Badania w ciąży. Jakie podstawowe badania zlecane są kobietom w ciąży?

Badania w ciąży mają przede wszystkim na celu stałe monitorowanie stanu zdrowia kobiety spodziewającej się dziecka. Duże obciążenie, jakiemu poddawany jest jej organizm, może bowiem doprowadzić do rozwinięcia chorób zagrażających zdrowiu jej i dziecka.

Badania przed ciążą. Jakie badania warto wykonać planując ciążę?

Badania w ciąży jak i przed zajściem w nią są standardowymi działaniami mającymi zabezpieczyć zarówno matkę jak i dziecko w kwestiach zdrowotnych. We współczesnym świecie dużo mówi się o świadomym macierzyństwie i ojcostwie i coraz więcej par decyduje się na bardzo skrupulatne przygotowanie do poczęcia dziecka. Podstawą takich działań jest zmiana nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej, a także zadbanie o własne zdrowie. Przyszłe mamy mogą wykonać szereg badań przed ciążą, dzięki którym zweryfikują kondycję swojego organizmu i ewentualne braki, jakie warto uzupełnić nim dojdzie do zapłodnienia. Wśród najczęstszych badań zlecanych kobietom przygotowującym się do macierzyństwa znajdziemy:

Warto także w tym momencie zastanowić się nad uzupełnieniem szczepień, które mogą ochronić przyszłą mamę przed zachorowaniem na niebezpieczne w trakcie ciąży schorzenia. Mamy tu na myśli m.in. szczepienie przeciwko różyczce, krztuścowi czy grypie. 

Jakie badania przed ciążą? Na co zwrócić szczególną uwagę

Jakie jeszcze badania przed ciążą warto wykonać? Na pewno istotne jest sprawdzenie poziomu witamin z grupy B, a także witaminy D. Nie zaszkodzi także sprawdzenie poziomu żelaza, które jest intensywnie eksploatowane przez płód w czasie ciąży. Zweryfikowanie poziomu witamin, a także mikro- i makroelementów pozwala na wdrożenie odpowiedniej diety, która pomoże uzupełnić ewentualne niedobory. W przypadku witaminy D może okazać się konieczna suplementacja, gdyż tej substancji trudno jest dostarczyć w odpowiedniej ilość, polegając jedynie na diecie. Wszystko to jednak należy robić pod kontrolą i zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zobacz wideo Szkoła rodzenia a rzeczywistość pandemiczna. Jaką wybrać? Dlaczego przygotowanie jest ważne?

Pierwsze USG w ciąży. Dopochwowe czy przez powłoki brzuszne?

Pierwsze USG w ciąży zazwyczaj wykonywane jest na pierwszej wizycie, jaką kobieta odbywa po wykonaniu testu ciążowego lub badaniu krwi. Czasem pacjentki w celu weryfikacji tego czy są w ciąży, udają się od razu do lekarza bez wykonywania badań na własną rękę. W takiej sytuacji lekarz wykonuje badanie USG dopochwowo - już w 6. tygodniu ciąży da się dzięki niemu dostrzec zagnieżdżony w macicy zarodek. Kolejne badania USG będą już wykonywane metodą przez powłoki brzuszne. 

Na pierwszej wizycie oprócz USG lekarz zleci wykonanie niezbędnych badań z krwi, które najlepiej wykonać przed zakończeniem 10. tygodnia ciąży. Wtedy też pacjentce zakładana jest karta ciąży, która jest niezwykle ważnym dokumentem, z którym nie powinna się ona rozstawać aż do porodu. 

USG w ciąży - najważniejsze informacje

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego USG w ciąży powinno być wykonywane minimum trzy razy. W obecnych czasach dzieje się to jednak zazwyczaj częściej, gdyż wiele mam chce skorzystać m.in. z możliwości przeprowadzenia badania 4D, dzięki któremu bardzo wyraźnie widać całe dziecko i jego buzię. Niemniej jednak kluczowe dla sprawdzenia stanu zdrowia dziecka są USG: 

  • 11 – 14 tydzień ciąży - to badanie ma na celu: szczegółową ocenę struktury jaja płodowego (w tym m.in. czynności serca, ocenę anatomii, przezierności karkowej i kości nosowej)
  • 20 tydzień ciąży (+/- 2 HDB) - tzw. USG połówkowe i kolejne mają na celu ocenę poziomu rozwoju płodu, stanu łożyska, ilości płynu owodniowego, sznura pępowinowego
  • 30 tydzień ciąży (+/- 2 HDB)

Badania krwi w ciąży. Jakie należy wykonać?

Badania krwi w ciąży to stały element, do którego przyszłe mamy muszą się przyzwyczaić. Ciągłe kontrolowanie morfologii krwi i badanie moczu pozwala zapobiec rozwojowi infekcji lub niedokrwistości, ale także wielu innych niebezpiecznych chorób. Oprócz tych dwóch podstawowych badań lekarz zleci także:

  • oznaczenie grupy krwi
  • badanie w kierunku kiły
  • badanie w kierunku wirusa HIV i HCV
  • badania w kierunku toksoplazmozy (przeciwciała IgG oraz IgM)
  • antygen HBs
  • posiew materiału z dróg rodnych w kierunku GBS

Szczepienia kobiet w ciąży. Szczepienia przeciwko COVID-19

Szczepienia kobiet w ciąży budzą ostatnio dość sporo dyskusji w kontekście szczepienia przeciwko COVID-19. Ciągle prowadzone są w tym kierunku badania, a dotychczasowe wyniki wskazują, że korzyści wynikające ze szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 są bardzo wysokie. Prowadzonych jest wiele kampanii zachęcających kobiety w ciąży do szczepienia się preparatami dostępnymi obecnie na rynku. Ostateczna decyzja pozostaje jednak po stronie pacjentki, która powinna się w tej kwestii skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Zobacz też: Objawy ciąży pozamacicznej. Jakie symptomy powinny zaniepokoić przyszłą mamę?

Więcej o: