Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele rodzajów kropli do oczu, a każdy z nich działa na inne objawy:
Zatem pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniego produktu jest dobranie jego rodzaju do swoich potrzeb. W każdym wypadku warto przed zakupem skonsultować się z lekarzem, który podpowie najlepsze rozwiązanie.
Obecnie coraz częściej występującym problemem jest zespół suchego oka. Wiele godzin spędzanych przed komputerem nie wpływa korzystnie na nawilżenie oczu, w związku z czym zaczynamy odczuwać dyskomfort. Oko produkuje zbyt mało łez, by odpowiednio nawilżyć gałkę. Rozwiązaniem tego problemu są nawilżające krople do oczu lub sztuczne łzy. Można je dostać w aptece bez recepty.
Sztuczne łzy najczęściej produkowane są na bazie bazie wody i polimerów, czyli substancji, które pozwalają zatrzymać wodę na powierzchni oka. Składnikiem, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu kropli jest kwas hialuronowy. To naturalnie występujący w strukturze oka składnik i zapewnia długotrwałe nawilżenie. Innym sposobem na nawodnienie oczu jest przemywanie ich solą fizjologiczna choć efekt tego zabiegu nie jest długotrwały.
Większość z dostępnych bez recepty preparatów nawilżających ma formę kropli, które nawadniają oko. Istnieją jednak także produkty, które po zaaplikowaniu do oka zmieniają się w żel. Utrzymuje się on na powierzchni oka, zapewniając długotrwałe nawilżenie, jednak powoduje tym samym zaburzenia ostrości widzenia. Z tego względu nie należy stosować tego typu produktów, jeśli czeka nas podróż samochodem w roli kierowcy.
Wybierając najlepsze dla siebie krople do oczu, warto także pamiętać o konserwantach. Najbardziej łagodne i bezpieczne dla oka są preparaty bez konserwantów, które najczęściej występują w formie minimsów lub opakowaniach wyposażonych w filtry wyjaławiające. Dostępne są także krople, które zawierają konserwanty zanikające, które rozpuszczają się na powierzchni oka, jednak wciąż działają na nie niekorzystnie. Wystrzegać się należy natomiast kropel, które mają w składzie zwykłe konserwanty - mogą one nie tylko podrażnić oko, ale również nasilić problem suchego oka i niekorzystnie działać na łzy.
Daty ważności kropel do oczu są różne, wszystko zależy od rodzaju preparatu, dlatego zawsze należy zapoznać się z ulotką. W aptekach dostępne są:
Niezależnie od tego, jak długi termin przydatności do użycia mają dane krople, należy bezwzględnie go przestrzegać. Nawet jeśli data ważności zamkniętej butelki to kilka lat, po otwarciu należy je zużyć w ciągu określonego czasu, najczęściej 30 dni. Po tym okresie krople mogą zmienić swoje właściwości lub mogą rozwinąć się w nich organizmy chorobotwórcze, które zaszkodzą oczom.
Noszenie soczewek kontaktowych często sprawia, że oczy stają się suche. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kropli do oczu, jednak czy każdy ich rodzaj sprawdzi się w połączeniu z soczewkami?
Osoby noszące szkła kontaktowe powinny dokładnie zwracać uwagę na skład kropli. Nie powinny one zawierać konserwantów, gdyż mogą uszkodzić powierzchnie soczewki. Produkty bez konserwantów mogą być bezpiecznie stosowane z soczewkami - informacja taka zawsze znajduje się na opakowaniu kropli.
Przeczytaj także: