Masaż balijski jest połączeniem wielu technik, między innymi masażu relaksacyjnego, akupresury, refleksoterapii, aromaterapii oraz ayurwedy. Ma swoje korzenie w tradycyjnych, indonezyjskich technikach, które pochodzą z wyspy Bali, skąd wzięła się nazwa zabiegu. Dzięki połączeniu wielu metod, masaż balijski ma wyjątkowo wszechstronne działanie – działa on między innymi odprężająco, relaksująco, a także redukuje bóle mięśni.
Tego typu masaż intensywnie oddziałuje na organizm i daje wiele pozytywnych efektów, wśród których najważniejsze to:
Ze względu na działanie relaksujące masaż balijski może być stosowany w trakcie leczenia schorzeń,takich jak depresja oraz bezsenność. W takich przypadkach ten specyficzny typ masażu pozwala na zmniejszenie poczucia niepokoju oraz nerwowego napięcia.
Masaż balijski jest zabiegiem bardzo rozbudowanym, przez co może być stosowany na wiele dolegliwości. Poleca się go między innymi osobom, które skarżą się na częste skurcze mięśni oraz mają ograniczoną sprawność ruchową. Masaż tego typu jest polecany pacjentom, którzy przebyli kontuzję lub uraz, jako element terapii pourazowej. Masaż balijski jest również doskonałym rodzajem masażu dla sportowców oraz dla osób cierpiących na reumatyzm. Wynika to z faktu, iż jest to masaż bardzo intensywny, podczas którego dociera się do głębokich warstw mięśni stymulując ich pracę. Co ciekawe, masaż balijski jest polecany także osobom cierpiącym na częste bóle głowy, a nawet migrenowe bóle głowy. Ten typ masażu wspomaga również leczenie chorób układu oddechowego, w tym dolegliwości związanych z astmą oraz alergiami.
Ze względu na stosowanie olejków eterycznych, masaż balijski wpływa korzystnie na kondycję skóry. Intensywny masaż sprawia, że olejki są wchłaniane przez skórę, co działa nawilżająco oraz wygładzająco. Co więcej, taki masaż jest skuteczny również u pań, które walczą z uporczywym cellulitem.
Aby zabieg przyniósł najlepsze efekty, zaleca się, aby ostatni posiłek zjeść około 1 – 2 godzin przed masażem. Podczas zabiegu masowana osoba może mieć na sobie ręcznik albo luźne ubranie. Masaż balijski wykonuje się, gdy osoba masowana przebywa w pozycji leżącej. Zazwyczaj zabieg wykonuje się na specjalnym łóżku do masażu albo na miękkiej macie, którą rozkłada się na podłodze. Może być on wykonywany również w pozycji siedzącej.
Masaż polega na naprzemiennym rozcieraniu, gładzeniu, uciskaniu oraz rozciąganiu określonych partii ciała. Najwięcej uwagi poświęca się zazwyczaj górnym partiom, przede wszystkim plecom, ramionom, głowie oraz karkowi. Poprzez uciskanie ściśle określonych miejsc i punktów na ciele, prowadzi się do usprawnienia krążenia limfy oraz krwi w organizmie.
Najczęściej podczas zabiegu puszczana jest relaksacyjna indonezyjska muzyka, która pomaga się całkowicie odprężyć. Ważnym elementem zabiegu są stosowane olejki eteryczne, między innymi jaśminowe, różane, ylang-ylangoraz bergamotkowe. Olejki te mają działanie rozluźniające, wyciszające, poprawiają transport krwi, dzięki czemu wpływają na poprawę przemiany materii. Co istotne, kosmetyki te wpływają również na poprawę stanu skóry.
Zaleca się, aby po masażu następował czas odpoczynku i wyciszenia, podczas którego często podawana jest herbata imbirowa. Taki rytuał ma być zwieńczeniem zabiegu i jego przyjemnym zakończeniem. Dodatkowo, aromatyczna herbata przyspiesza usuwanie z organizmu toksyn. Zazwyczaj jedna sesja masażu balijskiego trwa godzinę.
Najważniejsze przeciwwskazania do przeprowadzenia masażu balijskiego to:
Masaż może być wykonywany u dzieci, jednak najlepiej, aby odbywał się on po konsultacji lekarskiej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości przed masażem najlepiej skontaktować się z lekarzem, który doradzi, czy taki rodzaj masażu może zostać przeprowadzony.