Badania w ciąży jak i przed zajściem w nią są standardowymi działaniami mającymi zabezpieczyć zarówno matkę jak i dziecko w kwestiach zdrowotnych. We współczesnym świecie dużo mówi się o świadomym macierzyństwie i ojcostwie i coraz więcej par decyduje się na bardzo skrupulatne przygotowanie do poczęcia dziecka. Podstawą takich działań jest zmiana nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej, a także zadbanie o własne zdrowie. Przyszłe mamy mogą wykonać szereg badań przed ciążą, dzięki którym zweryfikują kondycję swojego organizmu i ewentualne braki, jakie warto uzupełnić nim dojdzie do zapłodnienia. Wśród najczęstszych badań zlecanych kobietom przygotowującym się do macierzyństwa znajdziemy:
Warto także w tym momencie zastanowić się nad uzupełnieniem szczepień, które mogą ochronić przyszłą mamę przed zachorowaniem na niebezpieczne w trakcie ciąży schorzenia. Mamy tu na myśli m.in. szczepienie przeciwko różyczce, krztuścowi czy grypie.
Jakie jeszcze badania przed ciążą warto wykonać? Na pewno istotne jest sprawdzenie poziomu witamin z grupy B, a także witaminy D. Nie zaszkodzi także sprawdzenie poziomu żelaza, które jest intensywnie eksploatowane przez płód w czasie ciąży. Zweryfikowanie poziomu witamin, a także mikro- i makroelementów pozwala na wdrożenie odpowiedniej diety, która pomoże uzupełnić ewentualne niedobory. W przypadku witaminy D może okazać się konieczna suplementacja, gdyż tej substancji trudno jest dostarczyć w odpowiedniej ilość, polegając jedynie na diecie. Wszystko to jednak należy robić pod kontrolą i zgodnie z zaleceniami lekarza.
Pierwsze USG w ciąży zazwyczaj wykonywane jest na pierwszej wizycie, jaką kobieta odbywa po wykonaniu testu ciążowego lub badaniu krwi. Czasem pacjentki w celu weryfikacji tego czy są w ciąży, udają się od razu do lekarza bez wykonywania badań na własną rękę. W takiej sytuacji lekarz wykonuje badanie USG dopochwowo - już w 6. tygodniu ciąży da się dzięki niemu dostrzec zagnieżdżony w macicy zarodek. Kolejne badania USG będą już wykonywane metodą przez powłoki brzuszne.
Na pierwszej wizycie oprócz USG lekarz zleci wykonanie niezbędnych badań z krwi, które najlepiej wykonać przed zakończeniem 10. tygodnia ciąży. Wtedy też pacjentce zakładana jest karta ciąży, która jest niezwykle ważnym dokumentem, z którym nie powinna się ona rozstawać aż do porodu.
Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego USG w ciąży powinno być wykonywane minimum trzy razy. W obecnych czasach dzieje się to jednak zazwyczaj częściej, gdyż wiele mam chce skorzystać m.in. z możliwości przeprowadzenia badania 4D, dzięki któremu bardzo wyraźnie widać całe dziecko i jego buzię. Niemniej jednak kluczowe dla sprawdzenia stanu zdrowia dziecka są USG:
Badania krwi w ciąży to stały element, do którego przyszłe mamy muszą się przyzwyczaić. Ciągłe kontrolowanie morfologii krwi i badanie moczu pozwala zapobiec rozwojowi infekcji lub niedokrwistości, ale także wielu innych niebezpiecznych chorób. Oprócz tych dwóch podstawowych badań lekarz zleci także:
Szczepienia kobiet w ciąży budzą ostatnio dość sporo dyskusji w kontekście szczepienia przeciwko COVID-19. Ciągle prowadzone są w tym kierunku badania, a dotychczasowe wyniki wskazują, że korzyści wynikające ze szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 są bardzo wysokie. Prowadzonych jest wiele kampanii zachęcających kobiety w ciąży do szczepienia się preparatami dostępnymi obecnie na rynku. Ostateczna decyzja pozostaje jednak po stronie pacjentki, która powinna się w tej kwestii skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.
Zobacz też: Objawy ciąży pozamacicznej. Jakie symptomy powinny zaniepokoić przyszłą mamę?