Jak widzi astygmatyk? Przede wszystkim niewyraźnie. Astygmatyzm jest to jedna z częściej występujących wad wzroku, zaraz obok krótkowzroczności i dalekowzroczności. Aby zrozumieć czym jest astygmatyzm należy zrozumieć mechanizm powstawania obrazu. W prawidłowo funkcjonującym oku światło skupia się w jednym punkcie zlokalizowanym na siatkówce. W przypadku osób z astygmatyzmem dochodzi do sytuacji, kiedy wiązka światła po załamaniu skupia się aż w dwóch punktach. Przez to pacjent widzi w sposób nieprawidłowy. Obraz, który powstaje jest niewyraźny, zamazany, zamglony.
Powstanie astygmatyzmu jest związane najczęściej z nieprawidłowym wyglądem rogówki. W nielicznych przypadkach wada spowodowana jest złym kształtem soczewki (tzw. astygmatyzm soczewkowy), najczęściej w wyniku wrodzonej wady soczewki.
To jak widzi osoba z astygmatyzmem związane jest z tym jakiego rodzaju astygmatyzm jej dotyczy. Ogólnie jednak wada ta objawia się trudnościami w ogniskowaniu widzianych obiektów. Oznacza to, że zarówno przedmioty widziane z bliska jak i z daleka wydają się zamglone. To powoduje zazwyczaj wytężanie wzroku przez taką osobę, co z kolei prowadzi do powstania dodatkowych dolegliwości:
Pacjenci z astygmatyzmem widzą małe punkty jako plamki, a linie proste są dla nich krzywe. Kontury przedmiotów są nieostre. W związku z wadą wzroku może także wystąpić zaburzenie poczucia przestrzeni.
Porównanie obrazu jaki widzi osoba z astygmatyzmem i bez niego Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock
Diagnoza astygmatyzmu może być dokonana przez okulistę. Jest on w stanie dzięki kilku prostym badaniom określić czy mamy do czynienia z astygmatyzmem. Jak widzi astygmatyk w nocy? Otóż jest to utrudnione w związku z rozmazaniem obrazu, dlatego dla osób takich prawdziwą udręką jest np. prowadzenie samochodu po zmroku. Jednak wadę tę można stosunkowo łatwo skorygować dobierając odpowiednie soczewki. Innym rozwiązaniem jest wykonanie zabiegu laserowej korekcji wady oczu. Metoda ta polega na prawidłowym ukształtowaniu rogówki i wymodelowaniu jej. W zależności od grubości rogówki stosuje się różne lasery, niemniej jednak metoda ta daje bardzo dobre rezultaty.
Warto pamiętać, że w przypadku niewielkiego astygmatyzmu wystarczą precyzyjnie dobrane soczewki, których użycie konieczne będzie tylko w określonych sytuacjach, np. do nauki czy pracy przy komputerze. W przypadkach bardziej zaawansowanych, kiedy wada sprawia, że musimy mocno wytężać wzrok co prowadzi do ciągłych bólów głowy konieczne jest stałe noszenie soczewek. Astygmatycy noszą zazwyczaj okulary wyposażone w szkła cylindryczne. Jest to bardzo ważne, aby jak najszybciej wykryć wadę i prawidłowo ją korygować, gdyż nieleczony astygmatyzm prowadzi do pogorszenia wzroku.
Pamiętać należy także o tym, że astygmatyzm może dotykać małych dzieci, które nie są w stanie prawidłowo zakomunikować problemów z widzeniem. W przypadku maluszków, które nie ukończyły 3 roku życia nieleczony astygmatyzm może prowadzić do niedowidzenia jednego lub obojga oczu. Warto więc skorzystać z wizyty u okulisty kiedy tylko coś zacznie nas niepokoić lub czysto profikaltycznie.
Zobacz też: Zapalenie spojówek - uważaj, wirusowym łatwo się zakazić. Jak długo dokucza?