Zwyrodnienie plamki żółtej. Co to za choroba? [objawy, skutki, leczenie]

Zwyrodnienie plamki żółtej, to obok zaćmy i jaskry jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Aby się przed tym uchronić, należy podjąć natychmiastowe działania, które mogą powstrzymać rozwój choroby.

Plamka żółta w oku. Co to jest i jakie pełni funkcje?

Zwyrodnienie plamki żółtej to bardzo poważne schorzenie wzroku, które dotyczy zazwyczaj osób powyżej 50. roku życia, choć widoczna jest coraz większa ilość odstępstw od tej reguły. W Polsce może chorować na nie ponad milion osób, z których część nie jest nawet tego świadoma. 

Czym jest plamka żółta w oku? Otóż jest to część siatkówki, zlokalizowana w jej centralnej części. Odpowiedzialna jest za widzenie precyzyjne, bowiem właśnie w plamce żółtej koncentrują się bodźce wzrokowe - jest ona skupiskiem komórek światłoczułych. Od jej prawidłowego działania zależy ostrość widzianego obrazu, ale także umiejętność dostrzeganie detali i barw.

Czy zwyrodnienie plamki żółtej można wyleczyć?

Zastanawiasz się, czy zwyrodnienie plamki żółtej można wyleczyć? Schorzenie to, zwane także AMD, jest chorobą nieuleczalną. Jak dotąd nie istnieje żadna terapia, która całkowicie usuwałaby efekty postępującej degradacji plamki. Niemniej jednak z powodzeniem stosowane są metody mające na celu zahamowanie procesu chorobowego. Ważne jest jednak jak najwcześniejsze wykrycie zmian. Dlatego też zwraca się uwagę, że osoby po 50. roku życia powinny regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym w celu wykluczenia ewentualnych zmian chorobowych. 

Zobacz wideo Zapalenie spojówek to nic takiego? Można stracić wzrok!

Zwyrodnienie plamki żółtej. Objawy, które występują najczęściej

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej przez wiele lat mogą nie dawać o sobie znać. Z wiekiem plamka ulega jednak degradacji, co powoduje pogorszenie wzroku, zwłaszcza widzenia centralnego. Obecnie wyróżnia się dwa typy zwyrodnienia plamki żółtej:

  • postać sucha (ok. 80 proc. przypadków) - polega na stopniowym obumieraniu komórek barwnikowych fotoreceptorów, a także naczyń krwionośnych; to z kolei prowadzi do pogorszenia widzenia centralnego, a w najgorszym przypadku do utraty wzroku.
  • postać wysiękowa - charakterystyczne jest to, że utrata widzenia przebiega zdecydowanie szybciej, ale za to pacjent nie traci całkowicie wzroku - w najgorszym wypadku pozostaje mu słabe widzenie obwodowe.

Zobacz też: Drganie powieki - skąd się bierze i kiedy powinniśmy się nim zaniepokoić?

Zwyrodnienie plamki żółtej: leczenie naturalne

Leczenie naturalne zwyrodnienia plamki żółtej możliwe jest w przypadku postaci suchej. Do poprawy jakości widzenia może przyczynić się zmiana trybu życia - zastosowanie zbilansowanej diety, większa aktywność fizyczna, ale także przyjmowanie preparatów z luteiną, kwasami omega-3, witaminami i minerałami. Takie zachowanie wpływa hamująco na postęp choroby. Niektórzy pacjenci zwracają nawet uwagę, że zmiany takie prowadzą do poprawy ostrości wzroku. Niemniej jednak wiele uzależnione jest tu od indywidualnej sytuacji pacjenta i zaawansowania procesu chorobowego. 

Zwyrodnienie plamki żółtej - leczenie. Na czym polega terapia?

Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej to przede wszystkim działania mające na celu zatrzymanie procesu degradacji plamki. Nie ma bowiem terapii, która byłaby w stanie odwrócić zmiany, do których już doszło.

W przypadku postaci wysiękowej stosuje się kilka terapii, których skuteczność jest różna w zależności od konkretnego przypadku. Jedną z najskuteczniejszych jest metoda laserowa, która ma kilka odmian stosowanych w zależności od potrzeb, m.in. laserokoagulacja laserem argonowym czy terapia fotodynamiczna 

Zwyrodnienie plamki żółtej może być też leczone farmakologicznie z użyciem preparatów zawierających inhibitory VEGF lub sterydami.

Bez względu na wybraną metodę leczenia, należy pamiętać o tym, że jest ona w stanie co najwyżej zahamować rozwój choroby lub kontrolować jej przebieg - nie ma środka, który byłby w stanie odwrócić zmiany, które zaszły w obrębie plamki żółtej.

Zobacz też: Pierwsze objawy jaskry. Jak wygląda leczenie jaskry?

Więcej o: