Skóra tłusta - jak ją rozpoznać i jak o nią dbać?

Chociaż skóra tłusta wydaje się mało estetyczna, ma też swoje zalety - wolniej się starzeje, jest odporniejsza na czynniki zewnętrzne. Jednak dobór właściwych kosmetyków ma tu szczególne znaczenie. Jeśli nie dostanie tego, czego potrzebuje może zacząć się pokrywać mało estetycznymi zmianami, których później bardzo trudno jest się pozbyć. Zatem jak dbać o cerę tłustą i jak wybierać właściwe kosmetyki?

Cera tłusta to najczęściej skutek huśtawki hormonalnej, dlatego też ten rodzaj skóry pojawia się u nastolatków i w najgorszym wypadku utrzymuje się do trzydziestego roku życia. To właśnie za sprawą hormonów bardzo często pokryta jest zmianami trądzikowymi, zaskórnikami, a na jej powierzchni wyraźnie widać powiększenie porów.

Mimo że cera tłusta wydaje się mało estetyczna, to ma też swoje zalety. Ten rodzaj skóry jest grubszy, tym samym później pojawiają się na niej zmarszczki, w porównaniu ze skórą suchą, znacznie później się starzeje. Jest bardziej odporna na działanie substancji chemicznych i atmosferycznych. Znacznie mniej szkodzi jej deszcz, wiatr czy mróz.

Skóra tłusta - dlaczego jest tłusta?

Burza hormonalna, która pojawia się w okresie dojrzewania i niekiedy utrzymuje się aż do trzydziestego roku życia, sprawia, że gruczoły łojowe zaczynają produkować zbyt dużo sebum, czyli łoju. Co to takiego? To naturalna wydzielina skóry, która odżywia ją, nawilża, a także chroni przed groźnymi dla niej bakteriami i grzybami. Najbardziej "tłuste" obszary to czoło, nos, podbródek, plecy, ramiona i klatka piersiowa.

Skóra tłusta - jak ją pielęgnować?

Aby skóra tłusta była zdrowa, a jednocześnie - ze względu na nadmiar sebum - nie świeciła się zbyt mocno, kluczowy jest dobór kosmetyków. Najlepiej takich, które przeznaczone są tylko i wyłącznie do pielęgnacji skóry tłustej. Osoby z tym rodzajem skóry powinny szczególnie zadbać, aby to czym pielęgnują swoją skórę zawierało:

  • cynk - pomaga skórze pozbyć się nadmiaru sebum, ma właściwości antybakteryjne i zapobiega powstawaniu nieestetycznych zmian skórnych;
  • miedź - reguluje wydzielanie sebum i działa matująco na te partie twarzy, które mają skłonności do świecenia się;
  • siarkę - wpływa na gruczoły łojowe i zmniejsza wydzielanie sebum.

Dodatkowo muszą stosować do kilku zasad:

  • stosować kremy do cery tłustej - zawierają znacznie mniej substancji lipidowych,
  • używać toników antybakteryjnych po każdym myciu twarzy oraz w ciągu dnia dla odświeżenia wyglądu - toniki te nie mogą jednak zawierać więcej niż 10 proc. alkoholu,
  • stosować kremy matujące na dzień i kremy regulujące wydzielanie sebum na noc,
  • raz w tygodniu wykonywać peeling lub maseczki, które pomogą oczyścić skórę,
  • stosować kremy z filtrem, najlepiej przez cały rok,
  • korzystać z sauny, 
  • dostarczać skórze dużo tlenu,
  • zawsze zmywać makijaż na noc,
  • stosować wodę mineralną do mycia twarzy.

Prosty sposób na zakrycie niedoskonałości cery. Pryszcze już nie będą problemem!

Skóra tłusta - czego nie robić?

Do pielęgnacji skóry tłustej nie można używać zwykłego mydła i wody. Takie praktyki sprawiają, że skóra wysusza się nadmiernie i zaczyna produkować jeszcze więcej sebum. Aby kontrolować pracę gruczołów łojowych najlepiej jest używać żeli oczyszczających przeznaczonych właśnie do cery tłustej.

Wbrew obiegowej opinii opalanie wcale nie pomaga na problemy ze skórą. Mimo że zmiany skórne faktycznie się wysuszają, to gruczoły łojowe zaczynają pracować jeszcze intensywniej, w połączeniu intensywnym poceniem się gruczoły zatykają się. Takie zatkane gruczoły zaczną się odtykać jesienią, a to sprawia, że skóra znowu pokryje się pryszczami i krostami. Co gorsza, preparaty na trądzik mogą wchodzić w reakcję ze słońcem wywołać podrażnienia lub zaostrzyć problem.

Osoby ze skórą skłonną do trądziku nie powinny zbyt często dotykać dłonią twarzy. Bakterie, które znajdują się na rękach mogą wywołać nadkażenie i sprawić, że na twarzy pojawią się ropne zmiany i stan zapalny.

Przede wszystkim jednak trzeba się wystrzegać wyciskania. Takie praktyki nigdy nie niosą za sobą nic dobrego, a jedynie pogorszy stan cery i doprowadzi do powstawania szpecących i trudnych do usunięcia blizn.

Aby pozbyć się problemów i poprawić wygląd warto zrezygnować lub przynajmniej mocno ograniczyć sięganie po używki. Szczególnie szkodliwe jest palenie papierosów. Warto przyjrzeć się diecie i zrezygnować ze stosowania ostrych przypraw, gdyż wszystkie te czynniki zaostrzają stan cery.

Cera tłusta bardzo się błyszczy. Sposobem na jego eliminację może być używanie płatków lub chusteczek absorbujące nadmiar sebum. Płatki te można mieć zawsze przy sobie i zastosować w chwili, gdy widzimy, że nasza twarz zanadto się świeci.

Osoby, które nie potrafią rozpoznać swojego typu skóry powinny skorzystać z pomocy kosmetyczki lub dermatologa. Pomogą oni nie tylko rodzaj cery, ale podpowiedzą jak właściwie ją pielęgnować, aby była zdrowa i piękna.

Więcej o: