O czym świadczy ból oka: przyczyny, leczenie

Oko zbudowane jest z soczewki, ze zmienną i regulowaną ogniskową oraz tęczówką regulującą średnicę otworu tzw. źrenicy przez którą wpada światło. W głębi oka znajduje się światłoczuła soczewka, która odpowiada za odbieranie bodźców. Oko jest narządem bardzo silnie ukrwionym i unerwionym.

Ból oka może pojawić się w różnych sytuacjach, często towarzyszy bólom głowy oraz migrenom, a także może wystąpić nawet podczas mrugania. Ustalenie przyczyny może być bardzo trudne i może wymagać przeprowadzenia wielu badań, w związku z tym jedynym wyjściem jest udanie się do lekarza specjalisty - okulisty. Ból oczu może być bardzo uciążliwą dolegliwością, a nawet uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie.

Krótkotrwały i powracający ból może oznaczać podrażnienie któregoś z nerwów czuciowych w okolicach oka, spojówek czy powiek i określany jest wtedy nerwobólem. Jeżeli jednak ból jest często nawracający lub utrzymujący się dłuższy czas, a także towarzyszą mu inne, niepokojące objawy należy udać się do lekarza.

Zobacz wideo

Ból oka podczas mrugania

Oko i jego okolica (powieka, spojówka, oczodół) jest silnie ukrwiona i unaczyniona. Jedną z przyczyn bólu oka podczas mrugania może być podrażnienie przez ciało obce znajdujące się pod powieką. Taki ból może wywoływać najmniejsza rzecz, nawet ziarenko piasku może spowodować podrażnienie gałki, wywoływać ból, pieczenie i kłucie w oku. Dłuższa obecność ciała obcego w oku powoduje jego zaczerwienienie, szczypanie i łzawienie. Najczęściej dolegliwość dotyka jednej gałki ocznej.

W takiej sytuacji gdy ciało obce można zobaczyć i zlokalizować, należy je usunąć za pomocą czystej chusteczki czy wacika, a także obficie przemyć oko wodą. Nie wolno pocierać i uciskać gałki ocznej. Jeżeli jednak ciało obce wbije się w gałkę oczną, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Ból oka jako objaw alergii

Przyczyną bólu oczu może być reakcja alergiczna np. na pyłki drzew czy traw. Bólowi często towarzyszy łzawienie i swędzenie oczu. Może pojawić się także opuchlizna powiek. U osób alergicznych często oczy są zaczerwienione. Objawy te występują zazwyczaj w okresie wiosenno-letnim, w czasie pylenia traw, drzew czy kwiatów. Reakcja alergiczna może być także wywołana kosmetykami. Alergii często towarzyszy katar, kichanie oraz pokrzywka.

Ból oka podczas zapalenia spojówek i rogówki

Spojówka jest delikatną, błoną śluzową, wyściełającą powieki i zewnętrzną powierzchnię gałki ocznej. Jest bardzo wrażliwą częścią oka. Zapalenie spojówek objawia się bólem i pieczeniem, towarzyszą mu często łzawienie, światłowstręt i zaczerwienienie oka. Zapalenie spojówek często wywołane jest przez infekcje bakteryjne, wirusowe lub jako reakcja alergiczna. Niezbędna jest konsultacja lekarska, a szczególnie wtedy gdy pojawi się wyciek ropy lub przezroczystej wydzieliny.

Bardzo ważne jest aby dbać o higienę oczu jeżeli pojawią się objawy zapalenia spojówek. U każdego leczenie jest inne i ustalane indywidualnie przez lekarza.

Zapalenie spojówek często pojawia się u osób noszących soczewki kontaktowe, które niewłaściwie dbają o ich higienę.

Zapalenie rogówki objawia się silnym bólem, który nasila się przy ruchach powiek. Często mogą pojawić się pogorszenia widzenia. Oko jest bolesne, a zapalenie rogówki może powodować pieczenie. Zapalenie może pojawić się na tle wirusowym, bakteryjnym, a także grzybiczym. Zakażenie może się pojawić także podczas pocierania oczu brudnymi rękami.

Ból oka w przebiegu jaskry

Jaskra to choroba oczu prowadząca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek siatkówki, skutkując pogorszeniem widzenia, a nawet utratą wzroku. Głównym powodem powstawania jaskry jest wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.

Ostry atak jaskry może spowodować bardzo silny ból oka oraz głowy, z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami, światłowstrętem, a także zaburzeniem ostrości wzroku i zaburzeniami widzenia. W ataku jaskry bardzo szybko wzrasta ciśnienie wewnątrzgałkowe, przez co gałka oczna jest zaczerwieniona i twarda. W tym schorzeniu ból gałki ocznej jest niezwykle silny, często promieniuje do czoła, szczęki i w głąb czaszki. Jest to stan wymagający natychmiastowej konsultacji okulistycznej.

Ból oka w przebiegu zapalenia nerwu wzrokowego

Wystąpienie zapalenia nerwu wzrokowego objawia się bólem oczu podczas poruszania. Towarzyszą temu osłabienie ostrości wzroku i osłabienie rozpoznawania barw. W zależności od lokalizacji zapalenie nerwy wzrokowego można podzielić na pozagałkowe - występujące znacznie częściej oraz wewnątrzgałkowe. Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego często jest pierwszym objawem stwardnienia rozsianego. W przypadku wystąpienia tego schorzenia niezbędna jest konsultacja lekarska, często z badaniem neurologicznym.

Jęczmień na oku

Jęczmień na oku jest najczęstszym schorzeniem dotykającym powieki. Wywoływany jest przez zakażenie bakteryjne, najczęściej gronkowcem. Stan zapalny wywołany przez bakterie, powoduje powstanie bolesnego ropnia i obrzęku powieki. Baterie najczęściej dostają się do oka poprzez brudne ręce czy chusteczki, a także niewłaściwą higienę oczu np. nieprawidłowy demakijaż lub źle dobrane kosmetyki.

W tym stanie oko często jest zaczerwienione i pojawia się ból. Może wystąpić również ropna wydzielina.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka również może powodować ból gałek. Stan ten objawia się zmniejszoną ilością łez lub ich niewłaściwym składem. Przyczyną tego stanu mogą być zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne, a także niektóre leki. Często gałki oczne wysuszane są podczas przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych lub ogrzewanych, a także mogą się wysuszać podczas długotrwałej pracy przy komputerze.

Inne przyczyny bólu oczu

Często ból oczu wywoływany jest przez choroby współistniejące takie jak np. zapalenie zatok czołowych, szczękowych lub półpasiec twarzy. Ból oczu często towarzyszy stanom migrenowym.

Inną przyczyną bólu oka może być przebyty uraz. Uderzenie w głowę lub bezpośrednio w oko np. w wyniku upadku jest wskazaniem do wizyty okulistycznej. Po przebytym urazie może dojść do krwawienia lub uszkodzenia struktur w obrębie gałki ocznej lub oczodołu, co może być przyczyną odwarstwiania siatkówki lub podwyższenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Ból oczu często towarzyszy bólom głowy i migrenom. Zazwyczaj stan ten dotyczy jednego oka i ustępuje wraz z ustąpieniem bólu głowy. Często objawami towarzyszącymi są wymioty, nudności lub światłowstręt.

Ból oczu może pojawić się także po spawaniu lub po długotrwałej pracy przy komputerze. Gałki oczne narażone są na naświetlanie, co powoduje ich wysuszanie oraz zmęczenie wzroku. W celu zapobiegania należy nosić specjalne okulary lub maski przeznaczone do spawania, a podczas pracy przy komputerze stosować okulary z odpowiednią powłoką.

Ból oka u dziecka

Ból oka występujący u dziecka tak samo jak w przypadku osób dorosłych może być skutkiem zapalenia spojówek. Pojawia się zaczerwieneinie, łzawienie i opuchlizna. Dodatkowo może występować w wyniku podrażnienia przez ciało obce lub pojawienia się jęczmienia.

Nawracające bóle oczu lub oka mogą także być powodem nierozpoznanej lub źle skorygowanej wady wzroku. Oczy są narażone na wykonywanie większego wysiłku w związku z tym może pojawić się ból.

Więcej o: