Endorfiny, czyli wewnętrzna morfina

Endorfiny, nazywane są hormonem szczęścia i z innymi hormonami mają wpływ na funkcjonowanie poszczególnych układów, mogą poprawić nasz humor i sprawić, że poczujemy się szczęśliwi.

Endorfiny , nazywane też hormonem szczęścia, to grupa hormonów peptydowych (organiczne związki chemiczne pochodzenia białkowego). Za ich wytwarzanie odpowiedzialne są obszary w mózgu wpływające na uczucia i odczuwanie oraz rdzeń kręgowy, w mniejszym stopniu przysadka mózgowa.

Endorfiny to nie tylko szczęście. Funkcje endorfin

Funkcja endorfin nie ogranicza się tylko do "dawania" szczęścia, hormony te mają swój niemały udział w tym, jak odczuwamy ból. Obecne w organizmie receptory opioidowe, aktywowane bólem (np. spowodowanym urazem), wstrząsem psychicznym czy silnym stresem , zwiększają wydzielanie endorfin. Należą do naturalnych opioidów, czyli substancji łagodzących ból. Wzrost stężenia endorfin we krwi sprawia, że odczuwany ból i towarzyszące mu drętwienie słabnie. Endorfiny mają także wpływ na pracę układu krążenia oraz wydzielanie innych hormonów.

Co daje szczęście?

Organizm wytwarza endorfiny w przeróżnych sytuacjach. Podwyższony poziom hormonów zauważa się w sytuacji zagrożenia, gdy się śmiejemy (lub tylko o nim pomyślimy), czy w czasie aktywności fizycznej . W tym ostatnim przypadku powodem zwiększonego wydzielania endorfin nie jest sama aktywność, a towarzysząca jej rywalizacja. Poczucie szczęścia daje również jedzenie. Nie od dziś wiadomo, że czekolada, a nawet niektóre ostre przyprawy (np. chili) sprzyjają wytwarzaniu endorfin. Uczucie szczęścia, a tym samym wzrost stężenia hormonu we krwi towarzyszy przyjmowaniu niektórych leków psychotropowych.

Jednak nadmiar hormonu może być niebezpieczny. Zwiększone wydzielanie endorfin wywołane lekami, jedzeniem czy wysiłkiem fizycznym, w niektórych przypadkach może uzależniać. Organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do takiego stanu i stara się za wszelką cenę do niego powrócić. Nie bez powodu endorfiny nazywane są wewnętrzną morfiną. Dołącz do nas na Facebooku!

Zobacz wideo
Więcej o: