Czy w okres można zajść w ciążę, czyli kiedy przypadają dni płodne w cyklu miesiączkowym?

Czy w okres można zajść w ciążę? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, zwłaszcza tych, które stosują naturalne metody zapobiegania ciąży. Czy jest możliwe, aby dni płodne wypadały w czasie menstruacji?

Czy można zajść w ciążę przed okresem i dostać okres?

Czy w okres można zajść w ciążę? To jedno z pytań, które pojawia się u dziewcząt, które dorastają i zaczynają miesiączkować. Ich ważnym zadaniem staje się poznanie swojego cyklu menstruacyjnego. Im ich wiedza będzie dokładniejsza, tym większa szansa, że celnie będą one wyznaczały i kontrolowały swoje dni płodne i niepłodne.

Standardowy cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Około 14 dnia przypada owulacja, czyli moment uwolnienia dojrzałej komórki jajowej, która jest gotowa do zapłodnienia. Jeśli nie dojdzie do niego w przeciągu najbliższych godzin, wówczas komórka jajowa obumiera i rozpoczyna się w przeciągu kilku następnych dni krwawienie miesiączkowe. 

Czy można zatem zajść w ciążę przed okresem i dostać okres? Cykl miesiączkowy każdej kobiety jest różny i nie zawsze mieści się on w książkowych standardach. Dlatego też, mimo że o czasie przed owulacją mówi się, że jest to okres niepłodności względnej, nie można mieć pewności co do tego, że nie dojdzie do zapłodnienia. Szczególnie narażone na to są te kobiety, które mają cykle krótsze niż 26 dni, a także często pojawiają się u nich plamienia w ciągu cyklu.  

Miesiączka pojawia się w wyniku zmian stężenia hormonów płciowych Miesiączka (okres, menstruacja) - co to jest i jak przebiega?

Czy podczas miesiączki można zajść w ciążę?

Aby zrozumieć to, czy podczas miesiączki można zajść w ciążę, należy dobrze poznać fazy cyklu miesiączkowego.

Zwykło się przyjmować, że pierwszym dniem nowego cyklu jest pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego. Jest to tzw. faza niepłodności względnej, która poprzedza owulację. W tym czasie komórka jajowa ma czas, aby dojrzeć i przygotować się do ewentualnego zapłodnienia. Niedojrzałe jajeczko znajduje się w pęcherzyku Graafa, co sprawia, że teoretycznie nie powinno dojść w tym czasie do zapłodnienia. Zdarza się jednak, że jeśli kobieta ma krótki cykl miesiączkowy, a w tym czasie dojdzie do współżycia, może dojść do zapłodnienia. Fazę przedowulacyjną charakteryzuje m.in. występowanie bardzo lepkiego, ciągnącego śluzu. Jest go jednak na tyle mało, że w czasie stosunku, może być odczuwalna suchość pochwy.

Kolejna faza to okres dni płodnych. W tym czasie ma miejsce owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej do jajowodu. Zakłada się, że proces ten rozpoczyna się na trzy dni przed owulacją i trwa około dwóch dni po jej zakończeniu. Jest to czas obejmujący około sześciu dni, w którym mamy największą szansę na zapłodnienie. Jeśli nie dojdzie do tego w ciągu doby od uwolnienia komórki, zaczyna ona obumierać. W przypadku kobiet posiadających długie cykle miesiączkowe czas ten może ulec wydłużeniu. Płodna faza cyklu charakteryzuje się śluzem przezroczystym i ciągliwy. Jest go bardzo dużo - zwiększa to szansę na powodzenie zapłodnienia.

Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, wówczas rozpoczyna się okres niepłodności bezwzględnej. Obumarcie komórki jajowej teoretycznie uniemożliwia zapłodnienie. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli do zbliżenia dojdzie pod koniec tej fazy, plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety do kolejnej fazy. Na tym etapie cyklu śluzu jest niewiele.

Zobacz wideo Okres co trzy tygodnie to wciąż norma. Kiedy wówczas są dni płodne? Ginekolog wyjaśnia

Zobacz też: Wczesne objawy ciąży. Jakie symptomy mogą wskazywać, że doszło do zapłodnienia?

Ból podbrzusza po okresie. Czy to ciąża?

Ból podbrzusza po okresie nie zawsze musi oznaczać ciążę. Bóle podbrzusza u kobiety mogą wywoływać niepokój i świadczyć o wielu schorzeniach i problemach. Jeśli pojawiają się po okresie, to warto rozpocząć jak najszybciej poszukiwania ich przyczyny, gdyż może ona być związana z:

Miesiączka pojawia się w wyniku zmian stężenia hormonów płciowych Zaburzenia miesiączkowania - o czym mogą świadczyć, kiedy zgłosić się do lekarza?

Czy przed okresem można zajść w ciąże?

Kwestia tego czy przed okresem można zajść w ciążę, jest trudna do jednoznacznego wyjaśnienia. W teorii nie powinno być to możliwe, jednak biorąc pod uwagę, że istnieje grupa kobiet o wyjątkowo krótkich cyklach menstruacyjnych, nie można tego w 100 proc. wykluczyć. 

Zobacz też: Polip endometrialny - czym jest, jak się go diagnozuje i leczy?

Więcej o: