Czym jest zapalenie rogówki? Jest to schorzenie powodowane przez różne kategorie drobnoustrojów chorobotwórczych, które wnikają do wnętrza rogówki. Mowa o wirusach, bakteriach, grzybach i pierwotniakach. Rogówka traci przezroczystość z powodu pojawienia się nacieków zapalnych. Alternatywną przyczyną powstania zapalenia rogówki bywa obecność antygenu alergizującego lub uszkodzenie unerwienia rogówki. Niekiedy powodem są też choroby autoimmunologiczne.
Zapalenie rogówki może mieć postać wrzodziejącą lub niewrzodziejącą (z uszkodzeniem nabłonka). Do bezpośrednich przyczyn pojawienia się zapalenia rogówki należą:
Zapalenie rogówki najczęściej ma podłoże bakteryjne - jest to 85 proc. przypadków. W dalszej kolejności przyczynami są wirusy (10 proc.), grzyby (2 proc.) i alergie (2 proc.).
Czym manifestuje się zapalenie rogówki? Objawy typowe dla niego to przede wszystkim ostry ból oka, światłowstręt i pogorszenie ostrości wzroku. Towarzyszą im zaczerwienienie i opuchnięcie powiek, bardzo często chorzy czują dyskomfort z powodu śluzowo-ropnej wydzieliny z oka. Charakterystyczne jest wówczas pojawienie się białej lub szarej plamy na rogówce i jej zmętnienie. Nieleczone zapalenie rogówki prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji. Może dojść nawet do pęknięcia rogówki.
Wirusowe zapalenie rogówki pojawia się w 1 na 10 przypadków tej choroby. Może być powodowane przez następujące czynniki:
W przypadku adenowirusów typów 8, 19 lub 37 bardzo często pojawiają się objawy poprzedzające w postaci ogólnych symptomów takich, jak ból głowy lub obniżone samopoczucie. Widoczne objawy zaczynają się od spojówki, która może mieć barwę krwistą. Kolejnym etapem jest pojawienie się kolistych zmętnień rogówki. Z ich powodu dochodzi do pogorszenia jakości widzenia. Półpasiec oczny przybiera postać punktowych ubytków w nabłonku rogówki. Na powiekach, nosie i czole pojawiają się pęcherzykowate zmiany.
Jak przebiega opryszczkowe zapalenie rogówki? Mogą je powodować dwa typy wirusów:
Wyróżnia się przy tym:
Niekiedy występuje także autoimmunologiczne zapalenie rogówki. Może się pojawić np. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Częstą przyczyną bywa też zespół Sjörgena, czyli tzw. suche zapalenie. Najczęściej zapadają na nie kobiety po 40. roku życia.
Jak zwalczyć zapalenie rogówki? Leczenie domowe i odbywające się pod kontrolą specjalisty powinny się uzupełniać. Najczęstszymi metodami domowego leczenia są okłady na oczy i ich nawilżanie. Ich stosowanie ma za zadanie łagodzenie objawów przy lekkim i umiarkowanym rozwoju choroby. Często praktykuje się np. okłady z herbaty.
Zawsze jednak zalecenia co do leczenia powinien wydawać lekarz. Metody dobierane są do przyczyn wystąpienia choroby. Najczęściej ma ono charakter punktowy, rzadziej przeprowadzane jest przy pomocy chemioterapeutyków i ma charakter ogólny. Warto zauważyć, że:
Zobacz też: Zapalenie spojówek: objawy, przyczyny i leczenie