Aldosteron - strażnik sodu i ciśnienia

Aldosteron, podobnie jak wszystkie wytwarzane przez nadnercza hormony, pełni w organizmie szczególną rolę. Odpowiada za właściwe stężenie sodu we krwi i stabilizację ciśnienia.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Za "produkcję" aldosteronu odpowiada kora nadnerczy. Aldosteron zaliczany jest do grupy hormonów mineralokortykosteroidowych. Jego podstawowym zadaniem jest regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Dodatkowo poprawia wchłanianie sodu i czuwa by zbyt duża ilość tego pierwiastka nie została wydalona wraz z moczem. Za sprawą aldosteronu organizm pozbywa się m.in. potasu. Uaktywnia się gdy stężenie sodu we krwi jest zbyt małe oraz przy niskim ciśnieniu. Ściśle współpracuje z wazopresyną.

Dlaczego jest nam potrzebny?

Dzięki obecności sodu komórki ludzkiego organizmu mogą prawidłowo funkcjonować. Jony sodu ułatwiają przewodzenie impulsów nerwowych w neuronach, a także wpływają na ciśnienie osmotyczne płynów ustrojowych. Wszystkie te procesy nie mogłyby się odbywać gdyby nadnercza nie wydzielały aldosteronu, który reguluje poziom sodu we krwi .

Zaburzenia pracy kory nadnerczy, a tym samym zbyt niski poziom hormonów może być początkiem poważniejszych problemów zdrowotnych. Najczęściej tego typu zaburzenia oznaczają:

- pierwotny hiperaldosteronizm - schorzenie spowodowane jest przerostem kory nadnerczy lub gruczolakiem nadnerczy - wydzielających aldosteron (tzw. zespół Conna)

- wtórny hiperaldosteronizm - wywołuje je zwężenie tętnic nerkowych lub guz wydzielający reninę

- niedoczynność kory nadnerczy

Aldosteron w normie

Stężenie hormonu określa się na podstawie badania krwi lub moczu. Krew do tego rodzaju testu należy pobrać rano. Pacjent powinien być w pozycji leżącej, mieć uregulowany poziom sodu i potasu. Przed badaniem nie wolno mu przyjmować leków moczopędnych oraz inhibitorów. Prawidłowy poziom aldosteronu waha się między 7,5 a 160 pg/ml. Wraz z oceną stężenia aldosteronu sprawdza się tzw. aktywność reninową osocza (aktywność enzymu reniny - na jego podstawie określa się wysokość ciśnienia tętniczego). Norma reniny wynosi od 0,15 do 2,15 nmol/ml/h. Jej nadmiar najczęściej oznacza wtórny hiperaldosteronizm. Jeśli stężenie hormonu jest bardzo wysokie, a aktywność osocza nie mieści się w dolnej granicy można podejrzewać pierwotny hiperaldosteronizm. W przypadku gdy aldosteronu jest zbyt mało, a aktywność osocza przekracza normę najczęściej oznacza to niedoczynności kory nadnerczy ( choroba Addisona ).

Czytaj także:

Przełom nadnerczowy

Więcej o: