Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Za rozwój choroby najczęściej odpowiadają promieniowce i grzyby (ok. 40 różnych gatunków), które mogą wywoływać, jedną z dwudziestu poznanych postaci choroby. Mimo że infekcja atakuje głównie skórę i znajdujące się pod jej powierzchnią tkanki, czasem zmiany dotykają kości oraz okolicznych narządów. Schorzenie dużo częściej rozpoznawane jest u mężczyzn, zwłaszcza tych pracujących na roli.
Pierwszą, często bagatelizowaną, zapowiedzią infekcji jest nieduży, niebolesny guzek lub bardzo delikatny obrzęk. Zmiana, u większości chorych pojawia się na kończynie dolnej, najczęściej na stopie. Postęp choroby prowadzi do rozprzestrzenienia się opuchlizny, guzki zaczynają naciekać a w ich obrębie zaczynają się tworzyć przetoki. W konsekwencji niemal cała stopa pokrywa się guzami oraz przetokami. Bardzo często ulega zniekształceniu. chociaż infekcja atakuje głównie skórę może się zdarzyć, że zaatakuje narządy wewnętrzne np. płuca. Siła i charakter zmian zależy przede wszystkim od patogenu, który spowodował infekcję. Jeśli za stopę madurską odpowiada promieniowiec to chorobę określa się jako eumycetoma (ciężka postać). Gdy zmiana wywołana jest grzybami chorobę określa się mianem - antinomycetoma (łagodniejszy typ schorzenia).
Pokrywające stopę guzki przypominają miniaturowe kopce mrówek, stąd też choroba zawdzięcza swoją nazwę, która w sanskrycie oznacza mrowienie.
Przy stawianiu diagnozy konieczne jest pobranie ropnej wydzieliny i przebadanie jej pod katem infekcji grzybiczej. Jego wynik zazwyczaj nie pozostawia wątpliwości. W przypadku gdy choroba ma łagodny przebieg wprowadza się jedynie antybiotykoterapie. Ciężka postać choroby bardzo często wymaga amputacji zakażonej stopy.