Laserowa korekcja wzroku. Na czym polega? Kiedy warto ją przeprowadzić?

Laserowa korekcja wzroku to zabieg medyczny mający na celu poprawienie ostrości widzenia. Procedura wykonywana jest w specjalistycznych klinikach okulistycznych. Jaki jest koszt jej przeprowadzenia?

Laserowe usuwanie wady wzroku. Dla kogo?

Laserowa korekcja wzroku jest jedną z najskuteczniejszych metod jeśli chodzi o przywracanie pełnej sprawności oczu. Niestety wady wzroku są obecnie bardzo dużym problemem występującym na całym świecie. Nie dziwi więc, że z roku na rok przybywa nowych rozwiązań mających na celu walkę z wadami ograniczającymi ostrość widzenia. Tradycyjne metody, czyli stosowanie okularów i soczewek kontaktowych dla wielu osób jest bardzo uciążliwe i problematyczne. W ich wypadku laserowe usuwanie wady wzroku jest rozwiązaniem, które umożliwia pozbycie się potrzeby noszenia okularów, a jednocześnie zapewnia pełną zdolność widzenia. Sam zabieg polega na modelowaniu rogówki tak, aby zredukować istniejącą wadę wzroku. Poprawa widzenia ma miejsce natychmiast po zakończeniu zabiegu. 

Dla kogo zabieg laserowego usuwania wady wzroku jest przeznaczony? Otóż wykonać go można u chorych cierpiących na:

Regularne badania dają szanse na wczesne wykrycie jaskry. Pierwsze objawy jaskry. Jak wygląda leczenie jaskry?

Stabilizacja wzroku po laserowej korekcji

Jak wygląda zabieg laserowej korekcji wzroku? Jest on przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, tzn. do oczu wpuszczane są krople znieczulające. Powieki zabezpiecza się przed mruganiem za pomocą rozwórki. Pacjent w czasie zabiegu ma za zadanie patrzeć na wprost ''w światełko''. Laser w pierwszej kolejności usuwa nabłonek z rogówki, a następnie rozpoczyna modelowanie rogówki. Po operacji na kilka dni pacjent zakłada soczewki kontaktowe, które pełnią rolę opatrunku pozwalającego na bezbolesne odnowienie się nabłonka. Stabilizacja wzroku po laserowej korekcji może potrwać kilka tygodni. Pierwsze dni po zabiegu są najtrudniejsze – oczy wydają się być bardziej wrażliwe. W tym czasie należy dużo odpoczywać i powstrzymywać się od aktywności fizycznej. Przebieg  rekonwalescencji jest indywidualny i zależy od konkretnego przypadku. Sugeruje się, że zdecydowana większość pacjentów już następnego dnia po zabiegu osiąga pełną ostrość widzenia. 

Zobacz wideo Zapalenie spojówek to nic takiego? Można stracić wzrok!

Laserowa korekcja wzroku: cena. Czy zabieg jest refundowany przez NFZ?

Cena laserowej korekcji wzroku jest uzależniona od wielu czynników. Zabieg ten zarówno w kraju, jak i za granicą jest poza koszykiem świadczeń gwarantowanych przez ubezpieczyciela państwowego. Oznacza to, że koszt wykonania go musimy w całości ponieść z własnej kieszeni - NFZ nie refunduje laserowej korekcji wzroku.

Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku?

To ile kosztuje laserowa korekcja wzroku zależy od tego gdzie ją wykonujemy, jaka metoda zostanie zastosowana, jakie badania należy wykonać wcześniej etc. Liczyć trzeba się z tym, że koszt od jednego oka może wahać się w przedziale między 1000 a nawet 5000 złotych.

Jaki obraz widzi astygmatyk? Przede wszystkim nieostry Jak widzi astygmatyk? Czym jest astygmatyzm i jak się go leczy?

Laserowa korekcja wzroku. Gdzie najlepiej ją wykonać?

Gabinety gdzie najlepiej wykonać laserową korekcję wzroku można znaleźć w każdym większym mieście w kraju. Warto jednak zanim zdecydujemy się na konkretną klinikę zapoznać się z opiniami o niej, a także dowiedzieć się jakimi metodami korekcji się posługuje. Istotną kwestią jest też zweryfikowanie cennika, gdyż różnice w kosztach zabiegu pomiędzy klinikami mogą być znaczące. 

Zobacz też: Dalekowzroczność: co to jest? Jak widzi osoba z dalekowzrocznością?

Więcej o: