Operacja zaćmy: na czym polega i jakie niesie ze sobą ryzyko?

Operacja zaćmy to z reguły jedyna skuteczna metoda leczenia zmętnienia soczewki. Niezoperowana zaćma może prowadzić do poważnych zaburzeń widzenia a nawet utraty wzroku. Dlatego, jeśli operacja zaćmy okaże się koniecznością, nie warto z nią zwlekać.

Usuwanie zaćmy: jak wygląda zabieg?

Usuwanie zaćmy odbywa się za pomocą metod chirurgicznych, z których do najpopularniejszych i najskuteczniejszych należy fakoemulsyfikacja ultradźwiękowa. Podczas zabiegu chirurg dokonuje niewielkiego, około trzymilimetrowego nacięcia, po czym wprowadza do torebki soczewki końcówkę urządzenia emitującego ultradźwięki. Za ich sprawą następuje rozbicie zmętniałego jądra soczewki. Niepotrzebny materiał zostaje wypłukany, a w miejsce starej soczewki w pozostałej torebce umieszczana jest nowa, sztuczna soczewka. Taki implant wykonany jest zazwyczaj z silikonu, polimetakrylanu albo akrylu i dobiera się go do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zapalenie tęczówki. Zdjęcie ilustracyjne Zapalenie tęczówki - objawy, leczenie i powikłania. Jak długo trwa leczenie?

Niepokojące objawy po operacji zaćmy – co należy skonsultować z lekarzem?

Jak każda procedura medyczna, tak i usunięcie zaćmy niesie ryzyko powikłań, dlatego warto skonsultować z lekarzem wszystkie niepokojące objawy po operacji zaćmy. Oto, jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegu usunięcia katarakty:

  • siniec w okolicy operowanego oka (następstwo zastrzyku znieczulającego, powinien ustąpić samoistnie),
  • wysięk z nacięcia (wymaga konsultacji lekarskiej, może powodować rozwój infekcji bakteryjnej – jednak pojawia się bardzo rzadko, na ryzyko infekcji najbardziej narażone są osoby z cukrzycą),
  • wylew w oku (jeśli pojawił się podczas operacji, lekarz z pewnością go zaopatrzył),
  • rozwarstwienie siatkówki (narażeni są na nie pacjenci z krótkowzrocznością – błyski w polu widzenia należy natychmiast zgłosić lekarzowi okuliście),
  • wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego (objawia się bólem głowy, oka, wymiotami i nudnościami w pierwszej dobie po zabiegu – należy koniecznie powiadomić lekarza, wdroży on leczenie farmakologiczne),
  • jaskra wtórna (należy bezzwłocznie powiadomić lekarza, który zaordynuje odpowiednie leki),
  • przemieszczenie się sztucznej soczewki (świadczy o nim nieostre lub podwójne widzenie – wymaga zwykle ponownego zabiegu),
  • zaćma wtórna (zmętnienie tylnej torebki soczewki oka – usuwa się je z pomocą kapsulotomii),
  • obrzęk plamki żółtej (powoduje problemy z prawidłowym widzeniem – leczy się go farmakologicznie),
  • astygmatyzm (może być skutkiem obrzęku rogówki lub zbyt ciasno założonych szwów – ustąpienie obrzęku bądź zdjęcie szwów powinno zlikwidować problem).
Zobacz wideo Operacja usunięcia zaćmy - zabieg trwa kilkanaście minut

Przesunięcie soczewki po operacji zaćmy: objawy, które powinny zaniepokoić

Sporadycznie występującym powikłaniem pozabiegowym jest przesunięcie soczewki po operacji zaćmy. Objawy przemieszczenia soczewki to zazwyczaj nieostre lub podwójne widzenie, rzadziej znaczny spadek ostrości widzenia bądź pojawienie się krawędzi implantu w polu widzenia. W takiej sytuacji konieczny okaże się kolejny zabieg, podczas którego lekarz zamocuje soczewkę ponownie (lub ewentualnie wymieni ją na nową). Komplikacja ta pojawia się jednak coraz rzadziej, dzięki coraz większej precyzji metod operacyjnych oraz stosowaniu się pacjentów do zaleceń pooperacyjnych. Wystąpienie przemieszczenia soczewki najczęściej związane jest z urazem mechanicznym.

Czego nie wolno robić po operacji zaćmy?

Warto wiedzieć, czego nie wolno robić po operacji zaćmy. Rana pooperacyjna goi się zwykle przez okres około dwóch miesięcy. W tym czasie należy unikać:

  • tarcia i zaciskania operowanego oka,
  • wysiłku fizycznego,
  • głębokiego pochylania się,
  • podnoszenia przedmiotów o wadze powyżej pięciu kilogramów,
  • moczenia operowanego oka,
  • gorących kąpieli,
  • korzystania z basenu i sauny,
  • wystawiania oka na działanie promieniowania słonecznego,
  • wykonywania makijażu.

Bezpośrednio po zabiegu należy spać na plecach lub po stronie nieoperowanej. Ponadto warto na czas snu na operowane oko zakładać specjalną osłonę, zaś w ciągu dnia korzystać z okularów przeciwsłonecznych. W tym czasie wskazany jest spokojny tryb życia i duża ilość odpoczynku.

Zabieg zaćmy: czy konieczna jest hospitalizacja?

Zabieg zaćmy przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych. Trwa około 20 minut i wykonuje się go w znieczuleniu. Pacjent nie wymaga po nim hospitalizacji, ale ponieważ pierwsze badanie kontrolne musi zostać przeprowadzone już następnego dnia, niektóre kliniki oferują swoim klientom możliwość wykupienia noclegu w sąsiadującym z lecznicą hotelu na noc po zabiegu. Operacje usunięcia zaćmy przeprowadza się coraz częściej z użyciem wysokoprecyzyjnego lasera femtosekundowego. Tzw. femtofakoemulsyfikacja pozwala na jeszcze większą precyzję zabiegu i eliminuje ryzyko uszkodzenia okolic nacięcia.

Postępujące i nieleczone zapalenie rogówki może doprowadzić do utraty wzroku Zapalenie rogówki. Objawy, przyczyny, leczenie

Operacja zaćmy: cena

Ile kosztuje operacja zaćmy? Cena zabiegu uzależniona jest od wielu czynników, takich jak wybór konkretnej metody, rodzaj zastosowanej soczewki, renoma kliniki czy lekarza podejmującego się zabiegu. Warto wiedzieć, że zabieg usunięcia zaćmy może być refundowany z Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak czas oczekiwania na taką operację może być dość długi, dlatego wiele osób decyduje się na samodzielne opłacenie kosztów leczenia. Ceny zabiegów zaczynają się od ok. 2500 zł i mogą wynieść nawet 7500 zł za jedno oko. Do tego należy zwykle doliczyć koszty związane z wizytami u lekarza okulisty przed operacją oraz wizytami kontrolnymi po zabiegu. Interesującą opcją może też okazać się skorzystanie z leczenia poza granicami Polski, a następnie, na mocy dyrektywy transgranicznej, ubieganie się o zwrot poniesionych kosztów przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zobacz też: Zapalenie spojówek u dzieci - objawy, przyczyny, leczenie

Więcej o: