Refleksologia stóp, dłoni i twarzy

Refleksologia to metoda masażu, polegająca na uciskaniu konkretnych punktów na stopach, dłoniach lub twarzy człowieka, co powoduje samoleczenie organizmu, przywrócenie równowagi energetycznej oraz wpływa pozytywnie na stan emocjonalny pacjenta. Od 2005 roku refleksologia znajduje się na oficjalnej liście zawodów w Polsce. Według opinii wielu osób zabieg ten cieszy się dobrą skutecznością, jednakże najlepsze efekty uzyskuje się po kilku seriach masażu.

Refleksologia stóp

Refleksologia jest to forma terapii, leżąca na pograniczu medycyny klasycznej oraz naturalnej. Ogólna idea refleksologii polega na uciskaniu konkretnych punktów w obrębie kończyn człowieka, tzw. refleksów, które połączone są za danym organem. Masaż tych miejsc powoduje regulację zaburzeń występujących w skomunikowanych obszarach lub narządach wewnętrznych, oczyszczanie organizmu z toksyn, ale też przywracanie równowagi energetycznej.

Prekursorką refleksologii była amerykańska fizjoterapeutka, Eunice Ingham, która w latach 30-tych XX wieku opracowała teorię, dotyczącą stref refleksyjnych na stopach. Według tej teorii, ciało człowieka podzielone jest na tzw. zony, które mają swoje zakończenie w stopach oraz dłoniach człowieka.

Stopy składają się więc z niewielkich stref, które powiązane są z danymi narządami, gruczołami oraz częściami ciała człowieka. Uciskanie konkretnego miejsca na stopie może wpłynąć leczniczo na organ, który jest skomunikowany z danym punktem.

Ponadto, według teorii refleksologii, żaden narząd w organizmie człowieka nie funkcjonuje w izolacji, wobec czego, jeżeli w jednym organie nagromadzi się zbyt duża ilość toksyn, inne narządy muszą pracować intensywniej, aby zrównoważyć zaburzenia energetyczne.

Refleksologia stóp polega na masażu całej tej kończyny i uciskaniu kolejnych refleksów pod różnymi kątami. Podczas masażu dotyka się wszystkich punktów, połączonych z odpowiednimi zonami, przechodząc płynnie od zdrowego do takiego, w którym występują zaburzenia. Co ciekawe, według refleksologów, niewydolność lub choroby konkretnych narządów, objawiają się na stopach poprzez zrogowacenia lub zmiany koloru naskórka. 

W Polsce refleksolog widnieje na liście zawodów od 2005 roku.

Refleksologia dłoni

Pierwsze badania w zakresie refleksologii obejmowały stopy, niedługo potem rozwinęła się także refleksologia dłoni. Na kończynach górnych również znajdują się połączenia z danymi zonami i masaż odpowiednich punktów może spowodować regulację zaburzonych funkcji konkretnych narządów. Refleksologia dłoni polega na tym samym, co refleksologia stóp – na uciskaniu kciukiem lub innymi palcami, z taką samą siłą kolejnych punktów, przechodząc płynnie od refleksów, odpowiadających za zdrowe narządy do tych, które połączone są z chorymi organami.

Zabiegi te często są połączone ze sobą. Profesjonalny masaż dłoni oraz stóp wykonany przez refleksologa powoduje samoleczenie się organizmu, regenerację konkretnych partii, a także działa przeciwbólowo.

Refleksologia dłoni polega nie tylko na masażu jej wewnętrznej części – część refleksów znajduje się również na wierzchniej stronie kończyn górnych, np. uciskanie w okolicach nadgarstka wpływa pozytywnie na narządy rodne kobiet oraz mężczyzn.

Refleksologia twarzy

Oprócz refleksologii stóp i dłoni, wyróżnia się także refleksologię twarzy. Dobroczynne skutki masażu twarzy zostały odkryte i opracowane znacznie później niż te, wynikające z masowania kończyn dolnych i górnych. W obrębie ludzkiej twarzy również znajdują się zakończenia konkretnych stref organizmu, jednakże uciskanie konkretnych punktów w obrębie głowy wywołuje też inne pozytywne skutki.

Naukowcy odkryli, że masaż refleksyjny twarzy, powoduje wydzielanie się hormonów szczęściaserotoniny oraz endorfin, dzięki czemu, działa on antystresowo i relaksacyjnie.

Refleksologia twarzy niweluje również objawy nerwicy, depresji, a także przeciwdziała bezsenności. Co więcej, bliskość centralnego układu nerwowego, podczas masażu twarzy wpływa na znacznie szybsze i intensywniejsze oddziaływanie na schorowane partie ciała.  Aby zabiegi były skuteczne, zaleca się wykonywanie ich w seriach z około tygodniowymi odstępami. Istnieje niewiele przeciwwskazań do wykonywania refleksologii twarzy – są to stany zapalne skóry oraz krwawienia w tym obrębie.

Domowe sposoby na lepszą odporność

Refleksologia opinie

Refleksologia to terapia, ciesząca się głównie pozytywnymi opiniami. Osoby, które skorzystały z tego rodzaju masażu twierdzą, iż pomógł im w walce z licznymi schorzeniami, zarówno na tle psychicznym, jak i fizycznym. O skuteczności tej metody świadczy również fakt, iż refleksologia od kilkunastu lat jest już oficjalnym zawodem. Według opinii jest to zabieg bardzo relaksujący oraz zupełnie bezpieczny. Cena zabiegu nie jest wysoka –jedna 30-minutowa sesja to koszt około 40 zł.

Więcej o: