Na dolegliwości naszych oczu pomoże przede wszystkim ziele świetlika łąkowego. Przyda się zwłaszcza tym , których oczy zmęczone są długotrwałą pracą przy sztucznym świetle, np. korzystaniem z komputera, ale także oglądaniem telewizji. Powinno pomóc na złagodzić, gdy oczy są przesuszone i zaczerwienione, bolą i pieką. Ziele to ceni się również za działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. W związku z tymi często stosuje się je w przypadku zapalenia spojówek i brzegów powiek.
Aby przygotować napar do okładów lub przemywania oczu należy jedną łyżkę suszu zalać 1 szklanką wrzątku, a następnie przykryć i pozostawić do ostygnięcia. Po tym czasie w naparze należy zanurzyć jałowy gazik i nałożyć na oczy. Kompres przykładać kilka razy przez około 15 minut. Napar można także wykorzystać do przemywania oczu, pamiętając, że zawsze przecieramy je od zewnętrznego kącika oka do wewnątrz (nigdy na odwrót, aby nie rozprowadzić bakterii po całym oku). Okłady lub przemywanie powtarzamy 3 razy dziennie.
Pospolity rumianek to zioło o mnóstwie zastosowań. Rumiankowa herbatka to znany naturalny środek pomocny w stanach napięcia nerwowego oraz w przypadku zaburzeń trawiennych. Stosowana zewnętrznie, w postaci okładów, łagodzi stany zapalne, a także ropienie i ból oczu. Aby przygotować napar, od 1 do 3 łyżeczek suszonych koszyczków rumianku należy zalać 100-150 ml wody i zaparzać pod przykryciem około 15 minut (najlepiej stosować się do instrukcji umieszczonej przez producenta na opakowaniu).
Z rumiankiem należy jednak uważać. Choć niegdyś uznawano go za łagodny środek, nadający się nawet do pielęgnacji niemowlęcia, dziś wiadomo, że również potrafi uczulić. A zatem, jeśli nie chcemy pogorszyć objawów, a mamy skłonności do alergii, lepiej wybrać inny środek.
Jeśli weźmiemy pod uwagę zdrowotne korzyści warzyw, świeży ogórek z pewnością nie znajdzie się w czołówce. Wartości odżywczych nie jest w nim zbyt wiele, kalorii też nie za dużo, ale to nie wszystko. Po pierwsze raczej nie powinno się go podawać dzieciom - jak się okazuje, małemu żołądkowi trudno go strawić. Po drugie - zawiera enzym askorbinazę, który niszczy witaminę C, a zatem nie powinniśmy go łączyć w sałatce z warzywami które w nią obfitują, np. pomidorem lub papryką.
To zielone warzywo ma jednak kilka właściwości, korzystnych zwłaszcza dla naszej urody. Ogórkowy sok i miąższ działają nawilżająco, odkażająco i ściągająco, a także pozwalają nieco rozjaśnić cerę. Okłady z ogórkowych plasterków pomogą zwłaszcza na worki pod oczami i opuchnięte powieki (pozostaw je na oczach na ok. 15 minut). Sprawdzą się również jako łagodzący 'kompres' na podrażnioną skórę, także po opalaniu czy całonocnej imprezie.
Czytaj również:
Naturalnym sposobem na pozbycie się 'worków' spod oczu i opuchlizny, a zarazem konkurencją do okładów z ogórka, są okłady z miąższu ziemniaka. Aby je przygotować musimy umyć ziemniaka, obrać, a następnie pokroić w plasterki lub półplasterki. Tak przygotowaną ?naturalną maseczkę? kładziemy na opuchnięte powieki i pozostawiamy na nich na około 15 minut. Ziemniaka można również zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, zawinąć w gazę i taki opatrunek nałożyć na zmęczone oczy (także na kwadrans). Przed nałożeniem na oczy, okład (zarówno z plasterków, jak i startego miąższu) można również schłodzić w lodówce.
Nagietek to roślina, która świetnie sprawdzi się i jako ozdoba ogródka, i naturalny środek, pomocny w przypadku wielu dolegliwości, zwłaszcza w chorobach i stanach zapalnych skóry i błony śluzowej. Przyda się i nadwyrężonym oczom. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku, gdy pod powiekami czujesz 'piasek' z powodu nadmiernego przesuszenia oraz podrażnienia oczu, np. w efekcie długotrwałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu. Pomoże również w przypadku stanu zapalnego.
Aby przygotować napar do okładów lub przemywania oczu wystarczy 1-2 łyżki suszonych kwiatów nagietka zalać szklanką wrzątku i zaparzać do ostudzenia. Dalej postępujemy tak samo, jak w przypadku świetlika. Uwaga - podobnie jak rumianek, nagietek potrafi uczulać, a więc - jeśli masz skłonności do alergii skórnych, używaj go ostrożnie.
Suszone kwiaty chabru również mają łagodnie działanie przeciwzapalne. W związku z tym przydadzą się na przykład w łagodzeniu dolegliwości w niezbyt silnym zapaleniu spojówek oraz powiek. Bywa również polecany jako naturalny środek, pozwalający pozbyć się cieni pod oczami oraz obrzęków wokół oczu. Może się okazać pomocny także wtedy, gdy nasze oczy przemęczone są długotrwałym wpatrywaniem się w monitorem komputera lub ekran telewizora.
Aby przygotować napar należy zalać 1 łyżkę suszu 1 szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem, a następnie poczekać, aż wystygnie. Namoczone w naparze kompresy przykładamy do zmęczonych oczu 2 razy dziennie, na około 0,5 godziny.
Herbata to nie tylko pyszny napój. Napar z herbacianych liści sprawdzi się również jako okład na obolałe oczy. Zarówno zwykła czarna, jak i znana fanom zdrowego odżywiania herbata zielona, to środek, który pomoże zwalczyć zwłaszcza opuchliznę oraz lekkie stany zapalne (zaczerwienienie, lekkie pieczenie). Mają przy tym działanie ściągające, a także potrafią przyspieszyć gojenie się ran.
Do pielęgnacji zmęczonych oczu najlepiej nadają się napary 'mocniejsze', czyli dłużej parzone. Jak to się robi? Łyżkę liści zalewamy szklanką wrzątku i przykrywamy. Po 30 minutach w chłodnym naparze zanurzamy kompresy (najlepiej jałowe, do kupienia w każdej aptece) i nakładamy na oczy. Trzymamy przez około 10-15 minut. Jeśli dodatkowo chcemy pozbyć się worków pod oczami, przed nałożeniem na oczy okłady należy schłodzić w lodowce. Do przygotowania naparu i kompresów można również wykorzystać herbatę w torebkach, pod warunkiem, że jest dobrej jakości i nie ma zbędnych dodatków smakowych.
Czytaj również:
Zielona herbata najlepsza? Niekoniecznie, masz do wyboru 6 kolorów!
W przypadku tych osób, u których przeciążenie narządu wzroku spowodowane jest np. długotrwałym wpatrywaniem się w monitor komputera, pomocna może się również okazać 'gimnastyka' oczu. Najlepiej wykonywać ćwiczenia, które pozwolą zredukować napięcie i pozwolą odpocząć nadwyrężonym mięśniom.
Ćwiczenie 1
Skupiamy wzrok na czymś znajdującym się około 30-40 cm od naszej twarzy, np. na biurku, po czym przenosimy go na coś bardzo od nas oddalonego, np. znajdującego się za oknem. Czynność tę powtarzamy około 10 razy.
Ćwiczenie 2
Siedząc około 2 metrów od ściany, za pomocą wzroku 'rysujemy' na niej ósemki, nie ruszając przy tym głową (ruszamy tylko oczami). Ósemki powinny obejmować jak największy obszar ściany. Powtarzamy ćwiczenie 10 razy: 5 w prawą i 5 w lewą stronę. Po ćwiczeniu zamykamy na chwilę oczy.
Ćwiczenie 3
Zakrywamy otwarte oczy dłońmi tak, aby ich palce krzyżowały się na czole. Uwaga - dłonie nie mogą dotykać oczu. Nie powinno również docierać do nich światło. Wpatrujemy się w czerń przez około 2-3 minuty. Zanim wrócimy do pracy, przez chwilę patrzymy w dal.
Jedną z popularnych domowych metod na pozbycie się spod oczu cieni i opuchlizny są zimne okłady. Wykonuje się je np. zawijając kostki lodu w bawełnianą chusteczkę i ostrożnie przykładając do oka. Kostkami lodu można także wykonać lekki masaż, poprawiający ukrwienie skóry wokół oczu i likwidujący zasinienia. Trzeba to jednak robić delikatnie, aby nie doszło do powstania odmrożeń. Podobnie jak lód, do okładów wykorzystuje się również zimne mleko (waciki kosmetyczne należy w nich namoczyć, a później położyć na oczach na około 15 minut), a także, schłodzone w lodówce (nie w zamrażalniku), metalowe łyżki.
Dobrym sposobem na redukcję worków i cieni jest ponadto codzienny masaż okolic oczu. Pomoże zwłaszcza masaż okrężny: dwa palce kładziemy pomiędzy okiem a nosem, przesuwamy poniżej brwi, do zewnętrznego kącika oka, a następnie - kierując palce poniżej oka - wracamy do wewnętrznego kącika (tak, jak na rysunku). Aby usunąć napięcie można również potrzeć o siebie dłonie, aż się lekko rozgrzeją, po czym przyłożyć do oczu na 10 sekund (powtarzamy 3 razy).
Za cienie pod Twoimi oczami odpowiedzialna jest niewystarczająca ilość snu? Warto rozwiązać i te problemy - nie tylko ze względu na urodę (więcej na ten temat: Problemy z zasypianiem? Barany nie działają? Nie poddawaj się!).
W przypadku, gdy nasze dolegliwości, np. ból oka, świąd, opuchnięcie, uczucie piasku pod powiekami, czy worki pod oczami, są stosunkowo łagodne, a przy tym wiemy, że są efektem naszego trybu życia, możemy wypróbować naturalne sposoby na zmęczone oczy. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni co mogło je spowodować lub są one bardzo dotkliwe: np. z oka sączy się ropa, ból jest wyjątkowo silny, pojawiają się zaburzenia wzroku - powinniśmy niezwłocznie udać się do okulisty. W tej sytuacji bowiem zwykłe zioła raczej nam nie pomogą. Brak lub niewłaściwe leczenie dolegliwości oczu mogą zaś doprowadzić nawet do utraty wzroku (więcej na ten temat: Nie lekceważ STANÓW ZAPALNYCH OCZU).