Endorfiny, czyli wewnętrzna morfina

Endorfiny, nazywane są hormonem szczęścia i z innymi hormonami mają wpływ na funkcjonowanie poszczególnych układów, mogą poprawić nasz humor i sprawić, że poczujemy się szczęśliwi.
Endorfiny, nazywane też hormonem szczęścia, to grupa hormonów peptydowych (organiczne związki chemiczne pochodzenia białkowego). Za ich wytwarzanie odpowiedzialne są obszary w mózgu wpływające na uczucia i odczuwanie oraz rdzeń kręgowy, w mniejszym stopniu przysadka mózgowa.

Endorfiny to nie tylko szczęście. Funkcje endorfin

Funkcja endorfin nie ogranicza się tylko do "dawania" szczęścia, hormony te mają swój niemały udział w tym, jak odczuwamy ból. Obecne w organizmie receptory opioidowe, aktywowane bólem (np. spowodowanym urazem), wstrząsem psychicznym czy silnym stresem , zwiększają wydzielanie endorfin. Należą do naturalnych opioidów, czyli substancji łagodzących ból. Wzrost stężenia endorfin we krwi sprawia, że odczuwany ból i towarzyszące mu drętwienie słabnie. Endorfiny mają także wpływ na pracę układu krążenia oraz wydzielanie innych hormonów.

Co daje szczęście?

Organizm wytwarza endorfiny w przeróżnych sytuacjach. Podwyższony poziom hormonów zauważa się w sytuacji zagrożenia, gdy się śmiejemy (lub tylko o nim pomyślimy), czy w czasie aktywności fizycznej . W tym ostatnim przypadku powodem zwiększonego wydzielania endorfin nie jest sama aktywność, a towarzysząca jej rywalizacja. Poczucie szczęścia daje również jedzenie. Nie od dziś wiadomo, że czekolada, a nawet niektóre ostre przyprawy (np. chili) sprzyjają wytwarzaniu endorfin. Uczucie szczęścia, a tym samym wzrost stężenia hormonu we krwi towarzyszy przyjmowaniu niektórych leków psychotropowych.

Jednak nadmiar hormonu może być niebezpieczny. Zwiększone wydzielanie endorfin wywołane lekami, jedzeniem czy wysiłkiem fizycznym, w niektórych przypadkach może uzależniać. Organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do takiego stanu i stara się za wszelką cenę do niego powrócić. Nie bez powodu endorfiny nazywane są wewnętrzną morfiną. Dołącz do nas na Facebooku!Więcej o:
Komentarze (3)
Endorfiny, czyli wewnętrzna morfina
Zaloguj się
 • bogusiauw

  Oceniono 2 razy 2

  Wg mnie mojemu organizmowi endorfiny nie są znane. To się chyba nazywa anhedonia. Nic mnie nie cieszy i nic dobrego nie powoduje pozytywnej zmiany w moim mózgu. Wysiłek fizyczny czy inne znane sposoby na wyzwolenie endorfiny też nie działają. Chyba muszę iść do psychiatry zanim zupełnie będę mieć dość życia

 • omfg69

  Oceniono 1 raz 1

  ja mam prosty sposób na endorfiny. Każdego dnia po pracy idę się zresetować. Wychodzę i biegam parę kilometrów. Ale nawet już po 15 minutach biegania czuję jak endorfiny zaczynają buzować w mojej krwi. Po takim biegu mam naprawdę zresetowany system i jestem napełniona pozytywną energią od endorfin.

 • alison000

  0

  ja ostatnio kupiłam sobie takie czekoladki z chili i mam nadzeję, że wytworzą mi endorfiny. Oczywiście to gorzka czekolada, taka najdrowsza, a jednocześnie jest bogata z magnez, więc pomaga podwójnie. Dla wszystkich smutasków polecam czekoladę, można się też trochę pośmiać, a najlepiej jeszcze potem pobiegać spalić te słodkości

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX