Ćwiczenia po ciąży to bardzo dobry pomysł, choć trzeba wiedzieć, w którym momencie je rozpocząć. Zaleca się, by przez pierwsze sześć tygodni po porodzie powstrzymywać się raczej od zbędnej aktywności fizycznej, zwłaszcza tej wzmożonej i dać organizmowi czas, by odpoczął. Aby jednak szybciej wrócić do formy i odzyskać pełną kontrolę nad swoim ciałem, warto już zaraz po narodzinach dziecka rozpocząć drobne, niewymagające wielkiego wysiłku ćwiczenia, które pomogą zapobiegać chociażby spoczynkowemu nietrzymaniu moczu, spowodowanemu nadmiernym rozciągnięciem mięśni. Formę treningu trzeba też dopasować do sposobu, w jaki odbywał się poród (w sposób naturalny czy poprzez cesarskie cięcie).
Ćwiczenia w połogu, czyli okresie, w którym kobiece ciało dochodzi do siebie po ciąży, nie mogą być przede wszystkim zbyt intensywne. Odrobina ruchu jednak na pewno nie zaszkodzi, a nawet pomoże odzyskać utraconą energię. Jakie ćwiczenia możesz wykonywać w trakcie połogu?
Ćwiczenia na brzuch po ciąży są na pewno ważnym elementem Twojego treningu, ponieważ to właśnie ten fragment Twojego ciała został najmocniej nadwyrężony w wyniku ostatnich miesięcy. Dla bezpieczeństwa, należy je wykonywać nie wcześniej, niż sześć tygodni po porodzie. Najlepiej przed ich rozpoczęciem skonsultuj się jeszcze z lekarzem i początkowo dbaj o to, by trening nie był zbyt intensywny.
Jak mogą wyglądać ćwiczenia na brzuch po ciąży? Oto kilka przykładów:
Trening po porodzie może też angażować kręgosłup. Przyda się to w szczególności wtedy, jeśli po porodzie skarżysz się na bóle pleców (to normalne – Twój kręgosłup w czasie ciąży znosił spore obciążenie). Oczywiście, wykonywane przez Ciebie ćwiczenia powinny być proste, nieskomplikowane i lekkie, by nie przynieść odwrotnego skutku od zamierzonego. Możesz wykonywać krążenia miednicą, ostrożnie i powoli kręcić głową, a także unosić na przemian wyprostowane ręce ponad głowę.
Warto zaangażować się w ćwiczenia już po ciąży, nawet jeśli przed nią nigdy nie lubiłaś aktywności fizycznej. W takim wypadku trening jest jeszcze bardziej wskazany, ponieważ Twój organizm podjął ogromny wysiłek i teraz musi się w odpowiedni sposób zregenerować.
Zobacz też: Badania w ciąży. Jakie podstawowe badania zlecane są kobietom w ciąży?