-
Honorowy Dawca Krwi. Co trzeba zrobić, by uzyskać taki tytuł? Podpowiadamy
Honorowy Dawca Krwi to z pewnością osoba, która dzięki swojemu poświęceniu służy innym. Czasem wręcz ratuje ich życie. W jaki sposób można zostać krwiodawcą? Jakie przywileje się z tym wiążą?
-
Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego - objawy, przyczyny, ćwiczenia, operacja
Nieleczona przepuklina kręgosłupa lędźwiowego może prowadzić do znacznego nasilenia objawów tego schorzenia. Bóle pleców, nóg, drętwienie i mrowienie wymagają farmakoterapii, fizjoterapii, niekiedy też zabiegów chirurgicznych.
-
Zapalenie spojówek u dzieci - objawy, przyczyny, leczenie
Zapalenie spojówek u dzieci to dolegliwość, która najczęściej sprowadza rodziców z ich pociechami do okulisty. Słusznie, bo stan zapalny błony śluzowej nie może być bagatelizowany.
-
Zapalenie rogówki. Objawy, przyczyny, leczenie
Czym jest zapalenie rogówki? Okazuje się, że to schorzenie może być powodowane przez różne czynniki. Warto jednak szybko podjąć leczenie po to, by uniknąć bólu i pogorszenia widzenia.
-
Chondromalacja rzepki - definicja, charakterystyka, leczenie
Co to jest chondromalacja rzepki? To jedno ze schorzeń kolan, któremu szczególnie warto się przyjrzeć. Może dojść do poważnego uszkodzenia tej kości i dużych problemów z chodzeniem.
-
Zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego - objawy, leczenie i powikłania. Jak długo trwa leczenie?
Zapalenie tęczówki jest tą chorobą oczu, która w bardzo wielu przypadkach może trwale uszkodzić wzrok. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do jego utraty. Co warto o niej wiedzieć?
-
Zapalenie spojówek: objawy, przyczyny i leczenie
Jak przebiega zapalenie spojówek? Objawy tej choroby są niezwykle dokuczliwe - z pieczeniem, zaczerwienieniem, niekiedy światłowstrętem włącznie. Dla właściwego leczenia niezwykle istotne jest określenie jej przyczyn.
-
Odwarstwienie siatkówki - objawy i leczenie. Kiedy konieczna jest operacja?
Odwarstwienie siatkówki jest chorobą niezwykle groźną dla naszego wzroku. Oddziela się ona od błony naczyniowej oka. Jeśli niezwłocznie nie zostanie podjęte leczenie, to konsekwencją może być nawet utrata wzroku.
-
Mata do akupresury. Na co uważać przy wyborze?
Mata do akupresury może być przyrządem o bardzo korzystnym wpływie na nasz spokój, relaks i zdrowie. Warto jednak wybrać taki model, który rzeczywiście będzie nam pomagać. Na co zwracać uwagę?
-
Medycyna sportowa. Jak działa medycyna w służbie sportu?
Medycyna sportowa, czyli medycyna aktywności ruchowej, stała się osobnym działem medycyny. Dotyczy nie tylko zawodowych sportowców, ale i ogółu osób aktywnych fizycznie. Co może nam zaoferować?
-
Wypadnięcie dysku - leczenie domowe, objawy, ćwiczenia
Leczenie domowe wypadnięcia dysku jest bardzo ważnym etapem na drodze dochodzenia do siebie. Właściwie dobrane ćwiczenia są istotne także po to, by problem nie powrócił w przyszłości.
-
Aparat CPAP - podstawowe urządzenie do leczenia bezdechu sennego. Co warto wiedzieć?
Aparat CPAP to podstawowe urządzenie wykorzystywane w przypadku obturacyjnego oddechu sennego. Od jego skuteczności zależy to, czy ta niebezpieczna choroba dalej będzie nam zagrażać. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu?
-
Orteza na stopę - wskazania, działanie i rodzaje
Czym jest orteza na stopę? Ten rodzaj stabilizatora może być konieczny w przynajmniej kilku przypadkach. Jej celem jest całkowita lub częściowa stabilizacja stawu, co często jest niezbędne w celach leczniczych.
-
Kule ortopedyczne - różne rodzaje kul do chodzenia
Kule ortopedyczne mogą występować w różnych odmianach. Mogą być przeznaczone dla osób po operacjach, wypadkach lub trwale niepełnosprawnych. Istotne jest to, żeby dany typ dobrze odpowiadał naszym potrzebom.
-
Akupunktura - czym jest i na co pomaga?
Akupunktura to określenie zabiegów leczniczych polegających na nakłuwaniu określonych punktów na ciele. Celem jest poprawa stanu zdrowia osoby poddawanej terapii. Wciąż jednak jest to działanie budzące kontrowersje.
-
Bakteryjne zapalenie zatok - objawy, przyczyny, leczenie
Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie zatok? Objawy tej choroby początkowo przypominają zwykłe przeziębienie. Nie ustępują jednak równie szybko i mają tendencję do nawrotów. Ponadto ostre zapalenie zatok charakteryzuje się bólem i rozpierającym uciskiem w okolicach nosa i czoła podczas poruszaniu głową oraz schylania się.
-
Wirus brodawczaka ludzkiego. Dlaczego może być groźny?
Wirus brodawczaka ludzkiego jest bardzo powszechny i może dojść do infekcji nim w bezwiedny sposób. W nielicznych przypadkach powoduje dokuczliwe lub nawet groźne powikłania. W skrajnych przypadkach sprzyja pojawieniu się raka.
-
Szczepienie HPV. Kiedy warto się zaszczepić?
Szczepienie HPV może zminimalizować ryzyko powikłań po infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego. Warto je rozważyć zwłaszcza w profilaktyce raka szyjki macicy. Nie jest ono przy tym obarczone szczególnym ryzykiem.
-
Aparat do mierzenia ciśnienia. Czym się kierować przy wyborze?
Aparat do mierzenia ciśnienia bezwzględnie powinien się znaleźć na domowym wyposażeniu. Na rynku dostępne są jednak różne modele i typy takich urządzeń. Czym się kierować przy jego wyborze?
-
Akupresura: co to jest? Definicja, rodzaje i zastosowania
Akupresura jest związana z tradycyjną medycyną chińską i stosuje się ją od tysięcy lat. Chociaż nie posiada statusu metody medycznej, to jej zwolennicy wskazują na wiele prozdrowotnych zastosowań zabiegów akupresury.