Jak działa akupunktura? Co to jest? Mianem tym określamy metodę leczenia bólu, która wywodzi się ze starożytnych Chin. Chodzi o nakłuwanie określonych punktów na ciele po to, żeby osiągnąć korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Jest to przy tym metoda medycyny naturalnej, która jest kontrowersyjna z naukowego punktu widzenia. Jeśli nawet pojawiają się naukowe argumenty za jej akceptacją, to są one niekiedy traktowane z rezerwą przez środowiska medyczne. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje jednak korzystny wpływ akupunktury na uśmierzanie bólu.
Warto przy tym zaznaczyć, że akupunktura w Chinach praktykowana była być może nawet 4 tys. lat. p.n.e. Pierwotnie wykorzystywano igły z kości, kamienia lub bambusa. W V i IV w. p.n.e. z metody tej korzystali nawet członkowie rodziny cesarskiej, choć w ich przypadku zastosowanie miały igły ze srebra lub złota.
Czy akupunktura jest zabiegiem bolesnym? Pieczenie, drętwienie lub uczucie rozchodzenia się ciepła to typowe objawy towarzyszące stosowaniu akupunktury. Czasami odczucia te promieniują. W praktyce nakłucia są delikatne, igły zaś bardzo cienkie, więc nie ma się czego obawiać.
Po co stosowana jest akupunktura? Na co pomaga w szczególności? Jej działanie zakreślane jest bardzo szeroko. Wskazuje się, że jej pozytywne działanie odczuwane jest przy:
Jak działa akupunktura na kręgosłup? Z zasady nakłuwanie ciała igłami w odpowiednich punktach ma za zadanie leczenie bólu i chodzi tutaj także o dolegliwości kręgosłupa. W tym przypadku chodzi o oddziaływanie na mięśnie tak, by uzyskać ich rozluźnienie i likwidację bolesnych przykurczy. Nakłuwanie różnych miejsc może przy tym przyczyniać się do likwidacji różnych typów bólu. Jednocześnie podkreśla się, że akupunktura jest zabiegiem bezpiecznym dla kręgosłupa.
Warto przy tym zwrócić uwagę, że przy przestrzeganiu podstawowych zasad akupunktura nie jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Efekty uboczne w postaci mdłości lub bólu głowy pojawiają się rzadko. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że najbezpieczniejszym wyjściem jest korzystanie z igieł jednorazowych. Mniej powszechną praktyką bywa stosowanie własnego kompletu wielorazowego. Przeciwwskazaniami do akupunktury są: skaza krwotoczna, hemofilia, ciąża i karmienie piersią. Nie wolno też stosować akupunktury u osób borykających się z chorobami skóry.
Czy akupunktura na odchudzanie pomoże nam zrzucić zbędne kilogramy? Okazuje się, że również w tej dziedzinie można wspomagać się tradycyjną chińską metodą leczniczą. Sam pomysł wykorzystania akupunktury do odchudzania jest jednak stosunkowo nowy. Nie ma też w nim żadnych magicznych założeń - zbędne kilogramy nie znikną zaraz po kłuciu cieniutką igłą. Chodzi o co innego: nakłuwanie powoduje przyspieszenie metabolizmu. Szybka przemiana materii to zaś bardzo dobry sprzymierzeniec odchudzania.
Warto też zwrócić uwagę na relaksacyjne działanie akupunktury. Często zdarza się nam ''zajadanie'' nerwowych sytuacji. Stąd też eliminacja przyczyny zbyt obfitego jedzenia może być dodatkowym bonusem stosowania akupunktury przy odchudzaniu. Nie można jednak patrzeć na nią tak, jakby to samo nakłuwanie ciała w określonych miejscach miało spowodować, że uda nam się uzyskać optymalną sylwetkę.
Zobacz też: Czego to ludzie nie wymyślą "dla zdrowotności"! 9 naprawdę dziwnych metod "leczenia". Działają?