
  5. Osłabiony układ immunologiczny - na drożdżycę szczególnie narażone są osoby chorujące na AIDS, będące po zabiegach chirurgicznych oraz osoby z problemami układu krwionośnego. 

Jak rozpoznać kandydozę?

Objawy drożdżycy są różne, w zależności, których układów ona dotyczy.

Za najbardziej dokuczliwe uznaje się infekcje błon śluzowych, takich jak jama ustna, pochwa czy penis. Chorobie towarzyszy świąd i pieczenie tych okolic. Możemy zaobserwować owrzodzenie z gęstymi, białymi upławami. Często występują także białe plamy oraz nadżerki. 

Kandydoza często atakuje także paznokcie i ich okolicę. Taka infekcja charakteryzuje się bolącym, zaczerwienieniem, któremu towarzyszy obrzęk. Nierzadko z zarażonego miejsca wydobywa się ropa. 

Kolejnym miejscem, gdzie możemy zaobserwować rozwój drożdżycy jest skóra. Na początku możemy zauważyć czerwoną wysypkę na skórze, która z czasem się powiększa. Naskórek zaczyna się złuszczać, a na powierzchni pojawiają się plany rumieniowe. Wszystkim zmianom towarzyszy świąd, uczucie pieczenia, a nawet ból.

Zobacz także: Grzybica dłoni - przyczyny, objawy, leczenie

Sposoby na leczenie kandydozy

Jeżeli zaobserwujemy u siebie objawy wskazujące na infekcję wywołaną drożdżakami należy udać się do lekarza specjalisty, dermatologa lub ginekologa (jeśli choroba dotyczy okolic intymnych). W trakcie konsultacji oceni on stadium rozwoju kandydozy. Lekarz prawdopodobnie poleci nam stosowanie maści, kremów czy płynów do płukania o właściwościach przeciwgrzybiczych. W przypadku infekcji paznokci dermatolodzy często polecają pacjentom specjalne, lecznicze lakiery. Jeśli drożdżyca rozwija się już dłuższy czas, będziemy musieli przyjmować leki także doustnie.

Lekarz przekaże nam również zalecenia dietetyczne, do których powinniśmy bezwzględnie się stosować. Należy pamiętać, że leczenie kandydozy jest długie, a sama choroba ma tendencję do nawracania. 

Jaka dieta, taka twarz. Uważaj, co jesz, bo to widać na twarzy!

To również może cię zainteresować:

Więcej o: