Ból w klatce piersiowej na środku - objawy, przyczyny, leczenie

Ból w klatce piersiowej na środku może budzić niepokój, gdyż często kojarzy się z poważną chorobą serca. Jednak jego przyczyna może być związana np. z układem pokarmowym, nerwowym lub oddechowym i nie zagrażać bezpośrednio naszemu życiu i zdrowiu.

Ból w klatce piersiowej na środku - objawy towarzyszące

Ból w klatce piersiowej na środku bywa kłujący, piekący, rozrywający, sprawiający wrażenie ucisku czy pełności w klatce piersiowej. Dodatkowo, w zależności od przyczyny towarzyszyć mu mogą objawy, takie jak trudności w oddychaniu czy przełykaniu, gorączka, osłabienie, nudności, wymioty, utrata apetytu. Ból pojawia się nagle i szybko znika, lub przeciwnie dyskomfort odczuwany jest stale bądź narasta w miarę upływu czasu. Odczuwa się go podczas wysiłku, przy pochylaniu się, leżeniu na plecach, podczas kaszlu, oddychania czy przełykania. Może objawiać się z różnym nasileniem od słabego, poprzez umiarkowany aż do silnego, prowadzącego do omdleń.  

Ból w klatce piersiowej na środku - przyczyny najczęściej występujące

Przyczyny bólu na środku klatki piersiowej są różne i mogą być związane z wieloma narządami znajdującymi się w ciele człowieka. Do najczęstszych przyczyn bólu zlokalizowanego na środku klatki piersiowej należy:

Co oznacza ból w klatce piersiowej na środku?

Co oznacza ból w klatce piersiowej na środku? Warto wiedzieć, że ból jest sygnałem, który wysyła nam organizm, aby poinformować o zaburzeniach w jego funkcjonowaniu. W przypadku bólu odczuwanego na środku klatki piersiowej przyczyny mogą być banalne lub poważne, stanowiące zagrożenie dla życia i zdrowia. Tak zlokalizowany ból wymaga konsultacji z lekarzem, szczególnie pilnej, gdy towarzyszą mu jakiekolwiek z wymienionych dolegliwości: gorączka, nudności, wymioty, omdlenia, bladość skóry, zaburzenia rytmu serca, duszności, charczący oddech. Pamiętajmy, że ból na środku klatki piersiowej może zdarzyć się każdemu, bez względu na wiek czy płeć i nie wolno go lekceważyć.

Ból w klatce piersiowej na środku - jak złagodzić?

Zastanawiasz się, jak skutecznie złagodzić ból w klatce piersiowej na środku? Zazwyczaj gdy odczuwamy taki ból, to jak najszybciej staramy się go zlikwidować ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi. Jednak musimy pamiętać, że takie działanie przyniesie jedynie krótkotrwałą ulgę, nie likwidując przyczyny bólu i dodatkowo opóźni moment otrzymania diagnozy, co w przypadku poważnej choroby jest niezmiernie istotne. Dlatego, gdy odczuwamy ból zlokalizowany w obrębie klatki piersiowej i nie jesteśmy pewni co do przyczyny, najpierw skonsultujmy się z lekarzem, który po badaniu ewentualnie przepisze odpowiednie środki lub terapię.

Ból w klatce piersiowej na środku - jaki lekarz będzie w stanie nam pomóc?

Jaki lekarz będzie w stanie nam pomóc, gdy odczuwamy dokuczliwy ból na środku klatki piersiowej? Najlepiej zrobimy konsultując ten objaw z lekarzem POZ, który przeprowadzi wywiad, wykona wstępne badania, ewentualnie wykluczy choroby zagrażające życiu i przepisze środki łagodzące dolegliwości. W razie potrzeby możemy również dostać skierowanie do specjalisty: kardiologa, pulmonologa, gastroenterologa, neurologa lub psychiatry.

Ból w klatce piersiowej na środku - jakie badania należy wykonać?

Zgłaszając się do lekarza z powodu bólu odczuwanego w klatce piersiowej na środku, z pewnością otrzymamy skierowania na konieczne badania, które pomogą poznać przyczynę dolegliwości. Jakie badania należy wykonać?

 • RTG klatki piersiowej
 • RTG jamy brzusznej
 • USG jamy brzusznej
 • gastroskopia
 • morfologia
 • badanie krwi określające stężenie elektrolitów lub enzymów (trzustki, serca)
 • elektrokardiografia (EKG)
 • tomografia komputerowa klatki piersiowej
 • tomografia HRCT klatki piersiowej
 • rezonans magnetyczny klatki piersiowej
 • echokardiografia (USG serca)
 • angiografia

Zobacz też: Ból w klatce piersiowej przy schylaniu. Co może oznaczać i jak go złagodzić?

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie
Więcej o: