Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Akupresura jest rodzajem masażu, który polega na masowaniu i uciskaniu określonych punktów. Technika akupresury opiera się na założeniu, że każdy fragment ciała odpowiada za działanie jakiegoś narządu i współgra z innymi. Odpowiedni sposób dotykania ma pobudzić zakończenia nerwowe, poprawić ich funkcjonowanie i usunąć bolesność.
> Zobacz: UKŁAD NERWOWY - budowa, funkcje i najczęstsze dolegliwości
Akupresura jest nieco podobna do akupunktury, jednak przy akupresurze nie używa się igieł, dzięki czemu jest o wiele bezpieczniejsza i nie wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy. Można ją wykonywać samemu lub z pomocą drugiej sposoby. Zwolennicy akupresury uważają, że akupresura jest bardziej skuteczna niż jakiekolwiek leki przeciwbólowe.
Niektóre rozwiązania akupunktury są nieco zaskakujące. Przykładowo: uciskanie palców stóp ma niwelować stres, a dotykanie grzbietu nosa ma poprawiać koncentrację.
> Przeczytaj: Czego to ludzie nie wymyślą "dla zdrowotności"! 9 naprawdę dziwnych metod "leczenia". Działają?
Nie ma jednoznacznych naukowych dowodów na skuteczność akupresury. Technika ta często jest łączona z masażem chińskim - może to wpływać na ogólne zrelaksowanie i większy komfort po zabiegu. Niektórzy przypuszczają, że akupresura wywołuje efekt placebo - sama świadomość czynności powoduje, iż czujemy się lepiej. Badania wykazały, że podczas zabiegów akupresury i masażu wydzielamy endorfiny nieco łagodzące ból oraz dyskomfort psychiczny.
Większe miasta są pełne gabinetów medycyny naturalnej oraz salonów masażu, które oferują akupresurę. Osoba przeprowadzająca zabieg zwykle skupia się na tych częściach ciała, które przysparzają klientowi najwięcej problemów. Klient może być w ubraniach, ale lepiej, jeśli uciska się miejsca odsłonięte. Zwykle na jeden "punkt" poświęca się nie więcej niż minutę. Podczas uciskania można odczuwać delikatny ból.
Zwolennicy akupresury polecają ją osobom chorym na depresję, cierpiących na bezsenność, przewlekłe bóle, migreny, astmę, alergie czy problemy z układem pokarmowym. Nie oznacza to, że powinno traktować akupresurę jako jedyną broń przeciwko tym dolegliwościom. Akupresura może być tylko dodatkiem, drobną pomocą w fachowym leczeniu.
Do akupresury szczególnie ostrożnie muszą podchodzić kobiety w ciąży. Zabiegom nie powinny poddawać się osoby z ostrymi infekcjami, oparzeniami, wrzodami czy brodawkami.
> Bóle pleców - który masaż najskuteczniejszy?
Jak szybko pozbyć się stresu? Te metody zajmą ci tylko kilka minut