Karboksyterapia - na cellulit, rozstępy i zmarszczki. Na czym polega ten zabieg?

Karboksyterapia to zabieg, który ma na celu przywrócić skórze młody wygląd. Wykorzystuje do tego dwutlenek węgla. Przy jakich problemach ze skórą się sprawdza, na czym polega i ile kosztuje taki zabieg?

Na karboksyterapię decydują się przede wszystkim te osoby, którym zależy na poprawie kondycji skóry, która straciła już jędrność, kiedy pojawiły się bruzdy, cellulit, rozstępy lub zmarszczki. Zabieg może także w widoczny sposób zredukować nieestetyczne worki pod oczami. Pomaga również pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej w różnych partiach ciała (od podwójnego podbródka, po brzuch, uda i pośladki), a nawet powstrzymać wypadanie włosów.

Największą zaletą karboksyterapii jest to, że jest nieinwazyjna, do tego szybko i skutecznie pomaga pozbyć się niedoskonałości. Warto pamiętać, że służy ona nie tylko urodzie. Karbosyterapia wykorzystywana jest w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, zaburzeń krążenia, zespołu Raynauda (napadowego skurczu tętnic), owrzodzenia żylakowego oraz łuszczycy.

Karboksyterapia – jak wygląda zabieg?

W czasie zabiegu lekarz – przy użyciu niewielkiej igły – wstrzykuje, w zmienione chorobowo miejsca, niewielkie ilości dwutlenku węgla. Preparat najczęściej podawany jest śródskórnie lub podskórnie. CO2 przenika do tkanek rozszerza naczynia krwionośne i przyspiesza proces tworzenia sieci nowych naczyń krwionośnych (neowaskularyzacja). Poprawia także przepływ krwi, dzięki czemu organizm jest nie tylko lepiej ukrwiony, ale przede wszystkim odżywiony.

Podanie dwutlenku węgla pozwala rozbić złogi tłuszczowe oraz pobudza do pracy włókna kolagenowe. Tym samym skóra staje się bardziej sprężysta i jędrna.

7 częstych błędów, które niszczą skórę

Wskazania do karboksyterapii

Karboksyterapia to dobry sposób na pozbycie się worków po oczami, które dodają lat i sprawiają, że kobieta jest mało atrakcyjna i wygląda na zmęczona. Podanie dwutlenku węgla w okolice oczu pomaga także pozbyć się zmarszczek, a dzięki poprawie krążenia znikają sińce pod oczami. Ze względu na zdolność pobudzania produkcji kolagenu bardzo często CO2 aplikowany jest w skórę także na dekolcie.

Komórki tłuszczowe są bardzo wrażliwe na iniekcje CO2, który, wprowadzony podskórnie, zmienia się w kwas węglowy i niszczy komórki tłuszczowe. Jednocześnie pobudza do pracy włókna kolagenowe. Tym samym zabieg doskonale sprawdza się w walce z cellulitem, dodatkowo wysmukla cało i ujędrnia skórę.

Zaaplikowany w okolice brzucha pomaga pozbyć się rozstępów, z którymi ogromna grupa pań po ciąży nie potrafi sobie poradzić. Czasem obecność szpecących zmian ma zawiązek z zburzeniami hormonalnymi. 

Karbosyterapia to zabieg, który pomaga pozbyć się blizn, w tym także tych potrądzikowych. Polecany jest przede wszystkim kobietom, które rodziły dziecko poprzez cesarskie cięcie. Pierwszej aplikacji CO2 można dokonać już po 2-3 tygodniach od całkowitego zagojenia się rany. Po zbiegu skóra nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji.

Karboksyterapia – nie dla każdego

Choć karboksyterapia to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, to nie każdy może z niego skorzystać. Przeciwwskazaniem do aplikacji dwutlenku węgla są przede wszystkim:

  • infekcje bakteryjne i wirusowe,
  • choroby z autoagresji,
  • nowotwory,
  • ciąża i laktacja,
  • stany zapalne skóry,
  • zakażenia grzybicze,
  • opryszczka,
  • ciężkie niewydolności któregoś z narządów.

Zabiegu nie wykonuje się również u osób, które są przeziębione lub przyjmują antybiotyki.

Decydując się na karboksterapię trzeba pamiętać także o tym, by zabieg był wykonywany w sprawdzonym gabinecie przez doświadczoną osobę, najlepiej lekarza medycyny estetycznej. Bo nawet najskuteczniejszy zabieg, nieprawidłowo wykonany, nie tylko nie poprawi urody, ale może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Karboksyterapia, jak każdy zabieg, wiąże się z pewnymi efektami ubocznymi. Do najczęściej pojawiających się należą zaczerwienienie i ból w miejscu wstrzyknięcia. Znacznie rzadziej mogą pojawić się obrzęk, siniaki lub stan zapalny w miejscu podania preparatu. Aby uniknąć takich sytuacji należy stosować się ściśle do zaleceń lekarza wykonującego zabieg. Z reguły wystarczy przez dwa-trzy dni ograniczyć aktywność fizyczną oraz stosować tylko te kosmetyki, które zalecone zostały po zabiegu.

Karboksyterapia – ile to kosztuje?

Cena zabiegu będzie zależała przede wszystkim od tego, z jakim problemem przychodzimy, i w którą część ciała chcemy zaaplikować CO2. Jeśli będzie to mała powierzchnia, np. twarz, ceny zaczynają się od 200 złotych, w przypadku nóg trzeba się liczyć z wydatkiem nawet powyżej tysiąca złotych.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: