Drenaż limfatyczny - na czym polega zabieg, co warto o nim wiedzieć

Dranaż limfatyczny to rodzaj zdrowotnego masażu, który ma na celu pobudzenie krążenia krwi I limfy. Łagodzi ból, ujędrnia skórę, likwiduje obrzęki I pozwala pozbyć się cellulitu. Możesz skorzystać z tego zabiegu w profesjonalnych salonach masażu, odnowy biologicznej lub medycyny estetycznej.

Drenaż limfatyczny jest zabiegiem terapeutycznym. Wykonuje go wykwalifikowany masażysta ręcznie lub przy użyciu specjalnej maszyny. Najważniejszym celem wykonywania tego rodzaju masażu jest usprawnienie przepływu limfy w układzie limfatycznym – stąd jego nazwa.

Ten typ masażu może być wykorzystywany zarówno w celach zdrowotnych – przy obrzękach zaplanych oraz zastoinowych, ale sprawdza się równie dobrze w kosmetyce jako zabieg upiększający okolice twarzy. Mimo że drenaż limfatyczny twarzy skupia się tylko na jednej części ciała, wpływa na cały organizm. Jest zabiegiem bardzo przyjemnym, który łagodzi rysy twarzy, sprawia, że skóra jest bardziej jędrna i promienna.

Drenaż limfatyczny – na czym polega?

Drenaż limfatyczny polega na uciskaniu i pocieraniu skóry tak, aby przesuwać zebraną limfę, poprawić jej krążenie i zlikwidować obrzęki. Wykonuje się go w dość powolnym tempie, w sposób płynny I bez użycia dużej siły.

Zobacz wideo Anatomia człowieka: nerki

Drenaż limfatyczny wykonuje się zgodnie z ustalonym schematem ruchów, które są kompatybilne z przepływem limfy oraz krwi w naszym ciele. Masażysta powinien masować powoli, lecz zdecydowanie I unikać nadmiernego rozgrzania tkanek. Nie może zbyt mocno przyciskać dłoni, ponieważ naczynia limfatyczne znajdują się tuż pod skórą. Masażysta nie dotyka też bezpośrednio węzłów chłonnych, lecz obszar wokół nich.

Osoba która poddaje się masażowi, jest ubierana w specjalny strój, który jest napełniany powietrzem, co udrożnia węzły limfatyczne - organizm może się dzięki temu lepiej oczyszczać. Podobne efekty może przynieść masowanie ręczne.

Drenaż limfatyczny – jakie są skutki zabiegu?

Jak już zostało wspomniane, drenaż limfatyczny stosuje się w celu pobudzenia przeływu limfy oraz krwi w organizmie. Wskutek wykonywania masażu komórki są lepiej odżywione I lepiej pracują, krążenie krwi jest wyregulowane, a wszystkie narządy zaczynają lepiej pracować.

W wyniku drenażu limfatycznego znacząco poprawia się metabolizm tkanki tłuszczowej, a także przemiana materii w skórze, części podskórnej oraz mięśniach. Drenaż limfatyczny jest bardzo skuteczny w pozbywaniu się cellulitu, ponieważ usprawnia przepływ chłonki w układzie limfatycznym. Pomaga również w leczeniu niewydolności krążenia obwodowego, szczególnie w dolnych partiach ciała.

Więcej o: