Jego głównym składnikiem jest mentol, którego orzeźwiający smak i zapach wykorzystywany jest przez producentów słodyczy, cukierków, past do zębów, gum do żucia. Olejek miętowy odświeża, ma właściwości antyseptyczne, wzmacniające i pobudzające. Działa rozkurczowo, przeciwwzdęciowo, przeciwbólowo i wykrztuśnie.
Zastosowanie: zmęczenie, apatia, napięcie nerwowe, bóle głowy, dolegliwości żołądkowe (mdłości, wymioty, niestrawność), napięciowe bóle głowy , przeziębienie, kaszel, katar, bóle mięśni, stawów, użądlenia owadów.
Otrzymuje się go z liści drzewa rosnącego dziko w Australii. Ma silne właściwości antyseptyczne, jest silnym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym, ma również działanie przeciwgrzybicze. Można go stosować bezpośrednio na skórę bez rozcieńczania.
Zastosowanie: grypa, przeziębienie, zapalenia jamy ustnej i gardła, grzybice, stany zapalne skóry, trądzik, łupież .
Silnie pachnący olejek otrzymuje się z igieł i gałązek polskiej sosny. Ze względu na swe działanie antyseptyczne i wykrztuśne stosowany jest często w syropach przeciwkaszlowych. Działa również pobudzająco i odświeżająco, zwiększa odporność organizmu.
Zastosowanie: infekcje dróg oddechowych, przeziębienia, kaszel, astma, grypa, infekcje pęcherza moczowego, stany przemęczenia, pobudzenie krążenia.
Pozyskuje się go z nasion rośliny zwanej biedrzeniec anyż. Ma właściwości rozkurczowe i antyseptyczne. Jest świetnym środkiem regulującym zaburzenia trawienia, łagodzącym bóle żołądka i skutki zatrucia. Działa również wykrztuśnie i antyseptycznie, stąd często dodaje się go do mieszanek przeciwkaszlowych i udrażniających drogi oddechowe przy katarze.
Zastosowanie: dolegliwości układu trawiennego (również na tle nerwowym), migreny , wzdęcia, kaszel, katar, przeziębienie, grypa, astma, bolesne miesiączki .
Ze skórek owoców cytryny pozyskuje się olejek o orzeźwiającym zapachu. Jego właściwości antyseptyczne wykorzystywane są przy infekcjach gardła i przeziębieniach. Obniża ciśnienie krwi, uspokaja, łagodzi stany lękowe, odświeża, dlatego korzystnie działa na kobiety w okresie menopauzy. Wzmacnia siły obronne organizmu. Uwaga! Jeśli posmarujemy nim skórę, nie wolno się opalać - grozi to reakcją fotoalergiczną.
Zastosowanie: infekcje, przeziębienie, osłabienie, zaburzenia trawienia, nadciśnienie, anemia , ukąszenia owadów, pielęgnacja skóry, opryszczka i trądzik.
Poza pojedynczymi olejkami, które działają bakteriobójczo i odkażająco, są także preparaty łączące w sobie wiele aromatów. Aromatol, polski odpowiednik niemieckiego Amolu, jest kombinacją olejków melisy, goździka, cynamonu, cytryny, lawendy . Można nim płukać gardło, robić inhalacje, dodawać do kąpieli, stosować doustnie, wcierać w skórę.
Olejki eteryczne mają bardzo silne działanie. Dlatego w aromaterapii nie stosuje się ich w czystej postaci, lecz miesza z wodą, olejami roślinnymi lub kosmetycznymi. Wielu olejków nie wolno stosować przy nadciśnieniu. Aromaterapia nie jest też wskazana w ciąży.
Olejki mogą być przyczyną alergii, dlatego zanim użyjemy danego specyfiku, przeprowadźmy test uczuleniowy. Kropelkę olejku zmieszajmy z łyżeczką oleju roślinnego i tą mieszaniną posmarujmy skórę za uchem lub w zgięciu łokcia. Jeśli po 24 godzinach nie pojawi się uczulenie - olejek można stosować. Niektórych olejków nie wolno nakładać na skórę przed wyjściem na słońce, ponieważ mogą wywołać reakcję fotouczuleniową .
Substancje zawarte w olejkach mogą wniknąć do organizmu przez błony śluzowe lub przez skórę. Zależy to od rodzaju zabiegu, na jaki się zdecydujemy.
Najlepiej przeprowadzić je, używając specjalnego kominka. Do miseczki wlewamy wodę i 5-10 kropli olejku . Parują one pod wpływem ciepła zapalonej świeczki, a my wdychamy leczniczy aromat.
Działają podwójnie - olejki wnikają przez skórę , wdychamy też ich opary. Do wanny z ciepłą wodą dodajemy 10-15 kropli olejku i zanurzamy się w tej kąpieli na 15-30 minut. Nie używamy wtedy mydła ani żelu, dlatego warto umyć się wcześniej pod prysznicem.
Do takich zabiegów olejek trzeba rozcieńczyć, np. olejem z pestek winogron (do cery tłustej), olejem migdałowym (do cery suchej) lub olejem z kiełków pszenicy. Odpowiednie proporcje to 3 krople olejku eterycznego na łyżeczkę oleju. Kilka kropel olejku eterycznego można też dodać do porcji balsamu do ciała - masujemy nim te partie, w których odczuwamy dolegliwości.
W aromaterapii można posłużyć się jednym olejkiem, samemu skomponować odpowiedni zestaw lub kupić specjalną mieszankę. Ważne jest, by odpowiadał nam zapach aromatycznego leku.
Należy pamiętać, że w leczeniu pomagają jedynie olejki prawdziwe. Podróbki, choć pięknie pachną, nie mają cennych właściwości. Prawdziwy olejek można poznać po cenie. Jest tym wyższa, im trudniej dany specyfik uzyskać. Jeśli drogi olejek rumiankowy kosztuje tyle samo co tani lawendowy, powinno to wzbudzić naszą czujność. Niefałszowany olejek jest zwykle w buteleczce z ciemnego szkła, a na opakowaniu ma nazwę firmy oraz adres producenta.