Progesteron, hormon życia

Luteina (progesteron) to jeden z najważniejszych hormonów płciowych wydzielany przez tzw. gromady (jajniki oraz jądra). Bez niego zapłodnienie, ani utrzymanie ciąży nie byłoby możliwe. Zaliczany jest do hormonów sterydowych.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Progesteron jest produkowany przez ciałko żółte jajników oraz łożysko. Jego produkcja rozpoczyna się miedzy 14 a 18 tygodniem ciąży. W przypadku kobiet niespodziewających się dziecka ciałko żółte rozpoczyna produkcję progesteronu w drugiej fazie cyklu. Stężenie luteiny wzrasta od 5 do 55 mg na dobę w 20-22 dniu cyklu, następnie jego poziom obniża się. Za produkcję progesteronu odpowiada również kora nadnerczy oraz ośrodkowy układ nerwowy .

Progesteron, czy jest niezbędny?

Zapłodnienie polega na umieszczeniu zdrowego plemnika w komórce jajowej. Ten niezwykły proces nie doszedłby do skutku gdyby nie progesteron. Dzięki niemu możliwa jest tzw. implantacja, czy pierwszy etap zapłodnienia. Polega on na umieszczeniu zapłodnionego jajeczka w błonie śluzowej macicy. Progesteron jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i utrzymania ciąży. U kobiet, które nie przygotowują się do roli mamy progesteron reguluje menstruacje.

Progesteron - dlaczego jest tak ważny dla kobiet w ciąży?

Luteina ma ogromny wpływ nie tylko na sam przebieg ciąży, odpowiada przede wszystkim za prawidłowy rozwój płodu. Do najważniejszych zadań progesteronu należy m.in:

- przygotowanie błony śluzowej macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej

- hamowanie skurczy macicy oraz zapobieganie przedwczesnemu porodowi

- ułatwianie rozkładu białek (działa tak na pęcherzyk Graffa i tym samym ułatwia owulację)

- przygotowanie gruczołów do laktacji

- zatrzymanie wody w organizmie

- uczestniczenie w produkcji hormonów metabolicznych płodu

- obniżenie stężenia aminokwasów w surowicy krwi

- rozszerzanie żył

- odpowiada za powstawanie w czasie ciąży (oraz menopauzy) przebarwień na skórze

Progesteron i jego właściwy poziom

Zmiana stężenia progesteronu we krwi najczęściej towarzyszy ciąży. Zdarza się również, że jego wzrost oznacza torbiele jajników, rzadziej jest pierwszym objawem raka jajników . Badając poziom luteiny należy pamiętać, że hormon jest również wytwarzany przez nadnercza, zwiększone wydzielanie hormonu może zwiastować zaburzenia w ich obrębie.

Prawidłowy poziom progesteronu waha się między:

- po owulacji - 1-28ng/ml

- do 12 tygodnia ciąży - 9-47ng/ml

- od 12-28 tygodnia ciąży - 17-146ng/ml

- po 28 tygodniu ciąży - 55-200ng/ml

Zbyt niski poziom hormonu może zwiastować poronienie lub ciążę pozamaciczną. Jego spadek zazwyczaj wynika z nieprawidłowego funkcjonowania łożyska. W zaawansowanej ciąży spadek progesteronu może oznaczać zatrucie lub stan przedrzucawkowy. Niski poziom luteiny prowadzi do zaburzeń owulacji oraz utrudnia zajście w ciąże. Spadek progesteronu łączy się także z tzw. depresją poporodową , z którą zmaga się duża część kobiet po porodzie.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Małowodzie

Więcej o: