Żyjące w obrębie pochwy bakterie kwasu mlekowego utrzymują w pochwie odczyn kwasowy i czuwają by nie rozwijały się w niej szkodliwe patogeny. Niestety ochraniające pochwę bakterie łatwo ulegają zniszczeniu np. wskutek przyjmowania antybiotyków. Takie środowisko sprzyja rozwojowi grzybów, z grupy Candida, odpowiedzialnych za pojawienie się infekcji. Choroba bardzo często jest przenoszona drogą płciowa. Zmiany chorobowe mogą być także konsekwencją noszenia ciasnej, nieprzepuszczającej powietrza i wykonanej ze sztucznych materiałów bielizny. Grzybica pochwy częściej występuje u kobiet, które stosują antykoncepcję zarówno doustną, jak i tę w postaci kremu plemnikobójczego oraz współżyją w czasie miesiączki. Infekcja grzybicza może zaatakować również męskie narządy płciowe. Większość panów nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, ponieważ schorzenie przebiega u nich bezobjawowo.
Pierwsze objawy grzybicy pochwy nie są nasilone i zazwyczaj pojawiają się pojedynczo. Choroba najczęściej wywołuje uporczywy świąd i pieczenie, które nasilają się np. w czasie gorącej kąpieli . Ogromna część kobiet z infekcją grzybiczą skarży się na ból przy oddawaniu moczu lub w podczas stosunku. Grzybica może również wywołać zmiany skórne w okolicy sromu. Najczęściej są to ciemnoczerwone rumienie na sromie lub pochwie oraz pęknięcia skórne. Schorzeniu towarzyszy wydzielanie grudkowatej, białej mazi o nieprzyjemnym zapachu.
W grupie największego ryzyka są przede wszystkim kobiety w ciąży . Ich układ odpornościowy jest w tym czasie bardzo osłabiony i szybciej ulega różnego rodzaju infekcjom.
Choroba dużo częściej rozwija się u kobiet z wkładką domaciczną oraz u tych nie stosują wszystkich zasad higieny osobistej.
Obecność szkodliwych grzybów potwierdza analiza wymazu z pochwy. Walkę z chorobą można prowadzić w dwojaki sposób. Jedną z najlepszych metod łagodzenia skutków choroby jest stosowanie maści lub kremów przeciwgrzybicznych bezpośrednio na zaatakowany grzybicą organ. Drugi sposób ogranicza się do podawania leków przeciwgrzybiczych, jednak u sporej części kobiet wywołują one skutki uboczne jak biegunka, nudności , wzdęcia lub zaparcia . Nie przepisuje się ich kobietom w ciąży, ponieważ mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu.
Nie wywołujące nieprzyjemnych efektów ubocznych, ale bardziej kłopotliwe w aplikacji są globulki dopochwowe. Zdarza się jednak, że mogą spowodować podrażnienie sromu. Decydując się na ten rodzaj leczenia należy zaplanować je tak, by stosowanie globulek nie pokryło się z menstruacją .
Kuracji przecigrzybiczej powinien podać się również partner kobiety chorującej na grzybicę pochwy.
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza
Seks oralny coraz częściej sprawcą raka
PGAD - 100 orgazmów dziennie wbrew woli i mimo braku myśli seksualnych?