Peeling chemiczny. Efekty, rodzaje oraz zalecenia dotyczące zabiegu

Peeling chemiczny to zabieg kosmetyczny, który ma na celu poprawę kondycji skóry, redukcję zmarszczek, blizn, a także zmian trądzikowych. Peeling ten wykonuje się poprzez nałożenie na wybrane miejsce mieszanki substancji chemicznych, której skład uzależniony jest od potrzeb klienta. Istnieją 3 rodzaje peelingów chemicznych - powierzchniowy, średnio głęboki oraz głęboki.

Peeling chemiczny – efekty

Peeling chemiczny jest to rodzaj zabiegu kosmetycznego polegającego na usunięciu naskórka lub fragmentu skóry właściwej (w zależności od rodzaju peelingu) za pomocą preparatów zawierających różnorodne składniki chemiczne. Zabieg ten stosowany jest zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn i najczęściej wykonywany jest na twarzy, jednakże niektórzy wykonują sobie peeling na skórze szyi bądź dłoniach.

Efekty peelingu chemicznego to:

Jak wynika z powyższej listy, efekty zabiegu są bardzo pozytywne, a ich intensywność zależy od rodzaju peelingu chemicznego, jaki zastosowano. Ze względu na charakter skutków tego rodzaju peelingu, zaleca się go głównie osobom borykającym się z cerą trądzikową oraz które mają problem z przesuszoną, zniszczoną od słońca skórą.  Ponadto peeling chemiczny przeznaczony jest dla osób ze zmarszczkami, bliznami oraz przebarwieniami na twarzy.

Peeling chemiczny to jeden z najmniej inwazyjnych zabiegów, jakie występują w medycynie estetycznej, jednakże nie zawsze cechuje się wyłącznie pozytywnymi efektami.  Po zabiegu mogą bowiem wystąpić podrażnienia skóry, zmiany jej kolorytu, a nawet infekcje. Ponadto, istnieje ryzyko powstania uczulenia, wybielenia skóry oraz utworzenia się alergii skórnych. Negatywne efekty peelingu chemicznego mają miejsce bardzo rzadko i zabieg ten jest określany jako bezpieczny.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne to zabiegi, które mają na celu poprawę kondycji oraz wyglądu skóry. Ze względu na wykorzystywane substancje oraz metody przeprowadzenia zabiegu wyróżnia się następujące peelingi chemiczne:

  1. Peeling powierzchniowy – substancje chemiczne zastosowane podczas zabiegu dotykają wyłącznie naskórka i nie wchłaniają się głęboko. Jest to najmniej inwazyjna forma peelingu chemicznego, dzięki której możliwe jest zredukowanie małych zmarszczek oraz niewielkich blizn, a także poprawa kolorytu twarzy i usunięcie zmian trądzikowych. Peeling powierzchniowy można wykonywać raz w tygodniu przez kolejne 6 tygodni.
  2. Peeling średnio głęboki – zabieg ten można wykonywać tylko raz w roku, ponieważ polega na usunięciu naskórka oraz skóry właściwej. Peeling tego rodzaju przeznaczony jest dla osób, które mają blizny potrądzikowe oraz zmarszczki na twarzy.
  3. Peeling głęboki – podczas tego zabiegu, podobnie jak w peelingu średnio głębokim, usuwany jest naskórek oraz skóra właściwa. Peeling ten wykonuje się wyłącznie za zgodą lekarza, ponieważ jest najbardziej inwazyjny i wymaga użycia bardzo silnych preparatów chemicznych. Peeling głęboki ma na celu redukcję głębokich blizn oraz zmarszczek.

Zaletą peelingów chemicznych powierzchniowych oraz średnio głębokich jest to, iż po zabiegu skóra nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Ponadto, efekty wszystkich rodzajów peelingów są długotrwałe. Zabieg polegający na wykonaniu peelingu chemicznego nie wymaga również znieczulenia.

Peeling chemiczny – zalecenia przed i po zabiegu

Pomimo tego, że peelingi chemiczne są mało inwazyjną formą poprawiania kondycji twarzy, istnieją pewne zalecenia dotyczące przygotowania się do zabiegu, a także pielęgnacji skóry po jego wykonaniu.

4 sekrety zdrowej diety

Na 6 tygodni przed dowolnym rodzajem peelingu chemicznego należy powstrzymać się całkowicie od palenia papierosów, a także trzeba zrezygnować z leków, które rozrzedzają krew. Ponadto, przed wykonaniem peelingu, należy wyleczyć się z opryszczki lub innych zakażeń oraz infekcji skórnych. Podczas zapisywania się na zabieg, należy skonsultować się z kosmetologiem na temat kremów i preparatów, które warto stosować przed peelingiem chemicznym. Istnieją bowiem środki, które wzmacniają skórę i ich stosowanie na kilka czy kilkanaście dni przed zabiegiem, może zabiec powstawaniu podrażnień czy alergii skórnych.

Po wykonaniu peelingu chemicznego, kosmetolog nakłada na skórę klienta specjalny preparat łagodzący, który ma na celu zniwelowanie dolegliwości skórnych. Jeżeli pieczenie lub zaczerwienienie utrzymuje się przez kilka dni, należy stosować zimne kompresy. Przez około tydzień po zabiegu trzeba również ograniczyć ekspozycję twarzy na działanie promieni słonecznych.

Więcej o: