-
Zawroty głowy podczas leżenia. Co może być ich przyczyną?
Jeśli cierpimy na zawroty głowy podczas leżenia, to nie od razu musimy obawiać się groźnej choroby. Trzeba jednak wzmóc czujność - zwłaszcza wtedy, gdy przytrafia nam się to często i epizody bólu są długie.
-
Syrop na kaszel i jego rodzaje. Czy preparaty na kaszel mokry i suchy są skuteczne?
Jaki syrop na kaszel? Okazuje się, że na mokry i suchy kaszel bardzo często będą skuteczne inne preparaty. Warto nieco się w nich zorientować po to, żeby odpowiednio reagować na objawy przeziębienia.
-
Mokry kaszel może być objawem groźnej choroby. Czym jest i jak sobie z nim radzić?
Mokry kaszel to bardzo uporczywy, niekiedy też niepokojący symptom. W jego wyniku dochodzi do odkrztuszania plwociny. Może być ona ropna lub mieć charakter śluzowy. Co warto wiedzieć o takim kaszlu?
-
Suchy kaszel objawia się suchością i łaskotaniem w gardle. Zobacz, jak sobie z nim radzić
Suchy kaszel charakteryzuje się tym, że nie powoduje odkrztuszania. Bywa bardzo gwałtowny i uporczywy. Często jest objawem infekcji wirusowej. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
-
Lek psychotropowy: na co są leki psychotropowe? [Definicja, działanie, skutki uboczne]
Czym jest lek psychotropowy i w jaki sposób działa? Przede wszystkim warto mieć świadomość, że w przypadku takich środków narosło wiele nieporozumień. Warto obalić niektóre z nich.
-
Słabe tętno. Co może oznaczać i jak je podnieść? Zobacz, jaki powinien być prawidłowy puls
Co oznacza słabe tętno? Przypadłość taką określa się mianem bradykardii. Serce pracuje wtedy wolniej od powszechnie przyjmowanych parametrów. Nie musi to być oznaka czegoś złego, ale sytuacji nie wolno lekceważyć.
-
Jak wygląda czerniak? Zobacz, co powinno zaniepokoić i skłonić do szukania pomocy u lekarza [objawy, rodzaje]
Jak wygląda czerniak? Ten złośliwy nowotwór wywodzi się z komórek barwnikowych. Najczęściej pojawia się na skórze. Warto wiedzieć o nim więcej, bo szybka diagnoza zwiększa szanse na wyleczenie.
-
Salmonella: czym jest i jak ją leczyć? Kto jest najbardziej zagrożony? Zapobieganie salmonelli
Salmonella jest rodzajem bakterii z rodziny Enterobacteriaceae. Jej pałeczki powodują chorobę zwaną salmonellozą, która atakuje układ pokarmowy. Co warto o niej wiedzieć?
-
Honorowy Dawca Krwi. Co trzeba zrobić, by uzyskać taki tytuł? Podpowiadamy
Honorowy Dawca Krwi to z pewnością osoba, która dzięki swojemu poświęceniu służy innym. Czasem wręcz ratuje ich życie. W jaki sposób można zostać krwiodawcą? Jakie przywileje się z tym wiążą?
-
Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego - objawy, przyczyny, ćwiczenia, operacja
Nieleczona przepuklina kręgosłupa lędźwiowego może prowadzić do znacznego nasilenia objawów tego schorzenia. Bóle pleców, nóg, drętwienie i mrowienie wymagają farmakoterapii, fizjoterapii, niekiedy też zabiegów chirurgicznych.
-
Zapalenie spojówek u dzieci - objawy, przyczyny, leczenie
Zapalenie spojówek u dzieci to dolegliwość, która najczęściej sprowadza rodziców z ich pociechami do okulisty. Słusznie, bo stan zapalny błony śluzowej nie może być bagatelizowany.
-
Zapalenie rogówki. Objawy, przyczyny, leczenie
Czym jest zapalenie rogówki? Okazuje się, że to schorzenie może być powodowane przez różne czynniki. Warto jednak szybko podjąć leczenie po to, by uniknąć bólu i pogorszenia widzenia.
-
Chondromalacja rzepki - definicja, charakterystyka, leczenie
Co to jest chondromalacja rzepki? To jedno ze schorzeń kolan, któremu szczególnie warto się przyjrzeć. Może dojść do poważnego uszkodzenia tej kości i dużych problemów z chodzeniem.
-
Zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego - objawy, leczenie i powikłania. Jak długo trwa leczenie?
Zapalenie tęczówki jest tą chorobą oczu, która w bardzo wielu przypadkach może trwale uszkodzić wzrok. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do jego utraty. Co warto o niej wiedzieć?
-
Zapalenie spojówek: objawy, przyczyny i leczenie
Jak przebiega zapalenie spojówek? Objawy tej choroby są niezwykle dokuczliwe - z pieczeniem, zaczerwienieniem, niekiedy światłowstrętem włącznie. Dla właściwego leczenia niezwykle istotne jest określenie jej przyczyn.
-
Odwarstwienie siatkówki - objawy i leczenie. Kiedy konieczna jest operacja?
Odwarstwienie siatkówki jest chorobą niezwykle groźną dla naszego wzroku. Oddziela się ona od błony naczyniowej oka. Jeśli niezwłocznie nie zostanie podjęte leczenie, to konsekwencją może być nawet utrata wzroku.
-
Mata do akupresury. Na co uważać przy wyborze?
Mata do akupresury może być przyrządem o bardzo korzystnym wpływie na nasz spokój, relaks i zdrowie. Warto jednak wybrać taki model, który rzeczywiście będzie nam pomagać. Na co zwracać uwagę?
-
Medycyna sportowa. Jak działa medycyna w służbie sportu?
Medycyna sportowa, czyli medycyna aktywności ruchowej, stała się osobnym działem medycyny. Dotyczy nie tylko zawodowych sportowców, ale i ogółu osób aktywnych fizycznie. Co może nam zaoferować?
-
Wypadnięcie dysku - leczenie domowe, objawy, ćwiczenia
Leczenie domowe wypadnięcia dysku jest bardzo ważnym etapem na drodze dochodzenia do siebie. Właściwie dobrane ćwiczenia są istotne także po to, by problem nie powrócił w przyszłości.
-
Aparat CPAP - podstawowe urządzenie do leczenia bezdechu sennego. Co warto wiedzieć?
Aparat CPAP to podstawowe urządzenie wykorzystywane w przypadku obturacyjnego oddechu sennego. Od jego skuteczności zależy to, czy ta niebezpieczna choroba dalej będzie nam zagrażać. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu?