WORKI POD OCZAMI - niekoniecznie objaw zmęczenia

Urlop nie pomógł - wciąż wyglądasz na zmęczonego... Cienie, zasinienia, obrzęk powiek - dla wielu osób to znak, że ich "właściciel" ma za sobą nieprzespaną noc lub ostro imprezował. Tymczasem "worki pod oczami" bywają problemem przewlekłym, uwarunkowanym genetycznie, a także sygnałem wielu chorób: tarczycy, nerek, serca.

Cienie i worki pod oczami to nie to samo, chociaż niejednokrotnie chodzą w parze. Worki częściej świadczą o chorobie. Cienie to efekt nierównej pigmentacji na twarzy lub słabych drobnych naczyń krwionośnych, a także cienkiej skóry (wówczas naczynka są lepiej widoczne). Obrzęk sprzyja jednak uciskowi na naczynia i "osłabieniu skóry", a wszelkie podrażnienia okolic oczu mogą wywołać pozostałe objawy. Stąd łączny, niestety nieestetyczny, efekt.

Obrzęknięte oczy i sińce przede wszystkim postarzają, nadają "zmęczony" wygląd. Problem można częściowo tuszować umiejętnym makijażem. Samymi cieniami i przebarwieniami nie musisz się martwić, chyba, że z przyczyn estetycznych. Jeśli jednak są i obrzęki, kłopot się utrzymuje, nasila, organizm wysyła kolejne ostrzeżenia, nie ryzykuj i poszukaj pomocy specjalisty. Także wtedy, gdy sińce masz nie tylko pod oczami. Pękające naczynia krwionośne, najczęściej na nogach, mogą oznaczać zagrożenie żylakami.

Czytaj więcej o niewydolności żylnej

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Gdy siniaki robią się łatwo niemal wszędzie, odwiedź lekarza pierwszego kontaktu, by wykluczyć problem z krzepliwością krwi.

Worki pod oczami: przyczyna oczywista?

Bywa, że otoczenie ma rację i przyczyną worków oraz cieni pod oczami jest niehigieniczny tryb życia. Odwodnienie (nawet niewielkie, objawiające się tylko pragnieniem), nadmiar słońca i papierosów, a także soli w diecie, niewyspanie czy przedawkowanie alkoholu, a nawet zbyt gorąca kąpiel - to wszystko czynniki sprzyjające jednorazowemu "podbiciu oczu". Z takim problemem zwykle można się szybko i skutecznie uporać, sprawdzonymi, domowymi sposobami (okłady z rumianku, przyłożenie na powieki plastrów ogórka czy awokado, a nawet schłodzonej łyżki).

Zobacz wideo

Gorzej, gdy worki pod oczami towarzyszą ci niemal od zawsze, bądź utrzymują się pomimo usunięcia banalnych przyczyn. W pierwszym przypadku zapewne masz kłopot estetyczny, często uwarunkowany genetycznie, w drugim: problem zdrowotny.

Worki pod oczami: pomoc u chirurga?

Przez worki pod oczami wyglądamy starzej, a zarazem z wiekiem, wraz z osłabieniem elastyczności skóry, a przede wszystkim spadkiem napięcia mięśnia okrężnego oka, problem staje się coraz bardziej widoczny. Za kosmetyki przyjazne osobom z tym problemem, czyli działające przeciwobrzękowo i rozjaśniająco, uchodzą te zawierające wyciąg z arniki, miłorzębu japońskiego, bluszczu czy z dodatkiem kofeiny. W przypadku pękających naczynek pomocne bywają kremy z witaminą K. Specjaliści ostrzegają jednak, że efekt jest krótkotrwały i niejednokrotnie niezadowalający. Wśród metod na sińce wymienia się też drenaż limfatyczny.

Dr Jerzy Wilgus, chirurg plastyczny kierujący Eurokliniką w Katowicach, twierdzi, że "poprawę wyglądu powiek dolnych i usunięcie cieni pod oczami można osiągnąć przy zastosowaniu dwóch różnych metod. Pierwsza, nieinwazyjna to stosowanie specjalistycznych kremów, o silnym działaniu depigmentacyjnym, typu dermamelan. Druga metoda, chirurgiczna, polega na przeszczepie komórek macierzystych pacjenta."

Jednak problem ze zdrowiem

Kiedy oczy nie są wyraźnie zaczerwienione i opuchnięte, zmian raczej nie kojarzymy z alergią. Tymczasem "cienie" występują przy alergicznym kontaktowym zapaleniu skóry, przy alergicznych nieżytach nosa, a nawet po atopowym zapaleniu skóry (AZS). Zatem, jeśli jesteś alergikiem, możliwe, że reakcja kontaktowa odbiera ci urodę. Poza konsultacją z alergologiem warto porozmawiać także z okulistą, bo stany zapalne tych okolic mogą mieć fatalny wpływ na narząd wzroku ( czytaj: nie lekceważ stanów zapalnych oczu) .

Worki pod oczami to jednak przede wszystkim objaw zatrzymania wody w organizmie, a do niego dochodzi w przypadku wielu poważnych chorób nerek i nadnerczy, przy zaburzeniach krążenia (najczęściej obrzęki dotyczą wtedy nóg, wyżej pojawiają się z czasem) i chorobach tarczycy. Odwiedź lekarza pierwszego kontaktu, a ten na podstawie wywiadu i wstępnej diagnostyki (zwykle wystarcza: badanie ogólne moczu, morfologia,

">ekg,

">TSH), znajdzie winowajcę odpowiedzialnego za obrzęki i w razie potrzeby pokieruje cię do właściwego specjalisty, np. nefrologa czy endokrynologa.

Pamiętaj, że jeśli przyjmujesz leki rozszerzające naczynia krwionośne, także mogą pojawić się cienie pod oczami, ewentualnie obrzęki (rzadziej). Takie objawy niepożądane trzeba zgłosić lekarzowi, który leki przepisał, podczas najbliższej wizyty.

Borykasz się z podobnym problemem? Nie jesteś sama. Zajrzyj na Forum Gazeta.pl:

Moja twarz wygląda na smutną?

Jakie są wasze sposoby na worki, co działa?

Worki pod oczami u dziecka?

Obrzęk nóg - o czym świadczy?

Tarczyca: zawsze gorący temat

Więcej o: