Estrogeny: co oznacza niedobór lub nadmiar estrogenów

Estrogeny to grupa hormonów płciowych, które występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Odpowiadają nie tylko za prawidłowy rozwój układu rozrodczego kobiety, ale mają bezpośredni wpływ na samopoczucie.

Estrogeny odpowiadają przede wszystkim za prawidłowy cykl miesiączkowy. Pobudzają tzw. hormon luteinizujący, to on ostatecznie "uruchamia" owulację i powstawanie ciałka żółtego (przekształcony pęcherzyk jajnikowy pełniący funkcję gruczołu dokrewnego).

Hormony te choć uważane za typowo kobiece, niezbędne są również mężczyznom. Zbyt mała produkcja estrogenów przez jądra bardzo często prowadzi do bezpłodności .

Co to jest estrogen?

Do estrogenów zalicza się estradiol , estron oraz estriol i należą do grupy hormonów sterydowych. Za ich produkcję odpowiedzialne są jajniki i nadnercza. Powstają wskutek syntezy aromatazy, czyli enzymu niezbędnego przy produkcji wszystkich hormonów sterydowych (do ich produkcji organizm wykorzystuje również cholesterol). Produkcja estrogenów, w mniejszym stopniu, odbywa się również w łożysku, tkance tłuszczowej, kościach i mózgu .

Wydzielanie estrogenów regulowane jest przez hormon folikulotropowy, wytwarzany przez przysadkę mózgowa.

Estrogeny, jak to działa?

Grupa tych hormonów odgrywa szczególną rolę przede wszystkim w okresie dojrzewania. Estrogeny odpowiadają za prawidłowy rozwój II i III-rzędowych cech płciowych tj. wzrost macicy, jajowodów oraz pochwy. Wpływają na wygląd zewnętrznych organów płciowych oraz sutków. Uczestniczą w procesach kościotwórczych (chronią przed osteoporozą, regulują wzrost kości i chrząstek), oddziałują na gospodarkę węglowodanową. Poprawiają przepuszczalność błon komórkowych, dzięki czemu zwiększają jędrność skóry i elastyczność błon śluzowych. Poprawiają krzepliwość krwi i ułatwiają przyswajanie białek. Przede wszystkim estrogen odpowiada za prawidłowy cykl miesiączkowy. Najważniejszą rolę odgrywa w pierwszej fazie cyklu - stymuluje rozrost błony śluzowej macicy oraz przygotowuje ją na "przyjęcie" zarodka. Poprawia metabolizm tłuszczów oraz chroni przed chorobami układu krążenia.

Estrogeny dobre na libido

Prawidłowy poziom estrogenów zależny jest od kilku czynników. Na jego stężenie wpływa dieta, aktywność fizyczna, stres, a także wiek. Zaburzenia gospodarki hormonalnej odbijają się na całym organizmie i mogą pociągać za sobą poważne problemy ze zdrowiem. Nadmiar estrogenów zakłóca cykl miesiączkowy, zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów. Zbyt duże stężenie tych hormonów może prowadzić do problemów z utrzymaniem właściwej masy ciała, nudności, powiększenia piersi i złego samopoczucia.

Niedobór estrogenów najczęściej dotyka kobiety po menopauzie , może jednak pojawić się u dużo młodszych kobiet. W takich przypadkach oznacza zaburzenie metabolizmu. Niskie stężenie hormonu powoduje nieprawidłowy cykl miesiączkowy, nudności, napady migreny, zwiększenie masy ciała oraz znacznie pogarsza samopoczucie.

Ze względu na swoje działanie antydepresyjne stanowi niezastąpiony element terapii hormonalnej. Niski poziom estrogenów występuje również u świeżo upieczonych matek. W dużej mierze jego spadek odpowiada za depresję poporodową oraz zmniejszenie ochoty na seks.

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: