Grzybica dłoni - przyczyny, objawy, leczenie

Grzybica dłoni jest chorobą, która często może wyglądać jak zwykłe otarcie lub zaczerwienienie. Zdarza się, że ze względu na podobieństwo do innych schorzeń, przez długi pozostaje niezdiagnozowana, w konsekwencji czego, może rozprzestrzenić się na całe ciało. Jej patogeneza jest taka sama jak w przypadku grzybicy stóp czy paznokci - jest wywoływana przez grzyby skóry tzw. dermatofity.

Grzybica dłoni zajmuje głównie powierzchowne warstwy skórne, a czynnikiem ją rozwijającym są grzyby antropofilne, które mogą być przenoszone z osoby na osobę, zakażenie może się także pojawić po kontakcie z chorymi zwierzętami. Jest to choroba zakaźna, która wymaga jak najszybszego leczenia, aby nie dopuścić do przeniesienia jej na inne okolice ciała.

Grzybica dłoni - przyczyny

Grzybica dłoni jest wywoływana przez dermatofity - grzyby skórne. Choroba nigdy nie dotyka zdrowej skóry, a rozwija się poprzez zainfekowanie grzybami skóry uszkodzonej. Dermatofity posiadają enzymy - keratynazy, które są odpowiedzialne za rozkład keratyny, białka wchodzącego w skład komórek budujących warstwę skórną. To dzięki niej powłoka skóry jest odporna na wnikanie drobnoustrojów i ochrania warstwy wewnętrzne. Zdrowa skóra jest naturalną barierą dla czynników zewnętrznych i ma możliwość do szybkiej regeneracji i gojenia się ran. W przypadku uszkodzenia (np. poprzez otarcie lub skaleczenie) staje się narażona na infekcje i zakażenia.

Dermatofity są grzybami, które wywołują zakażenia powierzchowne skóry i mogą przenosić się na różne części ciała. Sytuacjami sprzyjającymi do przedostania się grzybów na organizm człowieka są:

  • Korzystanie z publicznych urządzeń sanitarnych jak prysznice, toalety
  • Używanie wspólnych ręczników, gąbek
  • Źle zdezynfekowane narzędzia w gabinetach kosmetologicznych
  • Mieszkanie w miejscach z dużą grupą obcych osób jak hotele, sanatoria czy internaty
  • Kontakt z chorymi zwierzętami, przeważnie kotami i psami, a także z zakażoną glebą

Grzybica dłoni jest chorobą, która może dotknąć każdego człowieka, jednak pojawiają się także czynniki ryzyka która sprzyjają jej pojawieniu się. Są to:

  • Przebyte wcześniej zakażania grzybicze innych miejsc ciała, szczególnie grzybica stóp i paznokci
  • Kontakt z osobami chorymi na grzybicę
  • Nadmierna potliwość skóry
  • Kontakt ze zwierzętami chorymi na grzybicę
  • Zakażenie wirusem HIV
  • Nowotwory
  • Długotrwałe stosowanie antybiotyków, leków kortykosteroidowych lub immunopresyjnych co znacznie obniża odporność i naraża na przedostanie się pasożytów do organizmu
  • Choroby metaboliczne - cukrzyca
  • Niedoczynność tarczycy

Grzybica dłoni - objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem grzybicy dłoni jest wysypka. Zmiany te dotykają także powierzchni palców, a zakażenie często obejmuje również paznokcie, doprowadzając do rozwoju grzybicy paznokci. Grzybica dłoni dotyka zazwyczaj jednej ręki, a innymi objawami współistniejącymi są:

  • Świąd i pieczenie w miejscach wysypki
  • Zaczerwienienie skóry
  • Sucha i łuszcząca się skóra
  • Grudki i pęcherze z często sączącą się wydzieliną, zlokalizowane zazwyczaj na bocznych powierzchniach palców

Grzybicę dłoni często można pomylić z innymi schorzeniami czy np. z przesuszeniem skóry, łuszczycą, zapaleniem skóry. Bardzo często choroba bywa nierozpoznawalna przez długi czas. Objawem charakterystycznym i odróżniającym grzybicę od innych chorób jest pojawienie się białej obwódki wokół pęknięć, która może być wilgotna i opuchnięta. W przypadku niepodjęcia szybkiego leczenia, grzybica dłoni może się rozprzestrzenić na całe ciało.

Diagnostyka i leczenie grzybicy dłoni

Diagnostyka grzybicy dłoni opiera się na odpowiednim obrazie klinicznym, po wyeliminowaniu innych chorób skóry, które mogą wykazywać podobieństwo w objawach. Dokładna diagnostyka polega na pobraniu fragmentu do badania laboratoryjnego, a także próbie hodowania grzybów na specjalnych pożywkach w celu ich rozpoznania. W celu potwierdzenia choroby przeprowadza się także biopsję skóry.

W przypadku wystąpienia objawów konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty - dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie.

Leczenie grzybicy dłoni polega na stosowaniu leków miejscowych, przeważnie są to maści i żele zawierające terinafinę lub klotrimazol. Leczenie powinno trwać od dwóch do sześciu tygodni, a w przypadku braku poprawy stosuje się leki doustne, działające ogólnoustrojowo w postaci tabletek lub kapsułek. Dodatkowo w celu wspomożenia leczenia powinno się zapobiegać wszystkim pojawiającym się zmianom skórnym, a także nadmiernej potliwości, które mogą sprzyjać rozwojowi choroby.

Grzybica jest schorzeniem przewlekłym ze skłonnościami do nawrotów. Mimo całkowitego wyleczenia choroby, może mieć ona swój nawrot w przyszłości, dlatego stosowane leczenie jest długotrwałe i zapobiegawcze, a także powinno być systematyczne.

Domowe sposoby na grzybicę dłoni

Czasem pomocne okazuje się stosowanie domowych sposobów na grzybicę dłoni. Korzystne jest używanie olejku na bazie z drzewa herbacianego oraz wody. Preparat ten wykazuje działanie bakteriobójcze i łagodzące świąd oraz zaczerwienienia.

Dodatkowo zaleca się stosowanie maści przygotowanej z czosnku z dodatkiem miodu lub oliwy z oliwek, która również wykazuje działanie bakteriobójcze.

U osób narażonych na nadmierną potliwość zaleca się stosowanie pudrów lub zasypek które zmniejszają pocenie.

W celu zapobiegania rozwojowi choroby i jej nawrotom najważniejsze jest dbanie o odpowiednią higienę osobistą, a także stosowanie przedmiotów i przyrządów przeznaczonych do pielęgnacji dłoni.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: