Ropnie mnogie pachwin

Ta ropna choroba skóry rozwija się wskutek zakażenia gronkowcem. Schorzenie dotyka przede wszystkim osoby dorosłe, u których apokrynowe gruczoły potowe są w pełni rozwinięte. Dużo częściej rozpoznawana jest u osób cierpiących z powodu nadmiernej potliwości lub nie stosujących się do podstawowych zasad higieny.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Gruczoły apokrynowe to gruczoły potowe zlokalizowane w obrębie mieszków włosowych, przede wszystkim tych pod pachami czy w okolicach części intymnych oraz odbytu. W przeciwieństwie do gruczołów ekrynowych nie muszą pracować nieustannie, za ich aktywację odpowiadają silne emocje.

Objawy

Bakteria może przedostać się do ludzkiego organizmu drogą kropelkową lub poprzez kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami. U pacjentów z ropnymi guzami tworzą się podskórne pojedyncze lub mnogie guzki. Najczęściej pojawiają równocześnie w obu pachach, w ich dolnej części. Wraz z rozwojem choroby wypełniają się ropną wydzieliną, której nagromadzenie prowadzi do pęknięcia guzka i powstania przetoki.

W niektórych przypadkach zmiany widoczne są w okolicy odbytu , narządów płciowych bądź brodawki sutkowej (głównie u kobiet).

Zdaniem specjalistów powstawanie tego typu zmian skórnych może mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi lub pewnymi uwarunkowaniami genetycznymi. Choroba zazwyczaj rozwija się bardzo długo, a rosnące guzki bywają bolesne.

Diagnoza

Zazwyczaj obecność samych zmian skórnych nie pozostawia żadnych wątpliwości. Jednak u niektórych pacjentów towarzyszą one zupełnie innemu schorzeniu. W przypadku podejrzenia innej choroby przy stawianiu diagnozy należy wykluczyć m.in. gruźlicę rozpływną, trądzik skupiony i chorobę Leśniowskiego-Crohna . Na ostatnią z nich warto zwrócić uwagę gdy ropnie zajmują skórę obok odbytu bądź narządów płciowych.

Konieczne jest także wykonanie testów pod kątem zaburzeń hormonalnych oraz charakteru infekcji.

Leczenie

O sposobie oraz zakresie leczenia decyduje stopień rozwoju choroby. Jeśli stadium jest wczesne wystarczające są stosowane miejscowe maści oraz doustnie przyjmowany antybiotyk. Dodatkowo sięga się po środki przeciwbakteryjne i, jeśli istnieje taka potrzeba, preparaty wyrównujące poziom hormonów .

U pacjentów z zawansowanym stadium choroby i w przypadku braku efektów farmakoterapii konieczne jest chirurgiczne usunięcie guza.

Czytaj także:

Nadpotliwość - przyczyny

"Spocone" stopy? Jest na to sposób?

Melanodermia

Keloid (bliznowiec)

Atopowe zapalenie skóry

Więcej o: