Przyczyn bólu głowy jest naprawdę wiele, więc trudno jednoznacznie określić, co powoduje bolesność. Główne przyczyny bólu głowy to:
Umiarkowany i rzadko pojawiający się ból nie jest niczym niepokojącym. Problem zaczyna się wtedy, kiedy ból jest silny, częsty i utrudnia funkcjonowanie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza, który skieruje pacjenta do neurologa. Dopiero po badaniach u specjalisty będzie można określić, jakie są przyczyny bólu.
Ból napięciowy i migreny
Ból w skroniach lub nad brwiami - jest to tak zwany napięciowy ból głowy, zazwyczaj nie jest bardzo mocny. Może pojawić się w wyniku lekkiego odwodnienia, zmęczenia, czy choroby (np. przeziębienia). Przy tego rodzaju bólu sięgnąć można po przeciwbólowe leki dostępne bez recepty. Pomóc może też masowanie skroni, wypicie naparu z rumianku, picie większej ilości wody i sen. Ból zazwyczaj szybko ustępuje.
Ból ten może również pojawiać się z tyłu głowy, po lewej stronie, po prawej lub być umiejscowiony po środku.
Ból w skroniach i nad brwiami, kiedy jest mocny i utrudnia funkcjonowanie może oznaczać migrenę. Często pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak:
Migrena wymaga konsultacji z lekarzem. Ból migrenowy może promieniować także do tyłu głowy, aż po jej nasadę.
Ból klasterowy
Mocny ból nad lub za okiem to klasterowy ból głowy. Jest on bardzo nieprzyjemny, często może prowadzić do nieracjonalnych zachowań, jak uderzanie głową o ścianę czy przyjmowanie zbyt dużych dawek leków. Pojawia się on napadami kilka razy dziennie przez kilka tygodni, potem ustępuje na długi czas i powraca znowu. Przyczyna nie jest do końca znana, należy skonsultować się z lekarzem, który przepisze silniejsze leki przeciwbólowe.
Ból głowy a kręgosłup
Ból z tyłu głowy może mieć również inne przyczyny. Bardzo często bolesnością z tyłu głowy objawiają się kręgowopochodne bóle głowy, które są wynikiem zwyrodnień w obrębie kręgosłupa szyjnego. Mogą one powodować ból potylicy, ból po jednej stronie, problemy z ruchomością szyi, szum w uszach, zawroty głowy.
Kręgowopochodne bóle głowy mogą być wynikiem wad nabytych lub wrodzonych, a także urazów mechanicznych. Na ból w tyle głowy często skarżą się ofiary wypadków, których głowa szybko i gwałtownie zgięła się go przodu, a potem do tyłu. Bólowi często wtedy towarzyszą nudności, złe samopoczucie, zawroty głowy i konieczne jest wizyta u lekarza.
Ból głowy a ciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze jest częstym problemem u osób dorosłych i prowadzić może do różnych powikłań. Jednym z objawów nadciśnienia tętniczego są bóle głowy w potylicy, które najczęściej występują rano, po wstaniu z łóżka.
Zespół popunkcyjny
Ból głowy może być też wynikiem zabiegów medycznych, takich jak nakłucie lędźwiowe (wykonywane np. w celu pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego do badań). Przyczyna powstawania zespołu popunkcyjnego nie jest do końca znana, ale obserwuje się go nawet u połowy pacjentów, którzy poddani byli takiemu zabiegowi.
Zespół popunkcyjny objawia się do pięciu dni od wykonania wkłucia, obserwuje się:
Objawy ustępują zazwyczaj do dwóch dni.
Ból głowy warto zawsze skonsultować z lekarzem, aby skontrolować, czy nie jest to nic poważniejszego.
Przeczytaj także: