Obliczanie tygodni ciąży może sprawić problem. Wyjaśniamy, jak liczyć tygodnie ciąży po naturalnym poczęciu i po in vitro, oraz jak korzystać z kalkulatorów ciążowych.a
Zobacz wideo
Co warto wiedzieć o okresie ciąży? Na częste pytania odpowiada położna
Jak się liczy tygodnie ciąży?
Znajomość dokładnego wieku ciąży jest niezwykle istotna, gdyż dzięki tej informacji lekarz może prawidłowo określić dobrostan płodu, jego rozwój, jak również ustalić termin porodu. Pozwoli to zapobiec ewentualnej, niepotrzebnej indukcji porodu lub rozpoznać przedwczesny poród lub poronienie.
Prawidłowo przebiegająca ciąża trwa na ogół 280 dni lub 40 tygodni tj. 10 miesięcy księżycowych (każdy trwa cztery tygodnie) lub dziewięć kalendarzowych, które dzieli się na trzy trymestry.
- Przybliżony termin porodu oraz wiek ciąży obliczyć można kilkoma metodami, z których najpopularniejszą jest reguła Naegelego. Do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodajemy siedem dni, następnie odejmujemy trzy miesiące i dodajemy rok. Należy wiedzieć, że tygodnie ciąży liczymy nie od faktycznego dnia zapłodnienia (ten moment jest bowiem ciężko ustalić) lecz od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Zdarza się jednak, że kobieta ma nieregularne cykle (dłuższe lub krótsze niż podręcznikowe 28 dni). Wtedy przy korzystaniu z metody Naegelego musimy dodać albo odjąć odpowiednią liczbę dni. Oczywiście pierwszy dzień miesiączki nie jest równy wiekowi płodu, przyjmuje się bowiem, że jest on młodszy od wieku ciąży o około 14 dni - do owulacji dochodzi bowiem w połowie danego cyklu.
- Tygodnie ciąży można obliczyć dodatkowo innymi metodami, co jest istotne dla kobiet, które nie pamiętają daty ostatniej miesiączki lub ich cykle są bardzo nieregularne. W tym przypadku wiarygodnym (o ile ciąża przebiega prawidłowo) badaniem jest USG wykonane około 10 tygodnia ciąży. Wiek ciąży ustala się wówczas na podstawie długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL) płodu, dodając do tego wskaźnika 14 dni. W późniejszym okresie tydzień ciąży wyznacza się na podstawie poprzecznego rozmiaru móżdżku oraz mierząc długość kości udowej.
- Innym sposobem na orientacyjne określenie tygodnia ciąży jest badanie wysokości dna macicy. Badanie to może być błędne w przypadku kobiet z niedowagą, bardzo szczupłych lub otyłych, z ciążą mnogą, z nieprawidłową ilością wód płodowych czy z guzami macicy.
- Jeszcze innym sposobem, jednak dość nieprecyzyjnym, jest określenie wielu ciąży na podstawie pierwszych odczuwanych ruchów płodu. Zazwyczaj ma to miejsce w 20. tygodniu pierwszej ciąży i 17-18 u wieloródek.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Jak liczyć tygodnie ciąży po in vitro?
Kobiety, które zaszły w ciążę metodą in vitro, wiek ciąży mogą obliczyć tak samo, jak w przypadku naturalnego poczęcia, czyli licząc od daty ostatniej miesiączki. W ich przypadku transferu zarodka dokonuje się w 15-18 dniu cyklu, czyli tak, jak dochodzi do zapłodnienia w czasie naturalnego cyklu. Natomiast, gdy podczas procedury in vitro ma miejsce przesunięcie miesiączki i punkcja jajników, wtedy za dzień owulacji przyjmuje się właśnie dzień punkcji jajników i od tej daty odejmuje się 14 dni. Otrzymaną datę uznaje się wówczas za pierwszy dzień miesiączki (której faktycznie wówczas nie było) i od niej liczy się tygodnie ciąży.
Jak liczyć tygodnie ciąży - kalkulator. Jak z niego korzystać?
Tygodnie ciąży, oraz datę porodu w prosty i szybki sposób obliczymy korzystając z ogólnodostępnych, bezpłatnych internetowych kalkulatorów ciąży. Zazwyczaj znajdują się one na stronach poświęconych macierzyństwu i ciąży. Wystarczy tylko w odpowiednie miejsca wpisać pierwszy dzień ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu i po chwili otrzymujemy wynik, czyli tydzień ciąży i termin porodu.
Pamiętajmy jednak, że jedynie pięć proc. dzieci rodzi się w terminie wyznaczonym przez lekarza. Zaś za donoszoną, prawidłową ciążę uznaje się poród zarówno w 38., jak i 42. tygodniu ciąży.