Astygmatyzm nie jest chorobą, lecz wadą refrakcji oka, którą obecnie można i trzeba skorygować odpowiednimi soczewkami kontaktowymi lub okularami. Na czym polega astygmatyzm? Otóż w astygmatyzmie rogówka lub soczewka oka, zamiast kulistego kształtu ma niesymetryczną krzywiznę i przypomina bardziej piłkę do rugby niż globus. To sprawia, że wpadające do oka światło skupia się na dwóch odrębnych punktach zamiast wyłącznie na siatkówce. W rezultacie widziany obraz jest pozbawiony ostrości i zniekształcony.
Rodzaje astygmatyzmu:
Dokładna przyczyna rozwoju astygmatyzmu nie jest znana, jednak często jest on dziedziczny. Inną przyczyną astygmatyzmu mogą być urazy oka lub stożek rogówki - choroba powodująca zmianę kształtu rogówki z kulistej na stożkowaty.
Astygmatyzm często występuje w parze z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością. Jego objawy mogą być następujące:
Zobacz też: Jak widzi astygmatyk? Czym jest astygmatyzm i jak się go leczy?
Wada wzroku taka, jak astygmatyzm diagnozowana jest przez lekarza okulistę lub optometrystę za pomocą kilku badań. Jedną z nich jest test polegający na ocenie rysunku, na którym znajdują się proste linie - dla osoby z astygmatyzmem rysunek będzie niewyraźny i zamglony. Innymi badaniami są:
Wszystkie wyżej wymienione badania są bezbolesne i nie trwają długo. Pamiętajmy, że ta wada wzroku może ujawnić się na każdym etapie życia. Dlatego tak istotne są regularne wizyty u okulisty i wykonywanie badań wzroku.
Niezborność oczu z powodzeniem można skorygować odpowiednimi soczewkami cylindrycznymi. Dzięki takiej budowie soczewki cały układ optyczny odpowiednio skupia światło, umożliwiając prawidłowe widzenie otaczającego świata. Do wyboru mamy okulary lub soczewki kontaktowe, które dobieramy po konsultacji z lekarzem okulistą. Osoby, które chcą pozbyć się niezborności oczu mają do wyboru metody laserowe (laser excimerowy - LASIK i PRK) lub chirurgiczne.
Nieleczony astygmatyzm, zwłaszcza wysoki (do 2 dioptrii) lub bardzo wysoki (do 3 dioptrii) znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie. Widzenie jest mocno ograniczone, a cały świat znajduje się jakby za ''mgłą". Oprócz tego nieleczony astygmatyzm może powodować zaczerwienienie lub zapalenie gałki ocznej oraz prowadzić do pogłębienia się wady.
Zobacz też: Odklejenie siatkówki. Czym grozi i dlaczego do niego dochodzi?