Wczesne objawy ciąży najszybciej i najłatwiej wychwytują kobiety, które starają się o dziecko. Z dużą starannością przestrzegają one terminów, wiedzą kiedy dochodzi u nich do owulacji i z niecierpliwością wyczekują najmniejszych zmian, jakie zachodzą w organizmie po zapłodnieniu. Zupełnie inaczej jest w przypadku osób, które nie przykładają do tego aż tak wielkiej uwagi. One czasem przez długie tygodnie żyją w nieświadomości co do rozwijającego się w ich macicy życia. Szczególną trudność z rozpoznaniem tego stanu mogą mieć panie, u których miesiączki są nieregularne, a co za tym idzie, ich opóźnianie nigdy dotąd nie było powodem do niepokoju. Jeśli dodatkowo mama czuje się dobrze, nie pojawiają się u niej mdłości, wówczas nawet do 6-8 tygodnia ciąży może ona nie mieć świadomości jej istnienia. Jakie objawy ciąży mogą pojawić się na jej wczesnym etapie?
Za jeden z pierwszych objawów ciąży uznaje się brak miesiączki. Normą jest, że jeśli u kobiety w danym cyklu miesiączkowym doszło do jajeczkowania i w tym czasie miał miejsce stosunek płciowy, istnieje duża szansa na zajście w ciąże. Udane połączenie komórki jajowej i plemnika prowadzi w ostatecznym rozrachunku do powstania zarodka, a to przekłada się na brak miesiączki w najbliższym przewidywanym terminie. Nie jest to jednak sytuacja dotycząca każdej kobiety. Zdarzają się bowiem przypadki, kiedy pojawia się plamienie i kobieta może je potraktować jako skąpą miesiączkę. Dlatego jeśli okres spóźnia się więcej niż 4-5 dni warto dla pewności wykonać test ciążowy, który na tym etapie powinien już wykryć podwyższone stężenie hormonu hCG.
Piersi są tą częścią ciała, która jako pierwsza może dać nam sygnał, że doszło do zapłodnienia. Oznaką ciąży jest bowiem ich nadmierna tkliwość, a nawet obrzęk. Początkowo można to zwalić na karb napięcia przedmiesiączkowego, kiedy również występuje bolesność w tym obszarze, jednak jeśli jego trwanie przedłuża się, a biust jest wyjątkowo wrażliwy, piersi są ciepłe, obrzmiałe, a z czasem pojawiają się na nich widoczne żyły to znak, że w macicy rozwija się płód, a biust przygotowuje się do jego wykarmienia.
Wydawać by się mogło, że częste oddawanie moczu jest oznaką późniejszego etapu ciąży, kiedy macica uciska na pęcherz moczowy. Okazuje się jednak, że częste wizyty w toalecie są także pierwszymi oznakami ciąży. Dlaczego tak się dzieje? Jest to związane ze wzmożonym wydzielaniem hormonów, ale także z poprawą pracy nerek. To sprawia, że przyszła mama w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu odczuwa niemalże ciągłe parcie na pęcherz, które ustaje po kilku tygodniach, by ponownie powrócić pod koniec ciąży.
Jeśli zapytać, jakie są objawy ciąży, to zdecydowana większość ankietowanych odpowie: "nudności". Obraz ten kojarzymy z filmów, kiedy niczego nieświadoma kobieta biegnie do toalety, a następnie zaczyna się zastanawiać czy aby nie jest w ciąży. W prawdziwym życiu wygląda to nieco inaczej. Poranne nudności mogą pojawić się około trzeciego tygodnia ciąży, ale zwykle najbardziej intensywne są około 6-7 tygodnia. I co ważne nie jest prawdą, że pojawiają się one tylko po przebudzeniu. Tak naprawdę przyszła mama może odczuwać je o każdej porze dnia, z różną intensywnością. Na szczęście u większości kobiet wraz z końcem 1. trymestru ta uciążliwa dolegliwość znacznie maleje lub całkowicie zanika.
Do najwcześniejszych objawów ciąży należy także zaliczyć wrażliwość na zapachy. Nadmiernie wyczulony węch ma za zadanie ochronić przyszłą mamę przed spożyciem produktów potencjalnie niebezpiecznych dla niej i dziecka - np. zepsutych. Jest to tylko jedna z wielu teorii na temat tego, dlaczego właśnie w ciąży dochodzi do wyostrzenia tego zmysłu. Bez względu na to, jakie jest podłoże wyczulenia węchu, oznaka ta jest bardzo sugestywna w przypadku kobiet zastanawiających się nad tym czy zaszły w ciążę.
Do innych wczesnych objawów ciąży zaliczyć należy także:
Zobacz też: Wady letalne płodu - czym są, skąd się biorą, przykłady wad letalnych