Kto w takim razie jest szczególnie narażony na kandydozę? Istnieje kilka czynników, które ułatwiają rozwój choroby w naszym organizmie:
Objawy drożdżycy są różne, w zależności, których układów ona dotyczy.
Za najbardziej dokuczliwe uznaje się infekcje błon śluzowych, takich jak jama ustna, pochwa czy penis. Chorobie towarzyszy świąd i pieczenie tych okolic. Możemy zaobserwować owrzodzenie z gęstymi, białymi upławami. Często występują także białe plamy oraz nadżerki.
Kandydoza często atakuje także paznokcie i ich okolicę. Taka infekcja charakteryzuje się bolącym, zaczerwienieniem, któremu towarzyszy obrzęk. Nierzadko z zarażonego miejsca wydobywa się ropa.
Kolejnym miejscem, gdzie możemy zaobserwować rozwój drożdżycy jest skóra. Na początku możemy zauważyć czerwoną wysypkę na skórze, która z czasem się powiększa. Naskórek zaczyna się złuszczać, a na powierzchni pojawiają się plany rumieniowe. Wszystkim zmianom towarzyszy świąd, uczucie pieczenia, a nawet ból.
Zobacz także: Grzybica dłoni - przyczyny, objawy, leczenie
Jeżeli zaobserwujemy u siebie objawy wskazujące na infekcję wywołaną drożdżakami należy udać się do lekarza specjalisty, dermatologa lub ginekologa (jeśli choroba dotyczy okolic intymnych). W trakcie konsultacji oceni on stadium rozwoju kandydozy. Lekarz prawdopodobnie poleci nam stosowanie maści, kremów czy płynów do płukania o właściwościach przeciwgrzybiczych. W przypadku infekcji paznokci dermatolodzy często polecają pacjentom specjalne, lecznicze lakiery. Jeśli drożdżyca rozwija się już dłuższy czas, będziemy musieli przyjmować leki także doustnie.
Lekarz przekaże nam również zalecenia dietetyczne, do których powinniśmy bezwzględnie się stosować. Należy pamiętać, że leczenie kandydozy jest długie, a sama choroba ma tendencję do nawracania.
To również może cię zainteresować: