Więcej o bólu i jego leczeniu przeczytasz na Gazeta.pl
Ból głowy dokucza od czasu do czasu wszystkim i zazwyczaj nie zapowiada poważnych problemów ze zdrowiem. Pamiętaj jednak, że czasem ból głowy to jednak poważna sprawa.
Jeśli nie chcesz przeoczyć poważnego problemu lub cierpieć bez potrzeby przez uleczalne schorzenie, przestrzegaj dwóch zasad:
Pacjenci ze zdiagnozowanym guzem mózgu czy krwiakiem nieraz przyznają, że ich ból nie był wcale nadzwyczajnie nasilony. Był jednak zupełnie inny niż wszystko, czego wcześniej doświadczali. Czuli, że tym razem coś jest nie tak. Takiego "obcego" bólu też nie wolno zlekceważyć.
Najczęściej jednak ból głowy ma charakter napięciowy i nie trzeba się nim szczególnie martwić.
Napięciowe bóle głowy to najczęściej występujące pierwotne (samoistne) bóle głowy. Pierwotne bóle głowy są dolegliwością samą w sobie, a nie objawem innego schorzenia czy wynikiem urazu (w takich wypadkach mówimy o bólach wtórnych lub objawowych). Do pierwotnych bólów głowy zaliczamy również migrenę oraz klasterowy ból głowy. Szacuje się, że napięciowe bóle głowy to nawet 80 proc. wszystkich przypadków samoistnego bólu głowy.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Uwaga! Nie diagnozuj się samodzielnie. To, że twoje dolegliwości pokrywają się z objawami podanymi poniżej, nie oznacza, że cierpisz właśnie na napięciowy ból głowy. Bóle głowy mogą być symptomem wielu poważnych chorób. Każdy z nich wymaga wizyty u lekarza i profesjonalnej diagnozy.
Ból głowy typu napięciowego jest obustronny, symetryczny. Nie ma charakteru napadowego jak klasterowe bóle głowy czy migrena, charakteryzuje się jednostajnym, ciągłym, uciskającym, tępym bólem. Ból nie jest pulsujący, nie towarzyszy mu też aura typowa dla migreny. Rzadko towarzyszą wymioty i światłowstręt. Nie nasila się podczas chodzenia czy wchodzenia po schodach. Osiąga nasilenie łagodne lub umiarkowane, nie zaburza zdolności do wykonywania codziennych czynności (aczkolwiek wpływa negatywnie na samopoczucie i jest bez wątpienia dolegliwością nieprzyjemną). Może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku dni.
Według Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy wyróżnia się trzy typy napięciowego bólu głowy. Są to:
Niektóre czynniki mogą podwyższać ryzyko wystąpienia bólu głowy typu napięciowego. Są to:
> Sprawdź: Nieznośny ból głowy często dopada nas w upalne dni. Co można na to poradzić?
Leczenie napięciowego bólu głowy jest trudne i zwykle ogranicza się do łagodzenia objawów. Podczas epizodów bólu stosuje się przede wszystkim niesteroidowe leki zapalne. W przypadkach przewlekłego bólu lekarz może przepisać także leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Ryzyko wystąpienia napięciowego bólu głowy znacznie zmniejsza zdrowy tryb życia: aktywność fizyczna, unikanie stresu, wysypianie się!
Napięciowy ból głowy to jeden z typów. Poza nim wyróżniamy jeszcze klasterowy, migrenowy, odkręgosłupowy, spowodowany zapaleniem zatok i spowodowany nadciśnieniem tętniczym. Zazwyczaj na podstawie miejsca bólu i jego charakterystyki można wstępnie odkryć przyczynę.