Ciąża geriatryczna. Co to takiego i kiedy ma miejsce?

Ciąża geriatryczna to coraz częstsze zjawisko, wiążące się z nieustającym procesem zmian, w wyniku których pary decydują się na coraz późniejsze rodzicielstwo. Czym jest ciąża geriatryczna i jakie niesie za sobą ryzyko?

Ciąża geriatryczna. Co to jest?

Ciążą geriatryczna jest to ciąża kobiety, która ukończyła 35. rok życia. Wiąże się ona z większym ryzykiem powikłań zarówno dla matki jak i dla dziecka, dlatego pacjentki takie pozostają pod baczną kontrolą lekarza-położnika. Co to jest ciąża geriatryczna, coraz częściej możemy zobaczyć na oddziałach położniczych, gdzie systematycznie wzrasta liczba kobiet decydujących się na macierzyństwo w dojrzałym wieku. Jest to możliwe dzięki większej świadomości, prowadzeniu zdrowego trybu życia i właściwemu odżywianiu. Jednak mimo to ciąża geriatryczna obarczona jest sporym ryzykiem, dlatego kobiety takie muszą być otoczone szczególnie troskliwą opieką. 

Ciąża przenoszona /zdjęcie podglądowe/ Ile trwa ciąża? Ile tygodni potrzeba by ciąża była uznana za donoszoną?

Ciąża po 40. Jakie ryzyko niesie za sobą?

Ciąża po 40. to duże wyzwanie dla organizmu kobiety. W tym wieku dochodzi w nim bowiem do zmian, które sprawiają, że zajście w ciążę i jej utrzymanie bywa trudniejsze. Z punktu widzenia biologii, najlepszy moment na poczęcie dziecka to moment między 20. a 30. rokiem życia. Niemniej jednak zmiana stylu życia, dbanie o sytuację materialną i zawodową sprawia, że kobiety coraz częściej decydują się na odłożenie macierzyństwa na odleglejszy czas. Nie ma w tym nic niewłaściwego. Ciąża po 40. obarczona jest większym ryzykiem poronienia, a także wystąpieniem komplikacji ciążowych i wad wrodzonych płodu, niemniej jednak poziom zaawansowania medycyny sprawia, że coraz więcej takich ciąż kończy się szczęśliwym rozwiązaniem i narodzeniem zdrowego dziecka. 

Zobacz wideo Czy przedwczesny poród zagraża każdej kobiecie? Co można zrobić, by mu zapobiec i pomóc dziecku?

Menopauza a ciąża. Czy można zajść w ciążę w okresie klimakterium?

Menopauza to okres w życiu kobiety, kiedy dochodzi do zamknięcia funkcji jajników. Oznacza to, że w czasie tym kobieta nie może zajść w ciążę, gdyż nie ma miejsca uwalnianie komórki jajowej niezbędnej do procesu zapłodnienia. Niemniej jednak należy pamiętać, że w okresie przedmenopauzalnym, kiedy nasilone są objawy klimakterium, może dojść do zapłodnienia. W tym czasie bowiem dochodzi do pierwszych zmian hormonalnych, ale nie oznacza to jeszcze zakończenia pracy jajników. Nawet jeśli przez dwa lub trzy miesiące kobieta nie miała miesiączki, jest to zbyt wcześnie, aby zrezygnować z antykoncepcji. W tym czasie może bowiem dojść do zapłodnienia. 

Ciąża w wieku 40 lat. Jakie problemy może napotkać przyszła mama?

Ciążą w wieku 40 lat niesie za sobą większe ryzyko pojawienia się powikłań. Większość z nich można kontrolować pod warunkiem stałego kontaktu z lekarzem i wykonywania niezbędnych badań. Najczęstsze problemy dotykające kobiet w ciąży w dojrzałym wieku to:

W przypadku ciąży geriatrycznej lekarze decydują się na wykonanie bardziej szczegółowych badań, które umożliwiają wczesne wykrycie bardziej zaawansowanych problemów. Dzięki temu można na wczesnym etapie wprowadzić odpowiednie leczenie, które zapobiega nieprawidłowościom w przebiegu ciąży. 

USG w ciąży wykonasz kilkukrotnie. Refundowane są cztery badania ultrasonograficzne - między 11 a 14 tygodniem ciąży, między 21 a 26 tygodniem, 27 a 32 tygodniem ciąży i jednorazowo po 40 tygodniu ciąży Badania w ciąży. Jakie podstawowe badania zlecane są kobietom w ciąży?

Jak szybko zajść w ciążę po 40?

Niektóre kobiety, które długo zwlekały z zajściem w ciążę, po przekroczeniu 40. roku życia zaczynają zastanawiać się jak szybko zajść w ciążę po 40. Nie jest to proste. Jeśli są w dobrej formie fizycznej, dbają o swoje zdrowie, dietę i aktywność fizyczną wówczas jest duża szansa, że bez większych starań będą w stanie zajść w ciążę. Jeśli jednak w przeciągu kilku miesięcy nie dojdzie do tego, wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza, bowiem może okazać się, że niezbędne jest ustalenie przyczyny problemów z zajściem w ciążę, a także ustalenie metody leczenia. 

Zobacz też: Objawy ciąży pozamacicznej. Jakie symptomy powinny zaniepokoić przyszłą mamę?

Więcej o: