Krople do oczu - co warto o nich wiedzieć?

Krople do oczu to specyfik, który ma wiele zastosowań. Zależnie od składu, mogą być zarówno lekiem na różnorodne schorzenia i choroby, a także stanowić dodatkowe nawilżenie dla suchych i zmęczonych oczu. Na co zwracać uwagę, dobierając krople do oczu?

Krople do oczu - rodzaje

Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele rodzajów kropli do oczu, a każdy z nich działa na inne objawy:

  • krople do oczu nawilżające, sztuczne łzy,
  • krople do oczu na alergię, idealne w przypadku podrażnienia i zaczerwienienia wywołanego kurzem, dymem czy innymi czynnikami,
  • krople do oczu z antybiotykiem, będące lekami i sprzedawane na receptę,
  • krople do oczu dla dzieci,
  • krople do oczu bez konserwantów.

Zatem pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniego produktu jest dobranie jego rodzaju do swoich potrzeb. W każdym wypadku warto przed zakupem skonsultować się z lekarzem, który podpowie najlepsze rozwiązanie. 

Krople do oczu nawilżające

Obecnie coraz częściej występującym problemem jest zespół suchego oka. Wiele godzin spędzanych przed komputerem nie wpływa korzystnie na nawilżenie oczu, w związku z czym zaczynamy odczuwać dyskomfort. Oko produkuje zbyt mało łez, by odpowiednio nawilżyć gałkę. Rozwiązaniem tego problemu są nawilżające krople do oczu lub sztuczne łzy. Można je dostać w aptece bez recepty.

Krople do oczu nawilżające - skład

Sztuczne łzy najczęściej produkowane są na bazie bazie wody i polimerów, czyli substancji, które pozwalają zatrzymać wodę na powierzchni oka. Składnikiem, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu kropli jest kwas hialuronowy. To naturalnie występujący w strukturze oka składnik i zapewnia długotrwałe nawilżenie. Innym sposobem na nawodnienie oczu jest przemywanie ich solą fizjologiczna choć efekt tego zabiegu nie jest długotrwały.

Jak działają krople do oczu nawilżające?

Większość z dostępnych bez recepty preparatów nawilżających ma formę kropli, które nawadniają oko. Istnieją jednak także produkty, które po zaaplikowaniu do oka zmieniają się w żel. Utrzymuje się on na powierzchni oka, zapewniając długotrwałe nawilżenie, jednak powoduje tym samym zaburzenia ostrości widzenia. Z tego względu nie należy stosować tego typu produktów, jeśli czeka nas podróż samochodem w roli kierowcy. 

Krople do oczu bez konserwantów

Wybierając najlepsze dla siebie krople do oczu, warto także pamiętać o konserwantach. Najbardziej łagodne i bezpieczne dla oka są preparaty bez konserwantów, które najczęściej występują w formie minimsów lub opakowaniach wyposażonych w filtry wyjaławiające. Dostępne są także krople, które zawierają konserwanty zanikające, które rozpuszczają się na powierzchni oka, jednak wciąż działają na nie niekorzystnie. Wystrzegać się należy natomiast kropel, które mają w składzie zwykłe konserwanty - mogą one nie tylko podrażnić oko, ale również nasilić problem suchego oka i niekorzystnie działać na łzy. 

Ile czasu krople do oczu są zdatne do użycia?

Daty ważności kropel do oczu są różne, wszystko zależy od rodzaju preparatu, dlatego zawsze należy zapoznać się z ulotką. W aptekach dostępne są:

  1. krople do oczu, które należy zużyć tego samego dnia po otwarciu - tzw. minimsy, czyli niewielkie buteleczki zawierające jednorazową porcję produktu,
  2. krople do oczu, które mają ważność do około 30 dni po otwarciu,
  3. krople do oczu, które można przechowywać po otwarciu do kilku miesięcy.

Niezależnie od tego, jak długi termin przydatności do użycia mają dane krople, należy bezwzględnie go przestrzegać. Nawet jeśli data ważności zamkniętej butelki to kilka lat, po otwarciu należy je zużyć w ciągu określonego czasu, najczęściej 30 dni. Po tym okresie krople mogą zmienić swoje właściwości lub mogą rozwinąć się w nich organizmy chorobotwórcze, które zaszkodzą oczom. 

Krople do oczu a soczewki kontaktowe

Noszenie soczewek kontaktowych często sprawia, że oczy stają się suche. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kropli do oczu, jednak czy każdy ich rodzaj sprawdzi się w połączeniu z soczewkami?

Osoby noszące szkła kontaktowe powinny dokładnie zwracać uwagę na skład kropli. Nie powinny one zawierać konserwantów, gdyż mogą uszkodzić powierzchnie soczewki. Produkty bez konserwantów mogą być bezpiecznie stosowane z soczewkami - informacja taka zawsze znajduje się na opakowaniu kropli. 

Przeczytaj także:

Więcej o: