Mata do akupresury. Na co uważać przy wyborze?

Mata do akupresury może być przyrządem o bardzo korzystnym wpływie na nasz spokój, relaks i zdrowie. Warto jednak wybrać taki model, który rzeczywiście będzie nam pomagać. Na co zwracać uwagę?

Mata z kolcami - jak działa? Sprawdzamy!

Jak działa mata z kolcami? Używamy jej do akupunktury, czyli łagodnego masowania i uciskania konkretnych punktów na ciele przede wszystkim dla łagodzenia bólu. Chociaż nie jest to metoda uznawana przez współczesną medycynę, to ten element ludowej medycyny chińskiej doceniany jest przez wiele osób oddających się akupresurze.  

Mata do akupresury jest rodzajem przyrządu, który został zaprojektowany z myślą o usprawnieniu zabiegów akupresury. W zestaw wchodzą mata i poduszka o różnych kształtach. Kładąc się na nich, uciskamy nasze ciało. Charakterystyką maty do akupresury jest to, że powodowany przez nią nacisk jest równomierny i stosunkowo lekki. Nigdy nie dochodzi do przebicia skóry, ale jest ona masowana. 

Mata do akupunktury a mata do akupresury

Mata do akupunktury zdecydowanie nie jest tym samym, co mata do akupresury. Istnieją wprawdzie produkty ostatniego typu z metalowymi igiełkami, ale ich ustawienie jest takie, by nie dochodziło do przebicia skóry.

Mata do akupresury. Którą wybrać?

Którą matę do akupresury wybrać? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:

  • rozmiar maty
  • kształt poduszki do maty
  • rozstaw kolców
  • rodzaj kolców (plastikowe lub metalowe)
  • łatwość dezynfekcji
  • oddziaływanie produktu na środowisko

Mata do akupresury. O czym jeszcze warto wiedzieć?

Mata do akupresury jest coraz chętniej wybieranym sposobem łagodzenia bólu. Chodzi zarówno o nagłe, jak i uporczywie nawracające dolegliwości. Docenia się to, że akupresura jest zabiegiem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Sama mata zaś powinna być dodatkowo wykonana z bezpiecznego tworzywa, które nie powoduje alergii. 

Maty do akupresury - jak używać?

Jak używać maty do akupresury, aby odnieść korzyści dla zdrowia? Sposób stosowania tego prostego urządzenia uzależniony jest od części ciała, którą chcemy się zająć. Możemy rozłożyć matę na twardym podłożu i ułożyć się na niej lub stanąć tak, aby odbywał się masaż stóp. Jak długo trwa jeden seans z matą do akupunktury? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie w konkretny sposób. Doradza się jednak stopniowe wydłużanie czasu spędzonego podczas leżenia, siedzenia lub stania na macie. 

Na co może pomóc mata do akupresury? Zabiegi z jej udziałem mogą wpływać na nas korzystnie przy problemach z:

Mata do akupresury - przeciwwskazania

Czy zawsze przyda nam się mata do akupresury? Przeciwwskazania do jej używania nie są liczne, ale trzeba sobie zdawać z nich sprawę. Podstawowym problemem są w tym przypadku choroby skóry - choćby grzybica. Nie wolno korzystać z maty także przy oparzeniach i ranach skóry. Urządzenie nie jest przeznaczone dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przeciwwskazaniami będą też choroby nowotworowe, słaba krzepliwość krwi i wiek poniżej 16 lat. 

Mata do akupresury - ranking

Jaka będzie najlepsza mata do akupresury? Ranking jest wyjątkowo trudno ułożyć, bo możemy wybierać maty większe lub mniejsze, dla początkujących i zaawansowanych. Wyróżniające się produkty to:

  • Akumata EKO - produkt w pełni wyprodukowany w naszym kraju i ekologiczny, co należy uznać za nie lada zaletę
  • 4Fizjo z poduszką - jeden z najlepszych produktów w kategorii obszernych mat, które pozwalają na masaż prawie całego ciała
  • Lyapko 6.8 - uniwersalna mata z igłami, która wybierana jest także przez rehabilitantów

Zobacz też: Migrena - to nie jest zwykły ból głowy

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie
Więcej o: