Ropowica i jej rodzaje. Najczęstsze objawy i przyczyny zakażenia

Ropowica to rodzaj ropnego zakażenia wywołanego przez drobnoustroje. Najczęściej za rozwój schorzenia odpowiada paciorkowiec, który, choć naturalnie występuje na ludzkiej skórze, po wniknięciu przez uszkodzony naskórek może wywołać szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Skaleczenie lub niewłaściwe leczenie innej choroby skóry to najprostszy sposób by drobnoustroje przedostały się do głębszych warstw skóry. Mimo że najczęściej przenikają przez zmiany na kończynach, w niektórych przypadkach przenikają do tkanek zaotrzewnowych, środpiersia czy ścian wyrostka robaczkowego. W zależności od obszaru, w którym wystąpiła ropowica medycyna wyróżnia:

- zastrzał

- Angina Ludwiga (ropowica dna jamy ustnej)

- zanokcica (schorzenie dotyka przestrzenie w okolicy paznokci)

- ropowica przestrzeni przygardłowej

- czyrak (ropne zapalenie mieszka włosowego)

Schorzenie zazwyczaj rozwija się u mężczyzn lub osób starszych.

Objawy i diagnoza

Obok widocznego zaczerwienienia i bólu w obrębie zmienionej skóry, pojawia się gorączka. Pacjenci bardzo często skarżą się na złe samopoczucie. Podstawą rozpoznania jest przede wszystkim wywiad oraz analiza objawów.

Leczenie

Równolegle z wprowadzeniem antybiotykoterapii konieczne jest wykonanie kilku nacięć zajętego miejsca. Dzięki czemu możliwe jest dokładne oczyszczenie rany i odciągnięcie zalegającej pod skórą ropy. Niestety w przypadku pacjentów, którzy zbyt późno zgłosili się do lekarza zabieg powtarzany jest kilkakrotnie. Czasem leczenie uzupełnia się o maści przeciwzapalne. Jeśli ropowica rozwija się w obrębie ręki bądź nogi konieczne jest unieruchomienie kończyny.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Skóra pergaminowa

Ropnie mnogie pachwin

Rubeoza tęczowki

Skórzak

Rybia łuska

Więcej o: