Odklejenie siatkówki. Czym grozi i dlaczego do niego dochodzi?

Odklejenie siatkówki jest niezwykle niebezpieczną sytuacją, która grozi poważnymi konsekwencjami, z utratą wzroku na czele. Jak do niego dochodzi i czy można mu zapobiec?

Odklejanie się siatkówki. Czym jest siatkówka?

Odklejenie się siatkówki to sytuacja zagrażająca naszemu wzrokowi. Siatkówka jest bowiem najważniejszym elementem budowy oka - w rzeczywistości jest to cienka, przezroczysta błona położona w tylnej części gałki ocznej. To ona odpowiada za odbieranie bodźców świetlnych, ale także za proces przekazywania impulsów do mózgu, dzięki którym widzimy. Jej odklejanie może być spowodowane przez wiele czynników i stanowi poważne zagrożenie częściowej lub całkowitej utraty wzroku. Niemniej jednak współczesna medycyna daje możliwości powstrzymania tego niebezpiecznego procesu, a co za tym idzie uchronienia wzroku. 

Odklejenie siatkówki. Przyczyny najczęściej występujące

Odklejenie siatkówki jest chorobą okulistyczną, w wyniku której dochodzi do rozerwania siatkówki lub jej odklejenia od znajdującej się pod nią naczyniówki. Jakie są przyczyny odklejenie siatkówki? Istnieje spora grupa czynników ryzyka zwiększających szansę na pojawienie się tej choroby. Należą do nich:

Zobacz wideo Zapalenie spojówek to nic takiego? Można stracić wzrok!

Odklejenie siatkówki po uderzeniu

Odklejenie siatkówki po uderzeniu powinno być jak najszybciej skonsultowane z okulistą. Jest to bowiem bardzo niebezpieczna sytuacja. W przypadku, gdy po urazie czujemy dyskomfort w oku, pojawiają się mroczki, czarne kropeczki lub wrażenie, że patrzymy przez zasłonę, wówczas natychmiast należy skonsultować się ze specjalistą. Im wcześniej bowiem zostanie podjęta odpowiednia interwencja tym większa szansa na zapobieżenie poważnym konsekwencjom urazu. Szacuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy lekarza w ciągu doby od pojawienia się objawów odklejenia siatkówki. 

Zobacz też: Dalekowzroczność: co to jest? Jak widzi osoba z dalekowzrocznością?

Odklejenie siatkówki - objawy

Odklejanie siatkówki objawy nie zawsze musi dawać takie, które wzbudzałyby nasze podejrzenia. Nie towarzyszą im bowiem zwykle żadne dolegliwości bólowe, dlatego łatwo jest je zignorować. Każdemu bowiem zdarza się, że ma gorszy dzień i odczuwa kłopoty z widzeniem. Niemniej jednak takie objawy jak:

  • pojawiające się przed oczami błyski
  • przesuwające się cały czas w polu widzenia czarne muszki, kropki, męty
  • zaburzenia widzenia w postaci częściowego przesłonięcia obrazu etc. 

Odklejenie siatkówki operacja. Jaka jest cena zabiegu?

Niestety najlepszą metodą walki z chorobą siatkówki jest leczenie operacyjne. Obecnie celem przeprowadzenia jak najskuteczniejszej terapii korzysta się z jednej z kilku metod mikrochirurgicznych:

  • operacja wgłabiająca
  • pneumoretinopeksja
  • witrektomia.

Poza działaniami stricte chirurgicznymi, w leczeniu stosowana jest także wspomagająco krioterapia lub fotokoagulacja laserowa. Ma to m.in. na celu zapobieżenie przedostawaniu się płynu pod siatkówkę.

Cena operacji odklejenia siatkówki zależna jest od wielu czynników - w zależności od konkretnego przypadku, zastosowanej metody leczenia, ale także miasta i konkretnej kliniki może się ona wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Pamiętać jednak należy także, że tego typu zabieg znajduje się na liście zabiegów refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Zobacz też: Zwyrodnienie plamki żółtej. Co to za choroba? [objawy, skutki, leczenie]

Więcej o: