Warto zaznaczyć, że jaskra tak naprawdę nie jest jedną chorobą. To zespół schorzeń, które prowadzą do zaniku nerwu wzrokowego, a to może doprowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem lub jego całkowitej utraty. Szacuje się, że na całym świecie z jaskrą zmaga się 70 milionów ludzi. Przyczyną zaniku nerwu wzrokowego jest zbyt wysokie ciśnienie krwi w gałce ocznej. Jego skok może mieć związek ze starzeniem się organizmu (pierwsze zmiany zaczynają pojawiać się u osób, które przekroczyły czterdziestkę).
W grupie ryzyka znajdują się także te osoby, u których w rodzinie były przypadki zachorowań na jaskrę, zmagają się z nadciśnieniem tętniczym, migreną lub częstymi bólami głowy, mają zaburzone krążenie obwodowe, wadę wzroku (nadwzroczność lub krótkowzroczność), retinopatię cukrzycową lub miały uraz oka. Niektóre badania sugerują, że chorobę może wywołać długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji oraz wysoko przetworzona żywność (szczególnie ta, w której znajduje się glutaminian sodu).
W zależności od szerokości kąta przesączania komory przedniej i przyczyny wywołujące chorobę, przyjmuje się podział:
1. jaskra pierwotna wrodzona
2. jaskry pierwotne otwartego kąta:
3. jaskry wtórne otwartego kąta (JWOK):
4. jaskry pierwotne zamkniętego kąta (JPZK):
5. jaskry wtórne zamkniętego kąta (JWZK):
Do najbardziej charakterystycznych objawów jaskry należą:
U osób z jaskrą w pierwszej kolejności zanikają włókna odpowiedzialne za widzenie obwodowe. Tym samym pacjent traci obraz tego, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia. W czasie ataku jaskry mogą pojawić się:
Oko może zrobić się twarde, czerwone i bolesne. W wypadku ostrego ataku jaskry potrzebna jest natychmiastowa pomoc okulisty, często kończąca się szybką operacją.
Mimo że objawy jaskry są dość charakterystyczne, to postawienie prawidłowej diagnozy nie zawsze jest proste. Aby mieć pewność, że pacjent zmaga się akurat z tą chorobą, konieczne jest wykonanie szeregu badań i stwierdzenie charakterystycznych zmian zanikowych tarczy nerwu wzrokowego oraz ubytków w polu widzenia.
Trzeba sobie zdawać sprawę, że jaskra często nie daje żadnych objawów. Dlatego, aby uniknąć problemów niezwykle ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u okulisty. To najlepszy sposób, aby odpowiednio wcześnie wykryć chorobę i nie dopuścić do jej dalszego rozwoju.
Leczenie jaskry zależy od stopnia zaawansowania choroby. W początkowej fazie stosuje się krople lub leki, które obniżają ciśnienie w gałce ocznej. Jeśli to nie pomaga stosuje się zabiegi laserowe. W przypadku bardzo dużych zmian konieczny jest zabieg operacyjny. Zabieg chirurgiczny jako podstawowy zalecany jest w jaskrze wrodzonej i jaskrze pierwotnej zamykającego się kąta z całkowitym lub niemal całkowitym zamknięciem kąta przesączania z nieopanowanym ciśnieniem wewnątrz gałki oka.