Syrop na kaszel i jego rodzaje. Czy preparaty na kaszel mokry i suchy są skuteczne?

Jaki syrop na kaszel? Okazuje się, że na mokry i suchy kaszel bardzo często będą skuteczne inne preparaty. Warto nieco się w nich zorientować po to, żeby odpowiednio reagować na objawy przeziębienia.

Dobry syrop na kaszel, czyli jaki?

Jaki jest dobry syrop na kaszel? Przede wszystkim trzeba wyróżnić różne rodzaje kaszlu. Chodzi przede wszystkim o kaszel mokry i suchy, ale także o rozróżnienie w zakresie intensywności zjawiska. W tym przypadku wyróżnia się kaszel skąpy i obfity. Czasami występuje wraz z wydzieliną, innym razem bez niej, bywa też głęboki, gęsty lub zalegający. Dobór odpowiedniego syropu jest uzależniony od rozpoznania charakteru zjawiska. W tym przypadku rozróżnia się przede wszystkim preparaty na kaszel suchy i inne, które są skuteczne w przypadku kaszlu mokrego. 

Syrop na kaszel suchy

Jaki syrop na kaszel suchy? Bardzo często występowanie takiego symptomu może być objawem zapalenia krtani. Dobry preparat stosowany w takiej sytuacji powinien mieć podwójne działanie. Jego zadaniem będzie przede wszystkim działanie ośrodkowe na ośrodek w mózgu odpowiedzialny za powstawanie kaszlu. W tym przypadku substancją czynną jest kodeina. Dodatkowo syrop na kaszel suchy powinien działać obwodowo, czyli przeciwbólowo i łagodząco. Chodzi o oddziaływanie na zakończenia nerwów czuciowych w oskrzelach. 

Warto przy tym pamiętać, że kodeina może mieć działanie narkotyczne w przypadku, gdy jest stosowana w zbyt dużych ilościach. Wysoka zawartość tej substancji występuje także w syropie z sosny, który powinien być zażywany z umiarem i najdłużej przez tydzień.  

Zobacz wideo Kaszel u dziecka - czy zawsze oznacza coś poważnego?

Syrop na kaszel suchy i mokry

Jaki syrop na kaszel suchy i mokry będzie najlepszy? Preparaty pierwszego rodzaju zostały już omówione. Pora na syrop na kaszel mokry. Wilgotny charakter i obecność śluzowatej substancji sprawiają, że powinno się sięgnąć po inną gamę preparatów. Rozwijająca się infekcja wymaga działania w postaci ułatwienia wydalania wydzieliny.  

Syrop na kaszel dla dorosłych a preparat dla dzieci

Przy wyborze odpowiedniego preparatu należy pamiętać o tym, że syrop na kaszel dla dorosłych nie zawsze będzie odpowiednim preparatem dla dzieci. Przykład omawianych syropów z kodeiną jest tu znaczący. Dlatego zawsze należy uważać na to, by stosowany preparat był wyraźnie oznaczony jako bezpieczny także dla najmłodszych. Można tu postawić na syropy:

  • ułatwiające płynność i wydalanie wydzieliny;
  • charakteryzujące się działaniem odruchowym (pobudzają organizm do wytwarzania śluzu w oskrzelach);
  • wykrztuśne z działaniem długotrwałym, które polega na uczynieniu śluzu bardziej płynnym. 

Im szybciej dojdzie do pozbycia się śluzu z organizmu, tym lepiej dla chorego. Wraz z nim usunięte zostaną bowiem szkodliwe drobnoustroje. 

Syrop na suchy i mokry kaszel jednocześnie

Jaki jeszcze syrop na suchy i mokry kaszel można wykorzystać? Niekiedy przejście od kaszlu suchego do płynnego jest tylko kwestią czasu. Wówczas może pojawić się pewien dylemat co do stosowania określonego typu preparatu. Na rynku dostępne są jednak obecnie syropy o podwójnym działaniu. Charakterystyczne dla nich jest posiadanie w składzie substancji przeciwstawnych. Znajdą się tam zarówno składniki przeciwkaszlowe, jak i wykrztuśne. Nie wszystkie cieszą się jednak dobrymi opiniami lekarzy. Niektórzy ze specjalistów obstają za stosowaniem dwóch oddzielnych preparatów, które wykorzystuje się w zależności od okoliczności. 

Zobacz też: Suchy kaszel objawia się suchością i łaskotaniem w gardle. Zobacz, jak sobie z nim radzić

Więcej o: