Akupresura: co to jest? Definicja, rodzaje i zastosowania

Akupresura jest związana z tradycyjną medycyną chińską i stosuje się ją od tysięcy lat. Chociaż nie posiada statusu metody medycznej, to jej zwolennicy wskazują na wiele prozdrowotnych zastosowań zabiegów akupresury.

Co to jest akupresura? Poznaj definicję

Co to jest akupresura? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że mówimy tu o metodzie medycyny alternatywnej, której działanie nie jest potwierdzone przez badania naukowe. Polega na ucisku konkretnych punktów zlokalizowanych na ciele. Zabiegi takie mają na celu wywołanie efektu leczniczego poprzez różnego rodzaju naciski, głaskanie, opukiwanie dłońmi lub przyrządem w kształcie drewnianej gruszki.  

Zimny okład to sprawdzony sposób na ból głowy Naturalne, skuteczne sposoby na ból głowy

Akupresura na świecie. Historia i kontrowersje

Akupresura rozpowszechniła się na całym świecie, ale wywodzi się z ludowej medycyny chińskiej. Cały czas pojawiają się kontrowersje odnośnie jej skuteczności - nie ma na nią medycznych dowodów. Powszechnym argumentem, którym posługują się jej zwolennicy, jest starożytność tej metody - prawdopodobnie wykorzystywano ją już 7 tys. lat temu.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że istnieje istotna różnica pomiędzy chińskim i zachodnim sposobem postrzegania akupresury. Tradycyjnie sądzi się, że jej stosowanie ma znaczenie dla wyrównania poziomu energii yin i yang. Według chińskich wierzeń to właśnie zaburzenia tych elementów odpowiadają za choroby ciała. W ujęciu zachodnim chodzi o oddziaływanie na zakończenia nerwowe i korzystne stymulowanie mózgu. Umiejętny ucisk na właściwe miejsca ma między innymi prowadzić do łagodzenia bólu.  

Zwolennicy akupresury podkreślają jej zalety w przypadku chorób układu krążenia, astmy, depresji, migreny czy alergii. Z pewnością nie powinno się stosować tego typu zabiegów przy chorobach dermatologicznych, ciąży, po zawale serca, przy zakrzepicy lub w przypadku występowania nowotworów. 

Akupresura - ból głowy. Garść informacji

Na co konkretnie ma pomagać akupresura? Ból głowy jest jedną z przypadłości, które powinny być uśmierzone w wyniku umiejętnie stosowanych ucisków. Najlepsze rezultaty ma przynosić przy migrenie i napięciowych bólach głowy. Co do zasady akupresurę stosuje się w przypadku:

  • bólu skroni - uciskany jest punkt na skroni odległy o szerokość kciuka od przecięcia kącika oka i łuku brwiowego
  • bólu całej głowy - ucisk na punkt w zagłębieniu znajdującym się poniżej linii włosów
  • bólu zatok - uciskany punkt pomiędzy brwiami
  • bólu migrenowego - masaż punktów znajdujących się na nadgarstku

Zobacz też: Masaż ajurwedyjski

Akupresura dłoni - jak działa?

Akupresura dłoni może korzystnie działać na bardzo liczne części ludzkiego ciała. Umiejętne uciski mogą wspomóc:

  • mózg - ucisk na opuszki palców
  • serce i płuca - środkowa część dłoni
  • całe ręce - punkty na bokach dłoni
  • macica, jajniki, jądra, prostata - punkty po wewnętrznej stronie nadgarstków

Dodatkowo punkty na kciuku mają wpływ na stan wątroby, na palcu wskazującym z układem pokarmowym, zaś na palcu środkowym mamy miejsca odpowiedzialne za wspomaganie krążenia krwi. 

Akupresura stóp - na co pomaga?

Także akupresura stóp jest często wykorzystywana do tego, by korzystnie wpływać na niemal całe ciało. Również w tym przypadku istnieje swoista mapa punktów akupresury. Ich ulokowanie ma charakter uporządkowany - od palców mających wpływ na głowę, aż po pięty związane z oddziaływaniem na okolice kości ogonowej.

Migrena uchodzi za przypadłość kobiecą i rzeczywiście kobietom dokucza częściej Migrenowy zawrót głowy

Akupresura twarzy i jej zadania

Z czym związana jest akupresura twarzy? Okazuje się, że wykorzystanie punktów nacisku na tej części ciała może korzystnie wpływać na zdrowie i urodę. W ten sposób leczone ma być choćby przeziębienie, ból zęba, zapalenie zatok i zapalenie ucha środkowego. Akupresura twarzy działa także upiększająco jeśli chodzi o poprawę kondycji skóry. 

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie
Więcej o: